Liberecký kraj chce lákat za teplem do skláren

Za teplem do místních skláren bude o nadcházejících jarních prázdninách lákat návštěvníky horských středisek Liberecký kraj. V projektu Crystal Valley (Křišťálové údolí) zaměřeném na podporu cestovního ruchu připravil kampaň „Přijďte se ohřát“. Navštívit mohou lidé nejen známé krkonošské sklárny v Harrachově a Poniklé, ale například i výrobu perliček v závodě Preciosa-Ornela v Desné v Jizerských horách nebo skleněné bižuterie v Pěnčíně.

Za teplem do místních skláren bude o nadcházejících jarních prázdninách lákat návštěvníky horských středisek Liberecký kraj

„Budou jarní prázdniny, lidé budou přijíždět do našeho kraje – do Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš, a během toho týdne na horách chceme, aby také navštívili nějakou živou výrobu a přišli do sklářské huti, kde je vždycky teplo,“ řekl dnes manažer projektu David Pastva. Zapojilo se podle něj už 48 sklářských a bižuterních podniků, šest sklářských, bižuterních a šperkařských škol a 15 muzeí a galerií. „Některé jsou otevřené každý den, jinde je třeba se dopředu objednat,“ doplnil. Kontakty najdou zájemci na mapě, která je k dispozici v informačních centrech nebo na internetových stránkách.

Liberecký kraj je už dnes oblíbenou turistickou oblastí, návštěvníci do něj ale většinou míří za krásnou přírodou a sportem. Ve světě je však unikátní právě koncentrací sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. V kraji je více než 280 firem od velkých, jako jsou Preciosa nebo Crystalex CZ, až po malé rodinné podniky nebo jednotlivé živnostníky, kteří pracují sami doma. Po automobilovém průmyslu je sklářství druhým nejsilnějším průmyslovým odvětvím v kraji.

Právě na unikátní výrobu chce Liberecký kraj lákat návštěvníky nejen z celého Česka, ale i ze zahraničí. Loni proto odkoupil od sklářské firmy Preciosa značku Crystal Valley, kterou registroval podnik zhruba před devíti lety v České republice, Evropské unii a později i v Číně a Spojených arabských emirátech. Teď ji mohou používat i další výrobci z regionu. „Doufám že Crystal Valley bude jednou značka tohoto krásného kraje. Nejenom skla, sklářů a šperkařů, ale také značka naší přírody a přírodních krás,“ řekl hejtman Martin Půta.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více