Česko nebo cizina? Počet váhajících roste

Mezi zahraniční a tuzemskou dovolenou nyní váhá o 21 procent Čechů víc než v dubnu. V době nouzového stavu a uzavřených hranic plánovalo léto strávit v České republice 58 procent lidí, aktuálně jich je 47 procent. U domácí dovolené je největší motivací podpora českých podnikatelů. 

Ze zahraničních pobytů je největší zájem o Slovensko, Chorvatsko a Řecko. Vyplývá to z aktuálního průzkumu cestovního portálu Skrz.cz, který má ČTK k dispozici.

Zahraničí nebo domovina? To je, oč tu běží...

Růst prodejů dovolených v tuzemsku podle ředitele Skrz.cz Matěje Dvorského v současné době mírně zpomalil, ale prodeje zahraničních cest zatím nestouply tak, jak by se dalo očekávat. „To znamená, že zákazníci dávají šanci zahraniční dovolené, ale stále ještě vyčkávají,“ vysvětlil. Podle průzkumu nemá 62 procent Čechů na léto jasné plány. 

Z hlediska typu ubytování převládá poptávka po hotelech na úkor penzionů a chat. „To může být částečně dáno nabídkou, protože chaty se vyprodaly jako první již během jara. Ale taky to může znamenat, že už se lidé tolik nebojí a klidně se ubytují ve větším zařízení, tedy že dají přednost komfortu nad určitým bezpečím,“ řekl dále Dvorský. 

Jedním z motivů pro strávení letošní dovolené v tuzemsku je pro 70 procent lidí podpora místní ekonomiky. Klesl počet lidí, kteří se pro dovolenou v ČR rozhodovali kvůli obavám o zdraví z dubnových 57 procent na červnových 48 procent. 

Z průzkumu dále vyplývá, že 21 procent Čechů u zahraniční dovolené plánuje odjet na Slovensko, 17 procent se chystá do Chorvatska a 16 procent do Řecka. „Menší zájem je pak u Bulharska, Španělska, Maďarska a Itálie,“ dodal Dvorský. 

Češi mohou nyní cestovat do většiny evropských zemí bez omezení. Pouze při návratu z Portugalska, Polska – Slezského vojvodství a Švédska se musejí prokázat negativním testem na COVID-19, nebo dodržet 14denní karanténu.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Zdroj: TO Pošumaví

Turistická oblast Pošumaví vydala „kupónovou knížku“

Turistická oblast Pošumaví, v březnu nově certifikovaná agenturou CzechTourism, jako první v Plzeňském kraji propojila obce a podnikatele v cestovním ruchu. Zájmový spolek, který zastupuje přes 60 měst a obcí s více než 50 000 obyvateli, vydal brožuru Útržky z Pošumaví s kupóny, které...

Číst více
Foto: Město Františkovy Lázně

Města lázeňského trojúhelníku míří do UNESCO, kraj chystá podporu

(aktualizováno) Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, se výrazně přiblížilo získání titulu světového dědictví UNESCO. V dokumentu, který byl zveřejněn 4. června 2021, totiž poradní organizace ICOMOS doporučila mezinárodní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Z romantických zřícenin na odpočinek ve zlatavém moku 

Plzeňský kraj, to je mimo jiné krásná příroda Českého lesa a Pošumaví, jež v sobě skrývá nejednu pozoruhodnou zříceninu. K těm nejznámějších patří Přimda, Gutštejn či Radyně. Dnes vás ale pozveme na ty méně známé, které rozhodně stojí...

Číst více