Ve dnech 2. – 4. dubna 2003 se uskutečnila v pořadí již osmá mezinárodní konference „Cestovní ruch, regionální rozvoj a školství“. Konference byla uspořádána v budově Jihočeské univerzity v Táboře a garantována byla Katedrou cestovního ruchu v Táboře, ZF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, ve spolupráci s Univerzitním nadačním fondem, Městským úřadem v Táboře a firmou Karel Dvořák, Stavební a obchodní firma, a.s.
Zahajovací plenární zasedání proběhlo ve středu dopoledne za účasti a vystoupení zástupců MMR – Blaženy Křížové, ředitelky odboru realizace a rozvoje cestovního ruchu; ČCCR – Petra Kratochvíla, ředitele odboru regionalistiky; mag Consulting – Jaromíra Beránka, ředitele; hejtmana Jihočeského kraje – Jana Zahradníka (převzal záštitu nad konferencí) a zástupců pořádajících institucí: starosty města Tábor – Františka Dědiče, děkana Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – Jana Frelicha (převzal záštitu nad konferencí), vedoucího pracoviště ZF Jihočeské univerzity v Táboře – Milana Hasmana a zástupce Stavební a obchodní firmy Dvořák – Petry Adlerové.
Ve středu odpoledne a ve čtvrtek proběhlo jednání ve třech sekcích, které byly rozděleny takto:
1. sekce:Marketing a management v cestovním ruchu.Sekci řídili: Radim Roudný (Univerzita Pardubice), Pavel Attl (Vysoká škola hotelová Praha) a Milan Hasman (Jihočeská univerzita v Č.B.). 2. sekce:Regionální rozvoj cestovního ruchu.Sekci řídili: Ludmila Novacká (Ekonomická univerzita v Bratislavě) a Rostislav Hošek (MMR). 3. sekce:Školství, vzdělávání a informatika v cestovním ruchu.Sekci řídili: Josef Zelenka a Jiří Štyrský (Univerzita Hradec Králové).
Z jednání jednotlivých sekcí vyplynuly následující závěry:
1. sekce:Z vystoupení byla znát reakce na aktuální stav cestovního ruchu ve světě, hledání cest z této situace. Velký důraz byl kladen na destinace a management destinací. Rovněž elektronizaci cestovního ruchu byl věnován náležitý prostor – výhody či nevýhody. Zcela jasně zazněla důležitost principu partnerství a jeho využití pro rozvoj cestovního ruchu.
2. sekce:Doporučení k dalšímu zaměření sekce v příštím roce k věcné diskuzi: • Obsahové a metodické vymezení pojmů regionálního managementu. • Problematika partnerství při implementaci rozvojových projektů cestovního ruchu (komunální sféra, krajská samospráva + podnikatelská sféra). • Praktické zkušenosti a poznatky z řízení cestovního ruchu na úrovni regionu – kraje.
3. sekce:• Tvorba a optimální využití informačních technologií. • Metodologické vymezení aplikované jazykové výuky pro cestovní ruch. • Problémy distančního vzdělávání v návaznosti na využívání informačních technologií. • Systém vysokoškolského vzdělávání v cestovním ruchu rozšířit o možnost zpětné vazby z prostředí praxe. • Problém další specializace při studiu oboru turismus. • Problémy přírodovědeckých předmětů ve výuce oboru cestovního ruchu (geologie – geomorfologie – ekologie). • Námět na zařazení metodologické sekce.
Na konferenci se přihlásilo 134 zájemců z České republiky, 33 zahraničních účastníků ze 4 zemí – Rakousko, Slovensko, Chorvatsko a Makedonie, dalších 28 účastníků bylo z pořadatelské organizace a 25 studentů na této akci praktikovalo.
Z jednání je připraveno vydání sborníku na CD-ROMu a dále vyjde 1. ročník recenzovaného sborníku: „Cestovní ruch v České republice, problémy a možnosti jejich řešení“.
Pořadatelé, město Tábor i partneři konference se těší na setkání při pořádání 9. mezinárodní konference v roce 2004, jejíž pravděpodobný termín bude 31. března až 2. dubna 2004.
Ing. Milan Hasman, Ph.D.
vedoucí pracoviště JU v Táboře