V letní sezoně zaznamenala hromadná ubytovací zařízení zvýšený zájem hostů o ubytování.
Hostů meziročně přibylo o 5,7 % a vzrostl také počet přenocování o 4,3 %
Tento trend pokračoval i v letní sezoně. Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve třetím čtvrtletí 2018 celkem 7,4 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 5,7%. Domácích se ubytovalo o 800 000 více než hostů ze zahraničí. Počet domácích klientů se meziročně zvýšil o 7,5%, zahraničních o 3,6%. Hosté strávili ve sledovaných zařízeních celkem 20,6 milionu nocí, tedy o 4,3% více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování domácích hostů se zvýšil o 6,3% a hosté ze zahraničí zrealizovali o 1,5% více nocí.
Menší návštěvnost v 5hvězdičkových hotelích
Ve třetím čtvrtletí se zvýšil zájem o ubytování v hotelích. Jejich návštěvnost se meziročně zvýšila o 4,0% na 4,4 milionu příjezdů. Hotelům dávají tradičně více přednost zahraniční hosté. Jejich počet se zvýšil o 2,1%. Domácích návštěvníků se v hotelích ubytovalo o 7,4% více, ale v absolutních počtech to bylo o 1 milion méně než cizinců. Pouze třída pětihvězdičkových hotelů si meziročně pohoršila. Ubytovalo se v nich o 5,7% méně hostů a počet přenocování klesl o 2,4%.
Tab.: Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dle čtvrtletí
Rok/Čtvrtletí
Počet hostů
Počet přenocování
Průměrný počet
přenocování
Průměrná doba
pobytu ve dnech
celkem
nerezidenti
rezidenti
celkem
nerezidenti
rezidenti
celkem
celkem
2016
Q1
3 246 678
1 673 099
1 573 579
9 143 504
4 665 325
4 478 179
2,8
3,8
Q2
4 585 326
2 429 080
2 156 246
11 641 047
6 092 389
5 548 658
2,5
3,5
Q3
6 616 273
2 997 508
3 618 765
19 046 230
7 815 678
11 230 552
2,9
3,9
Q4
3 940 576
2 221 753
1 718 823
9 866 176
5 694 757
4 171 419
2,5
3,5
2017
Q1
3 565 691
1 807 763
1 757 928
9 846 392
4 957 556
4 888 836
2,8
3,8
Q2
5 228 012
2 787 827
2 440 185
13 114 830
6 993 637
6 121 193
2,5
3,5
Q3
6 961 294
3 167 489
3 793 805
19 785 217
8 186 497
11 598 720
2,8
3,8
Q4
4 245 564
2 397 389
1 848 175
10 472 956
6 119 323
4 353 633
2,5
3,5
2018
Q1
3 971 343
2 010 928
1 960 415
10 758 270
5 404 740
5 353 530
2,7
3,7
Q2
5 467 660
2 833 572
2 634 088
13 407 454
6 935 678
6 471 776
2,5
3,5
Q3
7 359 673
3 281 660
4 078 013
20 635 214
8 311 540
12 323 674
2,8
3,8
Penziony si připsaly 5,6% zvýšení návštěvnosti a 3,7% navýšení počtu přenocování. Většinu hostů, ze čtyř pětin, tvoří v penzionech domácí klientela. U rezidentů byl zaznamenán meziroční nárůst příjezdů do těchto zařízení o 3,9%, nerezidentů se ubytovalo dokonce o 13,9% více.
Pro provozovatele kempů byla letošní letní sezona velmi úspěšná. Přivítali celkově o 13,1% více ubytovaných, především tempo růstu nerezidentů bylo na 16,1%.
Plzeňsko a Karlovarsko lákaly turisty nejvíce
Z pohledu regionů nejvyšší růst přenocování zaznamenal Plzeňský kraj (+11,4%) především díky zvýšení návštěvnosti nerezidentů. Nerezidenti strávili v Plzeňském kraji o 17,7% nocí více než loni. Jediným krajem, kde došlo meziročně k poklesu počtu nocí je Praha, s úbytkem 1,1%. Počet přenocování nerezidentů v Praze poklesl o 2,2%.
Počty příjezdů se zvýšily ve všech krajích České republiky. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5% více osob než loni. Více než 10% nárůst zaznamenala ubytovací zařízení také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a ve Středočeském kraji.Rusko a Jižní Korea klesá, hostů z Ukrajiny je o polovinu více
Hromadná ubytovací zařízení navštívilo v porovnání s předchozím rokem o 2,6% více Němců. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili v letních měsících hosté ze Slovenska (224 000) s meziročním zvýšením o 5,4%. Na třetím místě se umístila Čína (215 000 hostů, meziroční nárůst o 24,5 %). Návštěvnost z Ruska a Jižní Koreje již druhé čtvrtletí v řadě klesala. Ve sledovaném období byl pokles návštěv z Ruska 4,5% a počet přenocování se snížil o 10,1%. Hostů z jižní části Korejského poloostrova přijelo o 0,5% méně, a v součtu od začátku roku se jedná zatím o 1% pokles.
Naopak výrazné tempo růstu bylo zaznamenáno u návštěvníků z Ukrajiny, kteří už nyní ve 3. čtvrtletí přesáhli absolutní počty návštěv za celý loňský rok. Od začátku letošního roku se v Česku ubytovalo o 45,8% více Ukrajinců než v roce 2017. Třetina ukrajinských hostů upřednostňovala hotely ve vyšších třídách (4 a 5 hvězdiček) a necelá polovina (46%) se ubytovala ve středním standardu 3hvězdičkových hotelů.
Více hostů v lázních, ale na kratší dobu
Do lázeňských ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 246 000 hostů, což bylo o 5,8% více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování se ale meziročně snížil o 2,8%. U rezidentů to bylo o 1,1% a nerezidentů o 5,9%. Hosté tak zůstali v lázních ubytovaní na kratší dobu. Lázeňské pobyty se tak v průměru zkrátily o jeden a půl dne pro rezidenty a celé dva dny u zahraničních návštěv.
Šest hradů a zámků mimo správu NPÚ s vlastní pověstí: Orlík u Humpolce, Hauenštejn, Houska, Staré Hrady a další. Vstupné, sezóna a pověsti k roku 2026.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.