Na plážích ve Španělsku si už brzy nezapálíte

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Některé španělské regiony se začátkem turistické sezony znovu spustily kampaň „Pláže bez kouře“, kterých bylo loni v létě v zemi na 480. Od poloviny června k nim poprvé přibude i osm pláží v Baskicku a zákaz kouření začíná ode dneška platit i na několika plážích v Barceloně. Informoval o tom deník El País. Podle něj je ale problém v tom, že čisté pláže „bez nedopalků a kouře“ závisí mnohde jen na zodpovědnosti jejich návštěvníků, protože za porušení zákazu nejsou stanoveny sankce.

Radnice katalánské metropole Barcelony od dnešního dne zakazuje kouření na čtyřech z deseti městských pláží. Za porušení opatření sice nehrozí žádná sankce, podle deníku El País lze ale v extrémních případech využít pokutu za ignorování pokynu veřejného činitele. Pokud městští policisté upozorní kuřáka, že na daném místě je zákaz kouření a on cigaretu neuhasí, může to znamenat takzvanou „neposlušnost“. To je delikt, který v předchozích letech španělské soudy použily mimo jiné vůči katalánským separatistickým politikům.

Boj s kouřením zahájí toto léto i Baskicko. Zapálit cigaretu tam bude „nedoporučeno“ na plážích pěti obcí od 15. června. Sankce za kouření na těchto plážích hrozit nebudou, baskická regionální vláda nicméně vyzvala, aby turisté pomohli udržet pláže čisté – bez kouře a nedopalků.

K iniciativě Pláže bez kouře se dosud připojilo také 162 ze sedmi stovek pláží v severošpanělské Galicii. I tam by se podle deníku El País mohly letos přidat další.

V oblíbené turistické destinaci, v regionu Kanárské ostrovy, platí opatření, že se nesmí kouřit na veřejnosti v menší než 1,5metrové vzdálenosti od další osoby. Toto pravidlo se aplikuje i na plážích, které jsou ale pod správou místních radnic. Takže je na nich, jaký zákaz a sankce stanoví. Například obec Arona na ostrově Tenerife zakázala kouřit na plážích kvůli pandemii covidu-19 a tento zákaz tam stále platí.

Za pandemie covidu-19 zakázaly loni v létě některé španělské regiony, například jihošpanělská Andalusie, kouření na veřejnosti v případě, že nelze dodržet dvoumetrovou vzdálenost od jiné osoby.

Španělské sdružení Nofumadores (Nekuřáci) organizuje petici nazvanou „Pláže bez kouře“, jejímž cílem je zákaz kouření na španělských plážích zcela. Dosud sebrala na 283 000 podpisů, informoval tento týden deník 20 Minutos.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více