Na Nový Zéland bez karantény? Až na začátku příštího roku!

Foto: Shutterstock.com Novozélandské jezero Wanaka Foto: Shutterstock.com

Chybí vám na mapě světa vlaječka zabodnutá do místa, na které kartografové nakreslili Nový Zéland? A chcete tento dluh smazat? Pak by vás mohlo zajímat, že hranice tohoto ostrovního státu se turistům pootevřou až v prvním kvartálu příštího roku.

Zpráva ČTK s odkazem na agenturu AFP citovala premiérku Jacindu Ardernovou, podle které bude podmínkou pro příjezd na Nový Zéland bez povinného pobytu v karanténě uzavřené očkování a příjezd ze země s nízkým rizikem nákazy. Podle premiérky ještě není pětimilionová země připravená se plně otevřít se zbytku světa a cestovní pravidla bude uvolňovat postupně. Všechny další kroky budou „obezřetné a uvážené, protože je chceme učinit s co největší jistotou“, prohlásila Ardernová.

Od října do prosince umožní vládní pilotní projekt cestování očkovaným pracovníkům, kteří podstoupí domácí izolaci namísto současné dvoutýdenní státem řízené izolace. Od prvního čtvrtletí roku 2022 se pak naočkovaní turisté ze zemí s nízkým rizikem nákazy vyhnou karanténě úplně, z mírně rizikových zemí budou muset do domácí izolace. Pro cestující z velmi rizikových zemí a neočkované bude nadále platit státem řízená karanténa.

„Očkování, testování na hranicích a možná drobné kontroly příznaků, když cestujete, se nakonec stanou normou. A všichni si na ně zvykneme,“ uvedla premiérka Ardernová citovaná agenturou AFP.

Premiérka zároveň oznámila, že země urychlí očkování vakcínou proti covidu-19, kterou dosud dostala jen zhruba pětina obyvatel. Od 1. září se na očkování mohou hlásit všichni nad 16 let. Pro všechny očkované se také prodlouží rozestup mezi oběma dávkami ze současných tří na šest týdnů, aby co nejvíce lidí stalo alespoň první dávku vakcíny a mělo přinejmenším částečnou ochranu.

S vypuknutím pandemie covidu-19 se Nový Zéland rozhodl uzavřít své hranice a poměrně úspěšně bojuje s šířením nemoci na svém území. V zemi se dosud nakazilo 2 500 lidí a 26 infikovaných zemřelo. Vláda však čelí tlaku na otevření hranic, protože zemědělství, zdravotnictví i hotely se potýkají s nedostatkem pracovních sil, které na Nový Zéland míří ve velké míře ze zahraničí. Nový Zéland dočasně vytvořil cestovní bublinu s Austrálií, ovšem po zhoršení tamní pandemické situace ji v červnu opět zrušil.

Nejnovější články z rubriky Austrálie a Oceánie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Austrálie otevře hranice zahraničním turistům

Máte-li na svém bucket listu návštěvu Austrálie, můžete už začít spřádat konkrétní cestovatelské plány. Po téměř dvouleté uzávěře kvůli koronavirové pandemii se tato země od 21. února otevře dvakrát očkovaným turistům z celého světa. Podle ČTK to...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Za klokany až příští rok

Máte-li v plánu navštívit Austrálii, musíte svoji cestu odložit. A to minimálně do příštího roku. Do té doby budou australské hranice pro zahraniční turisty kvůli pandemii covid-19 uzavřeny. S odvoláním na slova premiéra Scotta Morrisona o tom informovala agentura...

Číst více