Na dovolenou se chystá rekordní počet Slováků, budou ve vlasti

Na dovolenou se letos v létě chystá rekordní počet Slováků, trávit ji chtějí hlavně ve vlasti a ze zahraničí v Česku. Většina obyvatel země pod Tatrami se obává cestovat do ciziny, téměř třetina slovenské populace rozpočet na dovolenou snížila. Plány na trávení dovolené ovlivnila krize kolem pandemie nemoci COVID-19. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky včera poskytla ČTK agentura Go4insight.  

Většina slovenských občanů letos stráví dovolenou ve své vlasti

„Po měsících strávených doma nebo ve vlastních záhradách a chatách Slováci plánují dovolené v rekordním počtu. Letní dovolenou mimo svůj domov plánuje strávit až 62 procent z nich. Je to nárůst přibližně o desetinu proti situaci z února 2020,“ uvedla agentura, která oslovila 1 000 respondentů na přelomu května a června. 

Na koronavirové krizi může podle sondáže získat slovenský cestovní ruch. Až sedm z deseti Slováků, kteří plánují dovolenou, se ji totiž rozhodlo strávit ve vlasti. „Druhou nejnavštěvovanější destinací letos v létě bude sousední Česko. Naopak nejvýraznější pokles ze strany Slováků může zatím očekávat Chorvatsko, kam se letos chystá šest procent obyvatelstva. Představuje to jen čtvrtinu těch, kteří zvažovali Chorvatsko v době před koronou,“ uvedla agentura. 

K moři se chystá vycestovat pouze necelá desetina obyvatel Slovenska. Klesl zájem například o Řecko, Turecko a Itálii, která patří v souvislosti s koronavirem k nejvíce zasaženým zemím v Evropě. Mírné nebo výrazné obavy z cestování do zahraničí dalo v sondáži najevo osm z deseti oslovených. 

Agentura uvedla, že s ohledem na postupné otevírání hranic nakonec do zahraničí možná vycestuje na dovolenou více Slováků, než to vyplynulo ze zmíněného průzkumu. Ode dneška Bratislava umožnila cestovat do dalších 16 států bez následných omezení při návratu na Slovensko, už minulý týden uvolnila režim na hranicích s Českem, Maďarskem a Rakouskem.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Slovensko

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

I za loňský rok hlásí Slovensko úbytek turistů

Cestovní ruch na Slovensku i loni negativně ovlivnily dopady nemoci covid-19. Služeb ubytovacích zařízení v zemi využilo méně turistů, meziroční tempo propadu počtu hostů bylo ale mírnější než o rok dříve. Vyplývá to z aktuálních údajů slovenského statistického úřadu.

Číst více
Foto: CPI Hotels

Bratislavský Mercure rozšířil portfolio CPI Hotels

Hotelová skupina CPI Hotels v tiskové zprávě informovala, že do svého portfolia připojila bývalý hotel Mercure Bratislava Centrum. Ten se v uplynulých dnech proměnil v Clarion Congress Hotel Bratislava.

Číst více