Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles v září v Brně

Jižní Morava se v září letošního roku stane centrem světového vinařství. Jihomoravský kraj bude hostit prestižní mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Ačkoliv to chvíli vypadalo, že vlivem koronavirové krize o tuto příležitost přijdeme a letos se soutěž vůbec konat nebude, vše nakonec dobře dopadlo a 26. ročník soutěže se uskuteční v termínu 4.–6. září 2020 v areálu ­brněnského výstaviště. Česká republika se tak zařadí mezi významné vinařské země, které tuto putovní soutěž měly čest hostit v minulosti.

 Najít to nejlepší mezi tisíci víny dostupnými na trhu není jednoduchým úkolem. Ačkoliv vlastní chuť a osobní zážitek jsou stále nejlepším vodítkem, konzument při hledání spolehlivé kvality může zcela důvěřovat vínům oceněným medailemi ze soutěže Concours Mondial de Bruxelles.

O soutěži

Concours Mondial de Bruxelles je mezinárodní soutěž vín, do které je každoročně přihlášeno více než 9 000 vzorků vín v z celého světa. Vína degustuje a hodnotí více než 350 zkušených světových odborníků. Jejich hlavním úkolem je pak vybrat vína výborné kvality, bez ohledu na jejich etiketu či věhlas apelace. Soutěž je jednou z nejprestižnějších a největších mezinárodních akcí ve své kategorii.

Ochutnávky přihlášených vzorků probíhají přes tři dopoledne. Silný důraz je kladem na organizační zajištění hodnocení. Vše se nese ve velmi profesionálním duchu a vysokém standardu. Po celou dobu hodnocení je striktně dbáno na dodržování a zajištění co nejlepších podmínek. To se týká správného nastavení světla, regulované teploty vzduchu, poskytování bezvadného servisu anebo také sledování chladniček tak, aby byla vína podávána při správné teplotě. Vzorky jsou zařazeny do skupin na základě charakteristik uvedených výrobcem a po analytické kontrole, která potvrdí, že do dané skupiny opravdu patří. Všechny vzorky jsou zcela anonymizovány a porotci znají pouze, o jaký se u vína jedná ročník.

Porota je složená z mezinárodně uznávaných odborníků, kteří se vínu v podstatě věnují 365 dní v roce. Jedná se o obchodníky s vínem, vinaře, enology, sommeliery, novináře, spisovatele a kritiky píšící o víně nebo také vědce a zástupce průmyslových organizací. V loňském roce bylo v porotě zastoupeno 48 národností, což je významný ukazatel úrovně rozmanitosti a zároveň málo vídaný jev na evropských soutěžích vína. Vína jsou posuzována více než 50 porotami složenými z pěti až šesti porotců. Hodnotí se tradičním stobodovým systémem na profesionálním hodnoticím softwaru. Pouze vína, která dosáhla nejvyššího skóre, obdrží zlaté a stříbrné medaile. Opravdu mimořádná vína pak získají velké zlaté medaile.

Vína oceněná medailí CMB jsou vína špičkové světové úrovně, a aby měli i spotřebitelé naprostou jistotu, že pijí to stejné víno, které bylo hodnoceno během soutěže, podléhají soutěžní vzorky ještě kontrolním analýzám. Vína jsou kontrolována před soutěží, během soutěže, ale i po soutěži. CMB je první soutěží, která zavedla kontrolu vín po soutěži, kdy autorizovaná laboratoř analyzuje široký výběr vzorků a tým enologů je porovnává s komerčně dostupnými víny. I díky tomu je pečeť „Concours Mondial“ jedním z nejspolehlivějších měřítek kvality vína na světě.

Něco málo z historie soutěže

Soutěž byla založena Louisem Havauxem a poprvé se konala v dubnu roku 1994 v belgických Bruggách. Tehdy bylo přihlášeno „jen“ 861 vzorků, ale hned napoprvé to bylo z úctyhodných 29 různých zemí. Významný mezinárodní rozsah akce tak byl úspěšně odstartován. V roce 2006 se Concours Mondial rozhodl rozšířit mezinárodní vliv vycestováním mimo Belgii. Tato iniciativa pokračovala i v dalších letech a po více než desetiletí soutěž cestovala po celé Evropě. Za tu dobu ji hostila věhlasná města jako je Lisabon (Portugalsko), Maastricht (Nizozemsko), Bordeaux (Francie), Valencie (Španělsko), Palermo (Itálie), Lucemburk (Lucembursko), Guimares (Portugalsko), Bratislava (Slovensko), Jesolo (Itálie), Plovdiv (Bulharsko) a Valladolid (Španělsko). V roce 2018 byl dosažen nový milník, když soutěž vycestovala mimo Evropu a proběhla v čínském Pekingu. Pro rok 2019 se soutěž vrátila na evropský kontinent, do švýcarského Aigle a oslavila své pětadvacáté výročí ve znamení neúnavného hledání kvalitních vín z celého světa. Zde se také vyhlásilo, že následující 26. ročník proběhne v České republice, konkrétně v hlavním městě Jihomoravského kraje, v Brně.

