Na dovolenou se chystá rekordní počet Slováků, budou ve vlasti

Na dovolenou se letos v létě chystá rekordní počet Slováků, trávit ji chtějí hlavně ve vlasti a ze zahraničí v Česku. Většina obyvatel země pod Tatrami se obává cestovat do ciziny, téměř třetina slovenské populace rozpočet na dovolenou snížila. Plány na trávení dovolené ovlivnila krize kolem pandemie nemoci COVID-19. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky včera poskytla ČTK agentura Go4insight.  

Většina slovenských občanů letos stráví dovolenou ve své vlasti

„Po měsících strávených doma nebo ve vlastních záhradách a chatách Slováci plánují dovolené v rekordním počtu. Letní dovolenou mimo svůj domov plánuje strávit až 62 procent z nich. Je to nárůst přibližně o desetinu proti situaci z února 2020,“ uvedla agentura, která oslovila 1 000 respondentů na přelomu května a června. 

Na koronavirové krizi může podle sondáže získat slovenský cestovní ruch. Až sedm z deseti Slováků, kteří plánují dovolenou, se ji totiž rozhodlo strávit ve vlasti. „Druhou nejnavštěvovanější destinací letos v létě bude sousední Česko. Naopak nejvýraznější pokles ze strany Slováků může zatím očekávat Chorvatsko, kam se letos chystá šest procent obyvatelstva. Představuje to jen čtvrtinu těch, kteří zvažovali Chorvatsko v době před koronou,“ uvedla agentura. 

K moři se chystá vycestovat pouze necelá desetina obyvatel Slovenska. Klesl zájem například o Řecko, Turecko a Itálii, která patří v souvislosti s koronavirem k nejvíce zasaženým zemím v Evropě. Mírné nebo výrazné obavy z cestování do zahraničí dalo v sondáži najevo osm z deseti oslovených. 

Agentura uvedla, že s ohledem na postupné otevírání hranic nakonec do zahraničí možná vycestuje na dovolenou více Slováků, než to vyplynulo ze zmíněného průzkumu. Ode dneška Bratislava umožnila cestovat do dalších 16 států bez následných omezení při návratu na Slovensko, už minulý týden uvolnila režim na hranicích s Českem, Maďarskem a Rakouskem.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Slovensko

Slovenský turismus: z agentury na ministerstvo a zpět

Slovensko bude mít znovu národní turistickou centrálu. Tamní koaliční rada v pondělí odsouhlasila vznik agentury na podporu a propagaci cestovního ruchu s názvem Slovakia Travel. Ta by měla ještě letos převzít úkoly, jež po utlumení činnosti Slovenské agentury...

Číst více

Slovensko zahájilo program pomoci cestovnímu ruchu

Tři čtvrtě roku po propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku zahájilo ministerstvo dopravy zvláštní program pomoci podnikatelům v cestovním ruchu, které výrazněji zasáhly negativní dopady koronaviru. Nově budou tito podnikatelé moci požádat o kompenzaci menší části výpadku...

Číst více

Veletrh ITF Slovakiatour přesunut na květen

Veletrhy cestovního ruchu ITF Slovakiatour a Danubis Gastro se přesouvají na nový termín. Příští ročník se bude konat v termínu 13.–16. května 2021. Původně se měl veletrh konat na konci ledna. Z důvodu aktuální epidemiologické situace na Slovensku se...

Číst více