Na dovolenou se chystá rekordní počet Slováků, budou ve vlasti

Na dovolenou se letos v létě chystá rekordní počet Slováků, trávit ji chtějí hlavně ve vlasti a ze zahraničí v Česku. Většina obyvatel země pod Tatrami se obává cestovat do ciziny, téměř třetina slovenské populace rozpočet na dovolenou snížila. Plány na trávení dovolené ovlivnila krize kolem pandemie nemoci COVID-19. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky včera poskytla ČTK agentura Go4insight.  

Většina slovenských občanů letos stráví dovolenou ve své vlasti

„Po měsících strávených doma nebo ve vlastních záhradách a chatách Slováci plánují dovolené v rekordním počtu. Letní dovolenou mimo svůj domov plánuje strávit až 62 procent z nich. Je to nárůst přibližně o desetinu proti situaci z února 2020,“ uvedla agentura, která oslovila 1 000 respondentů na přelomu května a června. 

Na koronavirové krizi může podle sondáže získat slovenský cestovní ruch. Až sedm z deseti Slováků, kteří plánují dovolenou, se ji totiž rozhodlo strávit ve vlasti. „Druhou nejnavštěvovanější destinací letos v létě bude sousední Česko. Naopak nejvýraznější pokles ze strany Slováků může zatím očekávat Chorvatsko, kam se letos chystá šest procent obyvatelstva. Představuje to jen čtvrtinu těch, kteří zvažovali Chorvatsko v době před koronou,“ uvedla agentura. 

K moři se chystá vycestovat pouze necelá desetina obyvatel Slovenska. Klesl zájem například o Řecko, Turecko a Itálii, která patří v souvislosti s koronavirem k nejvíce zasaženým zemím v Evropě. Mírné nebo výrazné obavy z cestování do zahraničí dalo v sondáži najevo osm z deseti oslovených. 

Agentura uvedla, že s ohledem na postupné otevírání hranic nakonec do zahraničí možná vycestuje na dovolenou více Slováků, než to vyplynulo ze zmíněného průzkumu. Ode dneška Bratislava umožnila cestovat do dalších 16 států bez následných omezení při návratu na Slovensko, už minulý týden uvolnila režim na hranicích s Českem, Maďarskem a Rakouskem.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Slovensko

Foto: Slovakia Travel

Slovensko láká na podzimní relax

Přestože většina slovenských okresů svítí na mapě cestovatele červeně nebo oranžově a média informují o růstu počtu nakažených a s tím souvisejícím zpřísňování protiepidemických opatření, podzimní dovolená u našich východních sousedů přesto není utopie. Alespoň podle tamní agentury Slovakia Travel,...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Tip na výlet: Na plti za Draculou

Je-li pro vás Orava jen značka elektroniky a domácích spotřebičů, měli byste rychle sáhnout po učebnici zeměpisu nebo zeměpisném atlasu a nalistovat Slovensko. Přesněji Žilinský kraj. Ano, Orava je jedním z jeho regionů. A dlužno podotknout, že je to...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Hostů na Slovensku přibylo, chybí ale cizinci

Služeb hotelů a dalších ubytovacích zařízení na Slovensku v červenci využilo více hostů než ve stejném období loni, jejich počet byl ale i letos nižší než před koronavirovou krizí. Do země jezdí výrazně méně turistů ze zahraničí. Vyplývá...

Číst více