Moravskoslezský kraj v datech ČSÚ

V hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) Moravskoslezského kraje se během druhého čtvrtletí letošního roku ubytovalo celkem 263 134 hostů. To představuje v meziročním srovnání nárůst o 5,4 procenta. Do regionu přijelo v tomto období více domácích i zahraničních hostů. Zájem Čechů ale rostl poněkud výrazněji. Nejvíce cizinců dorazilo ze Slovenska. Od dubna do června strávili cestovatelé v kraji 688 182 nocí, což je oproti stejnému období vloni o 5,1 procenta více. Za celý rok 2018 do regionu zavítalo 985 795 turistů, což odpovídá nárůstu v hodnotě 9,9 procentního bodu.

Graf 1 – Podíl rezidentů/nerezidentů na počtu hostů a přenocování (v %)

 Graf 1 – Podíl rezidentů/nerezidentů na počtu hostů a přenocování (v %)

 Štramberk – Moravský Betlém

Štramberk – Moravský Betlém

 

Tab. 1: Návštěvnost HUZ Moravskoslezského kraje v 2. čtvrtletí 2019 a za celý rok 2018

Období Počet hostů  
Nerezidenti Rezidenti Celkem
duben 17 305 58 313 75 618
květen 19 515 67 754 87 269
červen 21 394 78 853 100 247
2. Q 2019 58 214 204 920 263 134
Podíl na ČR 2,0 % 7,3 % 4,6 %
rok 2018 212 622 773 173 985 795
Podíl na ČR 2,0 % 7,3 % 4,6 %
Období  Počet přenocování  
Nerezidenti Rezidenti Celkem
duben 42 096 164 071 206 167
květen 41 745 185 630 227 375
červen 47 738 206 902 254 640
2. Q 2019 131 579 556 603 688 182
Podíl na ČR 1,8 % 8,1 % 4,9 %
rok 2018 516 948 2 235 243 2 752 191
Podíl na ČR 1,9 % 7,8 % 5,0 %

 


Graf 2 – Obsazenost hotelových pokojů a lůžek v 2. čtvrtletí 2019 a za celý rok 2018 (v %)

Graf 2 – Obsazenost hotelových pokojů a lůžek v 2. čtvrtletí 2019 a za celý rok 2018 (v %)

 

Tab. 2: Meziroční změny v návštěvnosti HUZ v Moravskoslezském kraji

Období  Přírůstek/Úbytek hostů v %  
Nerezidenti Rezidenti Celkem
duben +4,0 +8,7 +7,6
květen +2,2 +3,3 +3,1
červen −1,7 +8,1 +5,9
2. Q 2019 +1,3 +6,7 +5,4
rok 2018 +11,0 +9,6 +9,9
Období  Přírůstek/Úbytek počtu nocí v %  
Nerezidenti Rezidenti Celkem
duben +11,5 +10,5 +10,7
květen −5,9 +4,3 +2,3
červen −4,3 +5,2 +3,3
2. Q 2019 −0,3 +6,4 +5,1
rok 2018 +9,9 +7,4 +7,9

 

 Zámek Raduň, Oranžerie

Zámek Raduň, Oranžerie

 

Graf 3 – Průměrná délka pobytu rezidentů
a nerezidentů ve dnech
Graf 4 – Struktura nerezidentů
podle zemí v 2. čtvrtletí 2019
 Graf 3 – Průměrná délka pobytu rezidentů a nerezidentů ve dnech  Graf 4 – Struktura nerezidentů podle zemí v 2. čtvrtletí 2019

Zdroj dat: -ČSÚ-

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Kůzle na zelené pastvě u ohrady

Farmy pro děti a ekocentra: Farmapark u Toma, Doubravský dvůr, DESOP

Farmu pro děti lze navštívit i bez objednání: na Doubravském dvoře je vstup zdarma, Farmapark u Toma stojí 140 Kč za dospělého (2026).

Číst více
Zámecké parky mimo hlavní trasy 2026: 6 tipů na procházku

Zámky mimo hlavní trasy 2026: 6 tipů na výlet od Loučně po Hošťálkovy

6 zámeckých parků mimo hlavní turistické trasy: vstupné, otevírací doba a co tam vidět. Tipy na procházkový výlet po Česku, aktuální k roku 2026.

Číst více
Tajemné a strašidelné hrady mimo NPÚ: kam na výlet za pověstmi

Tajemné a strašidelné hrady mimo NPÚ: kam na výlet za pověstmi

Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.

Číst více