Krajské úřady mají za sebou historicky první období své činnosti, v němž hejtmani více či méně uspěli. Mezi ty, kteří byli do funkce hejtmana znovu zvoleni, patří také JUDr. Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje. V krátkém rozhovoru přinášíme jeho ohlédnutí i plány pro příští období.

Byl jste prvním hejtmanem karlovarského kraje a svůj úřad jste stavěl „na zelené louce“ – bylo to pro vás výhodou nebo nevýhodou? Co si myslíte, že se vám nejvíce povedlo a naopak, co čas ukázal, že bylo potřeba udělat jinak?
Možnost vytvořit krajský úřad „na zelené louce“ byla jistě výhodou. Je snazší nastavit parametry od samého začátku, než vstupovat do letitých zajetých stereotypů. Povedlo se nám sestavit kvalitní a profesionální tým, i díky pečlivému výběru pracovníků úřadu. Jen pro ilustraci: necelých tři sta pracovníků krajského úřadu jsme vybírali mezi třemi tisíci uchazečů. S historicky prvním obdobím fungování Karlovarského kraje jsem spokojen, věřím, že se nám jej podařilo nastartovat dobře. Svědčí o tom ostatně i výsledky průzkumů veřejného mínění, ve kterých je Krajský úřad Karlovarského kraje hodnocen pozitivně.
Jste znovu zvolen do čela Karlovarského kraje. To znamená, že i nadále můžete pokračovat v rozdělané práci. Jaké si dáváte cíle a úkoly pro následující období?
Ty cíle nejsou úplně nové, většina zásadních věcí se nedá vyřešit za jeden rok, proto je mým největším cílem dotáhnout do zdárného konce věci, které byly připraveny nebo již započaty v minulém období. I nadále se tak soustředím především na obnovu našich silnic a jejich souvislé opravy, zvyšování hospodárnosti a rozumné investování do zdravotnictví, obnovu a přizpůsobení sítě středních škol tak, aby jejich provoz byl co nejhospodárnější a aby nabízely svým absolventům co nejlepší šanci na pracovní či vysokoškolské uplatnění. To jsou ty nejdůležitější úkoly, které před sebou kraj v současné době má. Je však ještě celá plejáda dalších cílů a úkolů, kterými bude třeba se zabývat, ale už jenom samotný jejich výčet je mimo možnosti tohoto rozhovoru.
Co je vaší prioritou v oblasti cestovního ruchu a lázeňství, které je pro váš kraj tak příznačné?
Najít pro náš kraj nová témata, nové zajímavosti, nové možnosti prezentace jedinečnosti našeho regionu. Jsme nejen regionem lázeňství, ale také regionem historie, filmu a hudby, geologických unikátů, golfu a sportu obecně, staletých tradic hornictví, technických památek… Chceme nalézat taková témata, která mohou oslovit nové cílové skupiny, přivést je do regionu, a synergicky tak podpořit náš tradiční cestovní ruch a lázeňství.
Pro Karlovarský kraj je jistě velmi důležitá dopravní dostupnost. Jaké máte plány s letištěm? Jak reálně vidíte dálniční tah Praha – K. Vary – Cheb?
Letiště Karlovy Vary se již stalo majetkem Karlovarského kraje. Nyní je nutné provést určitou modernizaci, připravit letiště na rušnější provoz především z ostatních zemí Evropské unie a z blízkého Východu. Výhledově bude potřeba najít strategického partnera pro provozování letiště, kterým by snad mohla být nějaká nízkonákladová letecká společnost – to ukáže budoucnost.
O modernizaci silnice Praha – Karlovy Vary – Cheb usilujeme společně s Petrem Bendlem, středočeským hejtmanem. Vláda přijala na můj návrh usnesení, kterým se zavazuje dokončit modernizaci této silnice do roku 2010. Za veliký pokrok považuji také letošní zahájení stavby průtahu městem Karlovy Vary, který je nezbytnou součástí této silnice.
Hejtmanství je zcela jistě časově velmi náročná práce. Zbývá vám čas na vaše koníčky a jaké?
Volný čas je pro mě poněkud problém. Snažím se udržovat si kondici trochou sportu, každodenním ranním 40 minutovým joggingem, dvakrát týdně hraji tenis, jednou týdně si zaplavu. Ovšem nesportuji jen pro zábavu, je to i otázka holého přežití. Když se vyskytne chvilka volného času, rád se odreaguji fyzickou prací kolem domu a zahrady, ale zima tomu příliš nepřeje. Už se proto těším na jaro. Pokud se mi podaří najít pár dní klidu, což je obvykle jen na dovolené, a to ještě ne vždy, rád se začtu do inteligentní knihy, nebo se uklidním pohodovým jazzem.
-efr-