Machu Picchu se chystá otevřít 1. července

Jedna z nejvyhledávanější památek Jižní Ameriky, Machu Picchu, které loni navštívilo na 1,5 milionu turistů, se má opět otevřít pro veřejnost 1. července. Informovala o tom agentura Europa Press s odvoláním na peruánské úřady. Komplex teras a chrámů, který je památkou UNESCO, se uzavřel v polovině března kvůli pandemii COVID-19. V ní je Peru co do počtu evidovaných případů nákazy druhé v Latinské Ameriky po Brazílii, na rozdíl od největší země regionu ale Peru mnohem více testuje.

Machu Picchu se veřejnosti otevře na počátku července

„Určitě budou muset mít všichni roušky, budou si muset před vstupem dezinfikovat ruce a očistit boty,“ řekl agentuře AFP šéf archeologického parku Machu Picchu José Bastante.

Oblast Machu Picchu je z 85 procent závislá na cestovním ruchu. Před pandemií navštívilo město dávných Inků shlížející z horského sedla na zelené vrcholky peruánských And na 2 500 lidí denně, v sezóně i 4 500. Od roku 1948, kdy se otevřela pro turisty, byla tato památka zavřená teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2010, když sesuvy půdy poničily místní železniční trať.  

Peruánská vláda minulý měsíc oznámila, že chce oživit cestovní ruch i vstupem zdarma do přírodních rezervací a archeologických památek pro domácí turisty. Do konce roku nebudou muset platit vstupné státní zaměstnanci, děti a senioři. Kvůli davům turistů přitom loni místní úřady omezily návštěvní hodiny do tří nejnavštěvovanějších částí Machu Picchu, aby komplex chránily před opotřebováním návštěvami davů. 

Pravidla proti šíření koronaviru slíbili dodržovat i místní obchodníci, hoteliéři či restauratéři. Na základě dohody Společně pro Machu Picchu například budou pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Místní dopravci omezí kapacitu na polovinu, aby cestující mohli udržovat větší odstupy.

Machu Picchu leží asi 100 kilometrů od někdejšího hlavního města Incké říše Cuzka v nadmořské výšce asi 2 400 metrů nad kaňonem řeky Urubamba. Město, vystavěné z přesně opracovaných kvádrů bez pojiva, nechal postavit v polovině 15. století panovník Pachacútec Yupanqui. Španělé po dobytí Incké říše v 16. století Machu Picchu neobjevili, našel ho až v roce 1911 Američan Hiram Bingham. Dodnes se experti neshodují v tom, kdy a proč bylo toto město svými obyvateli opuštěno. Podle některých teorií nešlo ani o klasické město, ale o jakousi zemědělskou testovací stanici Incké říše.  

Peruánské ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo 3 181 nových případů nákazy koronavirem a 106 úmrtí s COVID-19. V této zemi se 32 miliony obyvatel se potvrdilo už téměř 200 000 případů nákazy koronavirem, z toho na 5 600 lidí zemřelo a na 90 000 už se uzdravilo. Peru eviduje druhý nejvyšší počet nakažených v Latinské Americe po Brazílii, která má ale 210 milionů obyvatel a provedla dosud méně testů na koronavirus než Peru. Nouzový stav kvůli pandemii vyhlásila peruánská vláda v polovině března a postupně ho prodlužovala až do 30. června.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Smartwings v květnu spustí linku do Nice

Letecká společnost Smartwings spustí od 6. května novou přímou linku z Prahy do francouzského Nice. Linka bude fungovat dvakrát týdně. Aerolinky zároveň plánují další rozšíření svého provozu o obnovené linky, od května například do Chorvatska nebo Řecka.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovky si chválí prodej zájezdů na léto

Prodeje zájezdů na léto se podle tuzemských cestovních kanceláří (CK) vyvíjejí velmi dobře. Očekávají, že letošní sezona bude výrazně úspěšnější než minulá. Lidé už si zvykli na protiepidemická opatření, jako jsou roušky či testy, roste...

Číst více
Foto: Chorvatské turistické sdružení

Chorvatské ostrovy jako „covid-free zóna“

Cestovní ruch je pro Chorvatsko životně důležitým odvětvím, není proto divu, že země dělá maximum pro jeho co nejrychlejší restart. Jednou z aktivit, které by měly napomoci oživení turismu, je zahájení akce s názvem „Chorvatské ostrovy -...

Číst více