Maďarsko, Švédsko a Madeira se přesunou mezi tmavě červená území s největším rizikem koronavirové nákazy. Dosud byly tyto oblasti na mapě cestovatele červené, návrat odsud tak bude pro návštěvníky z Česka nově obtížnější. Finsko a Monako si pohorší do červené kategorie, opačným směrem do oranžové zamíří Portugalsko. Vyplývá to ze sdělení, které vydalo ministerstvo zdravotnictví.
Při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem, značených tmavě červenou barvou, je povinný test před cestou do ČR, po příjezdu musejí cestující absolvovat karanténu. Po pěti dnech si mohou udělat druhý PCR test, který v případě negativního výsledku umožní karanténu ukončit. Do této kategorie patří menší část členských států Evropské unie včetně například Slovenska a také většina třetích zemí, mezi nimi také Británie.
U červených zemí s vysokou mírou rizika je nutný vedle testu před cestou i další do pěti dnů od přicestování, a to PCR test. Do té doby musí být člověk v samoizolaci. Od pondělí mezi ně spolu s Finskem a Monakem patří nadále Andorra, Belgie, Bulharsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Kypr, Litva, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Švýcarsko, Španělsko a Kanárské ostrovy.
Pro návrat z oranžových, středně rizikových států podle cestovatelského semaforu, je povinné absolvovat antigenní nebo PCR test před cestou do České republiky. Portugalsko se v této kategorii zařadilo k Dánsku, Norsku, Azorským a Baleárským ostrovům.
Už dva týdny také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření jihoafrické mutace koronaviru. Týká se to Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzánie, Zambie a Zimbabwe.
Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Z evropských států k nim patří Vatikán a Island, z dalších zemí Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.
Aktuální data zveřejněná dnes Světovou organizací cestovního ruchu (UNWTO) ukazují, že i v letošním roce pokračuje propad mezinárodního turismu. V lednu byly mezinárodní příjezdy o 87 procent nižší než ve stejném období roku 2020. Za celý loňský rok byl...
Se zahájením letního letového řádu, který na Letišti Václava Havla Praha začal platit od neděle 28. března 2021, mohou cestující v první týdnu využít přímá letecká spojení do přibližně 35 destinací v 21 zemích světa, a to včetně charterových...
Poslední rok zahýbal s průměrnými cenami, které Češi vydávají za zájezdy a dovolené. Některé destinace využily situace i poptávky a cena u nich po loňském poklesu letos opět výrazně roste. Příkladem může být Rakousko, kde byl loni zaznamenán pokles cen...