Města lázeňského trojúhelníku míří do UNESCO, kraj chystá podporu

Foto: Město Františkovy Lázně Františkovy Lázně Foto: Město Františkovy Lázně

(aktualizováno) Jedenáct předních lázeňských měst Evropy, mezi nimiž jsou i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, se výrazně přiblížilo získání titulu světového dědictví UNESCO. V dokumentu, který byl zveřejněn 4. června 2021, totiž poradní organizace ICOMOS doporučila mezinárodní sériovou nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Karlovarský kraj se chystá města podpořit.

Toto doporučení je důležitým podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který na svém 44. zasedání ve dnech 16. až 31. července 2021 bude rozhodovat právě i o této nominaci. Pokud by rozhodnutí Výboru bylo v souladu s doporučením ICOMOS, lze oficiální potvrzení zápisu Slavných lázní Evropy na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO očekávat koncem července 2021.

Organizace ICOMOS ve svém posudku mj. potvrdila, že Slavné lázně Evropy jsou výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo především od 18. do počátku 20. století a přineslo řadu inovativních myšlenek v oblasti balneologie, medicíny, městského plánování a architektury i trávení volného času.

Pozitivní doporučení lze považovat za obrovský úspěch České republiky, která celý složitý projekt po mnoho let koordinovala.

Věřím, že rozhodnutí Výboru bude stejně pozitivní, a na konci července tak budeme moci oslavit vstup našeho města mezi prestižní místa UNESCO,“ sdělil Jan Kuchař, starosta města Františkovy Lázně.

Kraj chystá podporu

Podpory by se mělo městům lázeňského trojúhelníku dostat ze strany Karlovarského kraje. Jeho vedení nyní podle informací ČTK chystá marketingovou kampaň, která by měla, v případě zapsání, povýšení lázeňských měst propagovat. Kraj je připraven pomoci městům s budoucím rozvojem, řekl novinářům náměstek hejtmana Vojtěch Franta. Poradní organizace ICOMOS podle něj doporučila dvě kritéria ze čtyř. „Je to kritérium úžasné architektury, která v těch lázeňských městech je, a fenoménu lázeňské procedury, vůbec fenoménu lázeňství jako takového a přispění ke zdraví lidí,“ uvedl náměstek.

Vedení kraje již téměř počítá s tím, že se Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně na seznam dostanou. V případě, že budou úspěšná, zahájí kraj ve spolupráci s městy oslavy a propagační kampaň. „Jsme domluveni s destinační agenturou, se kterou budeme ladit konkrétní kroky, jak má kampaň vypadat,“ řekl náměstek.

Kraj chce s vybranými městy do budoucna spolupracovat a pomoci jim s rozvojem a podporou cestovního ruchu. „Karlovarský kraj je připraven být partnerem a pomoct s řešením například dopravy, aby se turisté dostali k atraktivním místům, ale zároveň, aby to nebylo v rozporu s ochranou prostředí,“ uvedl Franta.

Celkem 11 lázeňských měst z celé Evropy usiluje o zápis několik let, koronavirová krize ale rozhodování oddálila. Nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe připravily Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česko. Tvoří ji 11 významných lázeňských měst, kromě těch českých jde o Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více