Na jarní prázdniny Češi zamíří na hory, do exotiky i maďarských lázní

Foto: Shutterstock.com U některých prodejců nyní převažují cesty za teplem nad lyžařskými pobyty Foto: Shutterstock.com

Jarní prázdniny se klienti tuzemských cestovních kanceláří a agentur chystají strávit na horách, mnoho jich vyrazí také do exotických destinací. U některých prodejců na rozdíl od doby před pandemií koronaviru převažují cesty za teplem nad lyžařskými pobyty. Důvodem jsou opatření v alpských státech. Někteří lidé si jarní prázdniny, které jsou letos v termínu od 7. února do 20. března, naplánovali v maďarských lázních. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi a agenturami.

Cestovní agentura Invia u zájezdů na jarní prázdniny sleduje meziroční nárůst prodejů zájezdů o 50 procent. „Před pandemií se zájem klientů v podstatě dělil na dvě poloviny. Jedna cestovala za teplem, hlavně do Egypta, a druhá na lyže, přičemž většina klientů volila Rakousko nebo Itálii,“ řekla ČTK mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Letos ale převažují pobyty na plážích. Nejvíce lidí, konkrétně 21 procent, se chystá do Egypta. Do Spojených arabských emirátů (SAE) vyjede 15 procent cestovatelů a u této destinace Invia sleduje nárůst o 70 procent ve srovnání s loňskem.

„Zájem o hory je, ale nedosahuje čísel před pandemií. Lyžovat naši klienti chtějí opět v Itálii, Rakousku a nárůst letos evidujeme v Krkonoších,“ řekla dále Řezníčková. Doplnila, že tři procenta lidí se chystají do Maďarska.

Cestovní kanceláře Nev-Dama a Fischer evidují v posledních týdnech výrazný růst prodejů pobytů na horách i v exotických zemích. Většina lidí se vydá na hory, nejčastěji do Itálie a Rakouska. „V uplynulém týdnu jsme zaznamenali pozitivní reakce na to, že se na třetí posilovací dávku očkování mohou přihlásit i děti mezi 12 a 18 lety. Tato možnost je důležitá pro případ, že Itálie a Rakousko zkrátí platnost očkovacího certifikátu na šest měsíců. Je to zřejmé i z křivky prodejů, která po oznámení roste, protože řada lidí na vyřešení této situace čekala,“ uvedl mluvčí zmiňovaných cestovních kanceláří Jan Bezděk. Rostoucí trend je podle něj patrný i u dovolených v teple, například v SAE nebo Ománu, kam musela cestovní kancelář Fischer přidat další letadlo. Lidé podle Bezděka poptávají ale i Dominikánskou republiku, Zanzibar nebo Mauricius.

„Prodej zimních zájezdů do Rakouska, České republiky a na Slovensko se vzhledem k přijatým opatřením jednotlivých států výrazně zpomalil. Rakousko i Slovensko se nyní plní hlavně domácími hosty, nicméně velmi pozvolně, nabídka je oproti minulým letům stále široká,“ řekla výkonná ředitelka cestovní kanceláře Travel Family Blanka Hrubá. I české hotely hlásí zatím plnou obsazenost výjimečně, ve většině středisek nebude podle ní problém zajistit si ubytování na poslední chvíli.

Prodeje pobytů na portálu Slevomat se vrátily na předkrizovou úroveň, uvedl ředitel společnosti Ladislav Veselý. Lidé tu na jarní prázdniny pořizují hlavně dovolené na horách v Česku, kam se kvůli restrikcím loni nedostali. Nejžádanější jsou Krkonoše, Šumava, Jeseníky a Krušné hory.

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více