Dominikánská republika je zemí takřka neomezených možností. Každoročně se o tom přesvědčuje stále více českých turistů – mimo jiné i díky aktivitám Národního turistického úřadu Dominikánské republiky. Co nabízí a co dělá jeho zastoupení pro střední a východní Evropu nám přiblížila ředitelka Leila Boasier Budecker.
Mezi exotickými destinacemi je z pohledu turisty z čeho vybírat a je mezi nimi konkurence. V čem spatřujete hlavní konkurenční výhody Dominikánské republiky?
Leila Boasier Budecker
|
Mohu vás ujistit, že je to velká a rozmanitá nabídka jedinečných zážitků, které dělají z naší země oblíbený cíl. Je to množství pocitů, díky kterým se každý cítí jako výjimečný cestovatel a objevitel.
U nás najdete více než 600 km pláží. Je těžké rozhodnout se mezi klidnými vodami v Boca Chice či v Juan Doliu / Guyacanes, mezi plážemi jako z pohlednice v La Romaně a Bayahibe, bílými písky, které pokrývají 55 km pláže v regionu Punta Cana Bávaro, plážemi s mírnými vlnami v Samaná na severovýchodě, proudy Atlantského oceánu na severu a plážemi Cofresí, Playa Dorada, Sosúa a Cabarete, ideálními pro windsurfing či divokou krásou Barahony na jihozápadě. Díky rozmanitosti pláží se k nám vysoký počet návštěvníků pravidelně vrací.
Jsme ideální destinace pro milovníky přírody a ekoturismu: máme 19 národních parků s mnoha druhy rostlin, ptáků a plazů. Zátoka v Samaná je jediné místo, kde se dají v zimě pozorovat velryby rodu keporkak, které zde přivádějí na svět mláďata.
V únoru ovládne zemi karneval, který zachycuje národní identitu a spontánnost obyvatelstva. Průvody potkáte ve městech Santiago, La Vega a Santo Domingo. Tanec, zábava a radost vás doslova pohltí.
Dominikánská republika je bezpečná země, můžete se tu volně pohybovat v pronajatém autě i ve veřejné hromadné dopravě. V zemi je 11 mezinárodních letišť s dobrým spojením z Čech, k pobytu do 30 dní není potřeba vízum, stačí pouze pas s minimální platností 6 měsíců a turistická karta. Tu můžete získat na letišti v Dominikánské republice, on-line z pohodlí domova nebo na našem konzulátu.
A čím je Dominikánská republika výjimečná pro vás osobně?
Lidmi. Každý Dominikánec je veselý, vždy vám věnuje úsměv. Dominikánská republika je nejen slunce a pláž, je zemí pocitů, veselých lidí a pohostinnosti. Pro mě je velmi důležitou součástí pobytu v Dominikánské republice pocit přátelství, který je všude kolem mě.
Jaká místa jsou mezi našimi turisty nejpopulárnější? Vyvíjí se o ně nějak zájem v čase? Jsou ještě místa, která neprávem stojí stranou zájmu českých cestovních kanceláří?
Nejoblíbenější oblastí v Dominikánské republice bylo doposud východní a jihovýchodní pobřeží, tedy destinace Punta Cana, Juan Dolio a Boca Chica. Ne snad proto, že by byly atraktivnější než ostatní regiony, spíše z důvodu obchodního zájmu českých touroperátorů. Touha po poznání nových oblastí však roste a od loňska můžeme najít v nabídce různých touroperátorů i další regiony, jako například Puerto Plata či Samaná. Mezi regiony, které zatím v katalogu cestovních kanceláří nejsou, patří jihozápadní oblast Barahona a Pedernales. Tato část země skrývá přírodní poklady jako třeba duny v Baní, zátoku Bahía de las Águilas či jezero Enriquillo – nejnižší bod Karibiku (40 m pod hladinou moře).
Kdy je návštěva Dominikánské republiky ideální? A stačí třeba jen deset dní?
Díky svým vynikajícím klimatickým podmínkám je Dominikánská republika celoroční destinací, s průměrnou teplotou 28 °C a 350 slunnými dny v roce. Deset dní na odpočinkovou dovolenou stačí, ale těm, kdo chtějí poznat více regionů, doporučuji dva týdny.
Čeští touroperátoři obecně nabízejí zájezdy na 9 až 11 dní. Kdo si chce svůj pobyt prodloužit, může využít linkových letů z Prahy. V brzké době budou zahájeny pravidelné lety z Prahy do Santo Dominga.
Dominikánská republika – to je i aktivní dovolená. V čem je nevšední jako sportovní destinace?