„Pořádáním soutěže každý rok v různých zemích máme unikátní možnost objevit skryté poklady vinařského světa a obrátit pozornost na vinařské regiony, které jsou mnohdy méně známé,“ vysvětluje Baudouin Havaux, předseda soutěže Concours Mondial de Bruxelles.

Volba České republiky

Zpráva o tom, že se Česká republika stane hostitelem dalšího ročníku soutěže, byla oznámena po závěrečném zasedání hodnoticích komisí ve švýcarském Aiglé v roce 2019. V souladu s tradicí soutěže starosta Aiglé, Frédéric Borloz, slavnostně předal vinný pohár Concours Mondial de Bruxelles dr. Bohumilu Šimkovi, hejtmanu Jihomoravského kraje. Po slavnostním ceremoniálu pozvala Česká republika a Jihomoravský kraj členy hodnoticích komisí soutěže na tradiční oběd na zámku v Aiglé, doprovázený degustací moravských vín a vystoupením tradiční moravské cimbálové muziky.

Hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek k tomu sdělil: „Jsem velmi rád, že organizátoři vybrali právě Jihomoravský kraj pro konání dalšího ročníku vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles v roce 2020 a chci jim za to poděkovat. V našem regionu se nachází více než 90 procent vinic a vinohradů České republiky a vinný hrozen je i ve znaku našeho kraje. Pěstování vinné révy má na jižní Moravě tradici dlouhou téměř dva tisíce let. Na této prestižní soutěži se pravidelně setkávají zástupci mnoha vinařských regionů z celého světa. Přestože réva vinná roste v rozdílných klimatických podmínkách a na rozdílných půdách, spojuje je láska a pozitivní vztah k vínu. U nás na jižní Moravě je tento vztah velmi intenzivní a já pevně věřím, že se o tom osobně přesvědčí účastníci Concours Mondial a že mi dají za pravdu, že Jihomoravský kraj je správná volba.“

Kromě Jihomoravského kraje budou partnery akce například město Brno, Vinařský fond ČR, Svaz vinařů ČR, Národní vinařské centrum ve Valticích, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava nebo Veletrhy Brno.

„Vinařský fond se velmi rád spolupodílí na zajištění zdárného průběhu soutěže, která patří k nejvýznamnějším na světě. Příprava a organizace takovéto náročné akce není jednoduchá, ale jsem přesvědčen, že ji úspěšně zvládneme. V září bude pozornost vinařského světa upřena na nás, na Jihomoravský kraj. A to je skvělá zpráva,“ shrnuje Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, a dodává: „Věříme, že publicita spojená se soutěží pomůže rozšířit a zvýšit známost kvality vín z Moravy a Čech nejen v naší zemi, ale také po celém světě.“

Úspěchy moravských a českých vín na soutěži

Česká republika se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994 a za tuto dobu samozřejmě získala mnoho úspěchů v podobě ocenění přihlášených vín. Každoročně si moravští a čeští vinaři přivážejí za svá vína několik zlatých a stříbrných medailí. První velkou zlatou medaili, tedy ocenění pro opravdu mimořádné víno, si v roce 2011 vysloužil vinař Josef Valihrach za Chardonnay 2007, výběr z hroznů. Tento úspěch zopakovalo v roce 2017 Zámecké vinařství Bzenec za Rulandské bílé 2015, výběr z hroznů. Z loňského jubilejního 25. ročníku si např. naši vinaři přivezli krásných 8 zlatých a 17 stříbrných medailí. V tomto roce bylo přihlášeno 142 vín z ČR, což bylo o 20 % více než předchozí rok.

Česko je ve světě pro mnohé známo spíše pivem a mnozí nevědí, že réva je zde starší než země sama. Moravská a česká vína jsou osobitá, jedinečná a svou kvalitou se směle mohou měřit s víny často známějších světových oblastí. To potvrzují nejenom úspěchy našich vinařů na mezinárodních soutěžích, ale i vzrůstající poptávka a zájem o naše vína. Pořádání prestižní soutěže, jako je Concours Mondial de Bruxelles, je pak dalším potvrzením právoplatné pozice moravských a českých vín mezi světovou špičkou a také rozšíření povědomí o výjimečné kvalitě našeho vinařství ve světě.

Více o soutěži na: www.cmb-brno2020.czwww.concoursmondial.com

Foto: Kraj Jihomoravský

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více