×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Česko nebo cizina? Počet váhajících roste

Mezi zahraniční a tuzemskou dovolenou nyní váhá o 21 procent Čechů víc než v dubnu. V době nouzového stavu a uzavřených hranic plánovalo léto strávit v České republice 58 procent lidí, aktuálně jich je 47 procent. U domácí dovolené je největší motivací podpora českých podnikatelů. 

Ze zahraničních pobytů je největší zájem o Slovensko, Chorvatsko a Řecko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu cestovního portálu Skrz.cz, který má ČTK k dispozici.

Zahraničí nebo domovina? To je, oč tu běží...

Růst prodejů dovolených v tuzemsku podle ředitele Skrz.cz Matěje Dvorského v současné době mírně zpomalil, ale prodeje zahraničních cest zatím nestouply tak, jak by se dalo očekávat. „To znamená, že zákazníci dávají šanci zahraniční dovolené, ale stále ještě vyčkávají,“ vysvětlil. Podle průzkumu nemá 62 procent Čechů na léto jasné plány. 

Z hlediska typu ubytování převládá poptávka po hotelech na úkor penzionů a chat. „To může být částečně dáno nabídkou, protože chaty se vyprodaly jako první již během jara. Ale taky to může znamenat, že už se lidé tolik nebojí a klidně se ubytují ve větším zařízení, tedy že dají přednost komfortu nad určitým bezpečím,“ řekl dále Dvorský. 

Jedním z motivů pro strávení letošní dovolené v tuzemsku je pro 70 procent lidí podpora místní ekonomiky. Klesl počet lidí, kteří se pro dovolenou v ČR rozhodovali kvůli obavám o zdraví z dubnových 57 procent na červnových 48 procent. 

Z průzkumu dále vyplývá, že 21 procent Čechů u zahraniční dovolené plánuje odjet na Slovensko, 17 procent se chystá do Chorvatska a 16 procent do Řecka. „Menší zájem je pak u Bulharska, Španělska, Maďarska a Itálie,“ dodal Dvorský. 

Češi mohou nyní cestovat do většiny evropských zemí bez omezení. Pouze při návratu z Portugalska, Polska – Slezského vojvodství a Švédska se musejí prokázat negativním testem na COVID-19, nebo dodržet 14denní karanténu.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Statistika: Domácí a výjezdový cestovní ruch ve 3. čtvrtletí 2021

V průběhu loňské letní sezóny se meziročně zvýšil počet realizovaných kratších i delších pobytů, s cílem v Česku i v zahraničí.  Důvodem bylo především zlepšení epidemiologické situace a uvolnění cestovních restrikcí u nás i ve světě. Vícedenních cest se ve 3. čtvrtletí uskutečnilo o 13 % více...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Cestu z nudy loni hledalo 21,5 milionu Čechů

Pro cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism, byl uplynulý rok opět rekordním. Počet návštěv překročil 21,5 milionu, což představuje 14procentní meziroční nárůst. O 16 procent se také oproti roku 2020 zvýšil počet uživatelů portálu –...

Číst více