Je výjimečná hlavně pestrou škálou adrenalinových sportů, v kombinaci s vhodnými přírodními podmínkami a kvalitním servisem. Oblast Cabrete na severním pobřeží je světoznámým střediskem kiteboardingu, surfingu a windsurfingu, pravidelně hostí mezinárodní soutěže Master of the Ocean a Cabarete Race Week. Milovníci divoké přírody by si neměli nechat ujít 27 skalních jezírek uprostřed pralesa na řece Damajagua. Přírodní tobogany, zatopené jeskyně a slaňování, to vše jen deset kilometrů od Puerto Plata. Ve vnitrozemí si užijete rafting na řece Yaque či horolezení v Cordillera Central. Velmi oblíbený je také zip-line, kdy se na závěsném laně ve výšce desítek metrů můžete proletět nad údolím. Možností je mnoho, od potápění a šnorchlování přes baseball, golf, jízdu na koni po speleologii či rybaření.
V září byl v Punta Cana otevřen první zábavní park Bavaro Adventure. Můžete si zaskákat na bungee trampolíně, vyzkoušet zorbing, zahrát si paintball, šplhat do korun stromů nebo prozkoumat okolí z horkovzdušného balonu či na segwayích a horském kole.
Při našem povídání nesmíme zapomenout také na rum, doutníky a samozřejmě místní kuchyni.
Ano, jsme jedním z významných výrobců tabáku. Dominikánské doutníky mají všechny přednosti dobrých doutníků. Jsme světovým lídrem v exportu doutníků nejvyšší kvality, exportujeme více než 90 procent černého tabáku, který vyprodukujeme, buď v surové formě, nebo zpracovaný v doutnících.
Naopak je to s rumem, který také patří mezi nejlepší na světě, ale 90 procent produkce se konzumuje přímo v zemi. Dominikánci milují party, tanec a samozřejmě rum. Toto vysoké procento ale není zkonzumováno jen Dominikánci, letos se v našich resortech spotřebovalo 400 tisíc krabic rumu Brugal a 200 tisíc krabic rumu Barceló. Mnoho lahví prodají též hotelové prodejny a obchody v turistických zónách.
Typické pokrmy jsou směsicí pokrmů předkolumbovské éry, evropských tradic, afrických chutí a vlastních odstínů přírody a klimatu Karibiku. Vždy našim turistům doporučujeme, aby navštívili typické restaurace a ochutnali skvělou dominikánskou kuchyni.
Národní turistický úřad je velmi aktivní instituce. Už několik let podporujete činnost touroperátorů a cestovních kanceláří, které nabízejí tuto exotickou destinaci ve svém portfoliu. Chystáte v nadcházejícím období nějaké novinky či rozšířené formy spolupráce?
S růstem trhu se meziročně zvýšil i zájem o destinaci a s tím i počet cestovních kanceláří, které zahrnuly Dominikánu do své nabídky. Pro nás je to závazek propagovat naši zemi o to více. Kromě toho také nadále spolupracujeme s hlavními aktéry sektoru cestovního ruchu v České republice. Také spouštíme novou celoevropskou reklamní kampaň.
Vzrostl letos opět počet turistů z Česka a očekáváte ještě další nárůst? Jak významní jsou čeští turisté pro Dominikánskou republiku?
V současné době se v České republice těšíme nárůstu o 20 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce (leden–září), což nás opravdu těší. Každý turista je pro nás velmi důležitý. Od října jsou opět zahájeny přímé charterové lety do různých destinací v Dominikánské republice a potrvají až do konce dubna. Exim Tours bude i letos létat na sever země, do oblasti Puerto Plata a na poloostrov Samaná, Čedok ve spolupráci s dalšími touroperátory jako každoročně na východ do Punta Cany. Ke konci roku očekáváme ještě větší nárůst. Destinaci objevují golfisté, další oblastí v kurzu jsou svatby.
Čekají naše turisty v Dominikánské republice nějaké novinky? Na co se mohou v průběhu podzimu a zimy těšit?
Velkými změnami prochází koloniální část Santo Dominga, kde byl zahájen projekt renovace a modernizace. Vznikne pěší zóna, rekonstrukce se dotkne ulic, náměstí, veřejných budov i významných památek. V ruinách kláštera svatého Františka vznikne kulturní centrum. Ministerstvo cestovního ruchu pořádá každý pátek a sobotu večer hudební představení „Santo Domingo de Fiesta". Živý koncert se koná na Plaza España a vstup je zdarma. V Santo Domingu je na 300 muzeí a galerií, některá si můžete prohlédnout v rámci tzv. Muzejního okruhu. A díky dokončené dálnici El Coral se z Punta Cany do hlavního města dostanete za pouhé dvě hodiny.
Text: Ema Pellarová
Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky
Leila Boasier Budecker, ředitelka Národního turistického úřadu Dominikánské republiky, zastoupení pro střední a východní Evropu