První tři měsíce roku 2018 přinesly zvýšený zájem hostů o ubytovací služby. Počet přenocování v HUZ meziročně vzrostl o 9,3 %, v tom zahraničních návštěvníků o 9,0 % a domácích o 9,5 %. Celkově v tomto období přijelo o 11,4 % více hostů, zahraničních o 11,2 % a domácích o 11,5 %. Zvyšující trend v příjezdech i přenocováních stále pokračuje i v letošním roce.
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 10,8 milionu, což bylo o 9,3 % více než ve stejném období předchozího roku. K tomuto růstu přispěli podobnou mírou nerezidenti (+9,0 %) i rezidenti (+9,5 %). Z hlediska kategorií ubytovacích zařízení byly nejvíce oblíbené hotely se 7,3 miliony přenocování, následované ostatními jinde neuvedenými zařízeními (1,7 milionu přenocování), což jsou především rekreační střediska, vysokoškolské koleje, horské chaty, apartmány apod., a dále penziony (1,3 milionu strávených nocí). Počet přenocování v nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelech vzrostl o 6,1 % a ve čtyřhvězdičkových o 6,5 %. Výraznější meziroční nárůst zaznamenaly hotely nižších kategorií – tříhvězdičkové hotely o 13,0 % a dvouhvězdičkové o 13,3 %. V penzionech se počet přenocování zvýšil o 13,5 % a turistické ubytovny, do kterých se řadí také hostely, si připsaly o 18,3 % více nocí.
Do sledovaných hromadných ubytovacích zařízení přijelo během prvních tří měsíců letošního roku celkem 4,0 milionu hostů, což bylo o 11,4 % více než loni. Zahraničních návštěvníků se ubytovalo o 50 000 více než domácích. Meziročně byl zaznamenán nárůst o 11,5 % domácích a o 11,2 % zahraničních hostů. Co se týče členění podle kategorie ubytovacího zařízení, vývoj počtu příjezdů byl obdobný jako u přenocování. Došlo ke zřetelnému nárůstu příjezdů do dvouhvězdičkových (o 18,9 %) a tříhvězdičkových hotelů (o 12,3 %). Rovněž penziony a ostatní hromadná ubytovací zařízení se těšila zvýšenému zájmu hostů (o 14,5 %, resp. o 11,4 %).
Tab.: Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních
Kategorie UZ
Počet příjezdů
1. Q 2018
Index počet příjezdů
1. Q 2018 / 1. Q 2017
Celkem
Rezidenti
Nerezidenti
Celkem
Rezidenti
Nerezidenti
Hromadná ubytovací zařízení celkem
3 971 343
1 960 415
2 010 928
111,4
111,5
111,2
Hotely a penziony celkem
3 457 125
1 576 937
1 880 188
111,1
112,0
110,3
v tom: hotely*****
279 375
24 035
255 340
102,5
98,9
102,8
hotely ****
1 339 963
418 872
921 091
110,8
114,1
109,4
ostatní hotely
1 359 214
752 494
606 720
112,1
110,5
114,2
Penziony
478 573
381 536
97 037
114,5
113,8
117,6
Kempy
5 483
4 199
1 284
135,6
130,0
157,7
Chatové osady a turistické ubytovny
141 888
92 078
49 810
117,7
115,1
122,9
Ostatní zařízení jinde nespecifikovaná
366 847
287 201
79 646
111,4
107,6
127,8
Kategorie UZ
Počet přenocování
1. Q 2018
Index počet přenocování
1. Q 2018 / 1. Q 2017
Celkem
Rezidenti
Nerezidenti
Celkem
Rezidenti
Nerezidenti
Hromadná ubytovací zařízení celkem
10 758 270
5 353 530
5 404 740
109,3
109,5
109,0
Hotely a penziony celkem
8 608 382
3 646 706
4 961 676
109,6
110,6
108,9
v tom: hotely*****
624 924
38 670
586 254
106,1
97,8
106,7
hotely ****
3 249 197
828 154
2 421 043
106,5
110,8
105,2
ostatní hotely
3 421 820
1 747 761
1 674 059
111,9
109,3
114,6
Penziony
1 312 441
1 032 121
280 320
113,5
113,1
114,8
Kempy
16 817
13 073
3 744
119,7
113,3
149,0
Chatové osady a turistické ubytovny
410 917
293 114
117 803
118,0
117,8
118,7
Ostatní zařízení jinde nespecifikovaná
1 722 154
1 400 637
321 517
105,6
105,3
107,3
Zimní sezona byla úspěšná
Z regionálního pohledu nejvíce hostů přijelo již tradičně do Prahy, 1,5 milionu, což představovalo 8,8% nárůst. Návštěvnost se zvýšila ve všech krajích. O čtvrtinu (24,0 %) se zvýšil počet hostů v Plzeňském kraji. Nadprůměrnou dynamiku příjezdů zaznamenaly také kraje Jihočeský (o 15,5 %), Olomoucký (o 15,3 %) a Středočeský (o 15,2 %). Dlouhá zimní sezona lákala k návštěvě lyžařských středisek domácí klientelu. Návštěvnost se například o 20 % zvýšila v Harrachově, o 15 % v Peci pod Sněžkou nebo také o 29 % v Deštném v Orlických horách. Počet ubytovaných rezidentů v Královéhradeckém kraji se dostal na úroveň návštěvnosti domácích hostů v Praze.
Více Rusů, méně Američanů
Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa (422 000), což bylo o 13,7 % více než loni. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili hosté z Ruska (143 000) s meziročním zvýšením příjezdů o 14,3 %. Ubytovaných hostů ze Slovenska přijelo celkem 138 000, s meziročním zvýšením o 11,1 %. Nad sto tisíc příjezdů se ještě dostala návštěvnost z Polska (+6,9 %) a Velké Británie (+5,9 %). Naopak k poklesu návštěvnosti došlo u příjezdů ze Spojených států amerických o 2,1 % a také Francouzů se ubytovalo na začátku letošního roku o 1,3 % méně. Nadprůměrný zájem o návštěvu Česka nadále přetrvává u čínských hostů (+28,2 %). Výrazně posílila návštěvnost Španělů (+37,9 %), Ukrajinců (+36,7 %) nebo Maďarů (+34,5 %).
Lázně lákaly domácí i zahraniční hosty
Lázeňská zařízení navštívilo v prvním čtvrtletí 198 000 hostů, o 10,3 % více než ve stejném období předchozího roku, přičemž počet nerezidentů se zvýšil o 12,4 % a rezidentů o 8,2 %. Zahraniční hosté strávili v lázeňských zařízeních o 1,4 % více nocí a domácí návštěvníci o 0,5 %. Nejvíce lázeňských hostů se dlouhodobě ubytovává v Karlovarském kraji, neboť více než 60 % všech lázeňských hostů míří právě do tohoto kraje. Podíl zahraniční klientely je ještě vyšší – devět z deseti nerezidentů vyhledávajících lázně si vybere karlovarský region, u domácích návštěvníků je to asi každý třetí. Karlovarský kraj si v 1. čtvrtletí připsal o 12,7 % více lázeňských hostů, ale počet jejich přenocování meziročně mírně poklesl o 0,2 %.
Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.