Na plážích ve Španělsku si už brzy nezapálíte

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Některé španělské regiony se začátkem turistické sezony znovu spustily kampaň „Pláže bez kouře“, kterých bylo loni v létě v zemi na 480. Od poloviny června k nim poprvé přibude i osm pláží v Baskicku a zákaz kouření začíná ode dneška platit i na několika plážích v Barceloně. Informoval o tom deník El País. Podle něj je ale problém v tom, že čisté pláže „bez nedopalků a kouře“ závisí mnohde jen na zodpovědnosti jejich návštěvníků, protože za porušení zákazu nejsou stanoveny sankce.

Radnice katalánské metropole Barcelony od dnešního dne zakazuje kouření na čtyřech z deseti městských pláží. Za porušení opatření sice nehrozí žádná sankce, podle deníku El País lze ale v extrémních případech využít pokutu za ignorování pokynu veřejného činitele. Pokud městští policisté upozorní kuřáka, že na daném místě je zákaz kouření a on cigaretu neuhasí, může to znamenat takzvanou „neposlušnost“. To je delikt, který v předchozích letech španělské soudy použily mimo jiné vůči katalánským separatistickým politikům.

Boj s kouřením zahájí toto léto i Baskicko. Zapálit cigaretu tam bude „nedoporučeno“ na plážích pěti obcí od 15. června. Sankce za kouření na těchto plážích hrozit nebudou, baskická regionální vláda nicméně vyzvala, aby turisté pomohli udržet pláže čisté – bez kouře a nedopalků.

K iniciativě Pláže bez kouře se dosud připojilo také 162 ze sedmi stovek pláží v severošpanělské Galicii. I tam by se podle deníku El País mohly letos přidat další.

V oblíbené turistické destinaci, v regionu Kanárské ostrovy, platí opatření, že se nesmí kouřit na veřejnosti v menší než 1,5metrové vzdálenosti od další osoby. Toto pravidlo se aplikuje i na plážích, které jsou ale pod správou místních radnic. Takže je na nich, jaký zákaz a sankce stanoví. Například obec Arona na ostrově Tenerife zakázala kouřit na plážích kvůli pandemii covidu-19 a tento zákaz tam stále platí.

Za pandemie covidu-19 zakázaly loni v létě některé španělské regiony, například jihošpanělská Andalusie, kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet dvoumetrovou vzdálenost od jiné osoby.

Španělské sdružení Nofumadores (Nekuřáci) organizuje petici nazvanou „Pláže bez kouře“, jejímž cílem je zákaz kouření na španělských plážích zcela. Dosud sebrala na 283 000 podpisů, informoval tento týden deník 20 Minutos.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Smartwings otevírá pravidelnou linku z Bratislavy do Dubaje

Letecká společnost Smartwings otevírá 24. října pravidelné přímé letecké spojení z Bratislavy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech (SAE). Linka bude během zimního letového řádu provozována 1x týdně, každou neděli moderním letadlem Boeing 737 MAX 8. Dopravce...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Za Jánošíkem na e-biku

Zbývající zářijové víkendy jsou jako stvořené k prodloužení léta. Přemýšlíte-li, jak volné dny využít, nemusíte se omezovat jen na české luhy a háje – vyrazit můžete i k našim východním sousedům. V tomto a následujících dvou článcích vám přineseme pár tipů...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Travel Advance nově zastupuje Trentino

Trentino, nezávislá provincie na severu Itálie známá především jako lyžařská destinace, má na českém trhu nové zastoupení. PR pro ni bude zajišťovat agentura Travel Advance, která se specializuje na destinační marketing. Společnost o tom informovala v tiskové...

Číst více