MMR předloží tento týden akční plán restartu cestovního ruchu

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje mimořádný akční plán (AP) pro záchranu a následný restart odvětví cestovního ruchu na období 2020–2022. Jednání probíhají mezi MMR, agenturou CzechTourism, největšími profesními asociacemi v sektoru cestovního ruchu a členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Kvůli pandemické krizi je ohrožen dosavadní podíl výkonu tohoto odvětví na celé ekonomice. Návrh akčního plánu MMR plánuje předložit v průběhu tohoto týdne k projednání na vládě.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje mimořádný akční plán (AP) pro záchranu a následný restart odvětví cestovního ruchu na období 2020–2022

„Cílem akčního plánu je přispět k nastavení protikrizových opatření, která udržitelným a efektivním způsobem umožní obnovu odvětví cestovního ruchu. Veškerou pozornost je nyní nutné napřít především na podporu poptávky formou státních poukazů na tuzemskou dovolenou a snížení DPH, což jsou dvě klíčová opatření, o nichž jsme diskutovali s představiteli NERVu a s panem premiérem. Věnujeme se také přípravě cílené marketingové kampaně a plánujeme úzce spolupracovat s kraji a destinačními společnostmi tak, abychom návštěvnost rozprostřeli po celé zemi a aby byla nabídka služeb v regionech co možná nejpestřejší,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s CzechTourismem intenzivně pracuje na vytvoření motivačního nástroje na podporu spotřeby služeb cestovního ruchu v ČR známého pod názvem Dovolená v ČESKU, navíc dojde k podpoře využívání lokálních produktů ve službách cestovního ruchu. Z výzkumů totiž vyplývá, že zatím jen 20 procent české populace je rozhodnuto vyjet na dovolenou v ČR, 60 procent se ještě ohledně dovolené nerozhodlo. Hlavním důvodem pro trávení dovolené v ČR je chuť podpořit místní podniky. Češi se staví k tuzemské dovolené pozitivně – 98 procent z ní má vyloženě dobrý pocit a 82 procent lidí si hodlá dovolenou naplánovat až přijde čas.

„Pro cestovní ruch je teď důležitá především rychlost. Jsem rád, že jsme na tom s MMR i s odborníky v NERVu našli shodu, a věřím, že tu shodu co nejdříve potvrdí i vláda. Lidé, pracující v cestovním ruchu, musí vědět, že má smysl připravovat se na letní sezonu a investovat do rozvoje služeb po celém Česku,“ připomněl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

„Fórum cestovního ruchu jako největší podnikatelský spolek sdružující 7 500 členů kvituje dosavadní aktivní přístup MMR a spolupracuje při přípravě komplexního balíčku opatření na pomoc cestovnímu ruchu,“ uvedl předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek a dodal: „S ohledem na to, že náš obor byl jako první a nejzasaženější oblastí v souvislosti koronavirovou epidemií, považuji za zásadní podporu domácího cestovního ruchu formou státních voucherů na dovolenou v Česku, a to bez přispění zaměstnavatele, snížení DPH na veškeré služeb cestovního ruchu na 10 procent a prodloužení programu Antivirus.“

„Podle průzkumu víme, že téměř šedesát procent Čechů ještě váhá, zda vyrazí na dovolenou po Česku. Právě na ty míří naše kampaň, kterou chceme co nejrychleji pomoci regionům a podnikatelům v cestovním ruchu. Lidem by měla dodat chuť cestovat po českých a moravských krajích a objevovat i taková místa, kam běžně nejezdí,“ doplnil ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

MMR ve spolupráci s partnery a CzechTourism bude sledovat a vyhodnocovat obsazenost ubytovacích kapacit na letní sezonu i po jejím skončení. Na letošní léto je zatím aktuální obsazenost v horských oblastech kolem 60 proces v hlavní sezoně a 30 procent v září. V krajských městech je obsazenost naopak do 10 procent přes prázdniny a cca 30 procent v září. Z hlediska přenocování jsou klíčové lázeňské služby, kde se odehraje téměř 25 procent z celkového počtu přenocování, a to zejména díky nadprůměrné délce pobytu. Z hlediska útrat je klíčová kongresová turistika, která přináší až dvojnásobně vysoké útraty ve srovnání s klasickým leisure turismem.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více