×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Na plážích ve Španělsku si už brzy nezapálíte

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Některé španělské regiony se začátkem turistické sezony znovu spustily kampaň „Pláže bez kouře“, kterých bylo loni v létě v zemi na 480. Od poloviny června k nim poprvé přibude i osm pláží v Baskicku a zákaz kouření začíná ode dneška platit i na několika plážích v Barceloně. Informoval o tom deník El País. Podle něj je ale problém v tom, že čisté pláže „bez nedopalků a kouře“ závisí mnohde jen na zodpovědnosti jejich návštěvníků, protože za porušení zákazu nejsou stanoveny sankce.

Radnice katalánské metropole Barcelony od dnešního dne zakazuje kouření na čtyřech z deseti městských pláží. Za porušení opatření sice nehrozí žádná sankce, podle deníku El País lze ale v extrémních případech využít pokutu za ignorování pokynu veřejného činitele. Pokud městští policisté upozorní kuřáka, že na daném místě je zákaz kouření a on cigaretu neuhasí, může to znamenat takzvanou „neposlušnost“. To je delikt, který v předchozích letech španělské soudy použily mimo jiné vůči katalánským separatistickým politikům.

Boj s kouřením zahájí toto léto i Baskicko. Zapálit cigaretu tam bude „nedoporučeno“ na plážích pěti obcí od 15. června. Sankce za kouření na těchto plážích hrozit nebudou, baskická regionální vláda nicméně vyzvala, aby turisté pomohli udržet pláže čisté – bez kouře a nedopalků.

K iniciativě Pláže bez kouře se dosud připojilo také 162 ze sedmi stovek pláží v severošpanělské Galicii. I tam by se podle deníku El País mohly letos přidat další.

V oblíbené turistické destinaci, v regionu Kanárské ostrovy, platí opatření, že se nesmí kouřit na veřejnosti v menší než 1,5metrové vzdálenosti od další osoby. Toto pravidlo se aplikuje i na plážích, které jsou ale pod správou místních radnic. Takže je na nich, jaký zákaz a sankce stanoví. Například obec Arona na ostrově Tenerife zakázala kouřit na plážích kvůli pandemii covidu-19 a tento zákaz tam stále platí.

Za pandemie covidu-19 zakázaly loni v létě některé španělské regiony, například jihošpanělská Andalusie, kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet dvoumetrovou vzdálenost od jiné osoby.

Španělské sdružení Nofumadores (Nekuřáci) organizuje petici nazvanou „Pláže bez kouře“, jejímž cílem je zákaz kouření na španělských plážích zcela. Dosud sebrala na 283 000 podpisů, informoval tento týden deník 20 Minutos.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Thajská zátoka známá z filmu Pláž byla opět otevřena

Zátoka Maya v souostroví Pchi Pchi, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, se po více než třech letech znovu otevřela pro návštěvníky. Ti ale musí dodržovat přísná opatření, která mají tento přírodní skvost chránit...

Číst více