Lázně se v pondělí otevřou všem samoplátcům s indikovaným zdravotním problémem

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Vláda na svém včerejším jednání rozhodla, že do lázní budou moci od 10. května přijíždět nově všichni samoplátci, kteří mají indikovaný zdravotní problém. Prokázat se budou muset profesionálně provedeným PCR nebo antigenním testem na koronavirus, případně certifikátem o očkování proti nemoci covid-19. Po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Pro vstup do lázní se budou muset klienti prokázat negativním profesionálně provedeným PCR či antigenním testem na koronavirus, který nebude smět být starší sedmi dnů. Přípustné bude také prokázání se dokladem o prodělání koronaviru, kdy od prvního pozitivního PCR testu neuplynulo více než 90 dní. Očkovaní lidé budou moci do lázní přijet, pokud budou mít alespoň 14 dní od aplikace očkovací látky. Pacienti budou v lázních ubytovaní po jednom, s výjimkou členů jedné domácnosti.

Lázně dosud mohly poskytovat jen péči, která je alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Později, od 3. května, vláda umožnila přijímat i tzv. postcovidové pacienty, kteří nemoc covid-19 prodělali v posledních 90 dnech. Svaz léčebných lázní to kritizoval, chtěl přítomnost všech samoplátců, podal i žalobu.

Lázeňská zařízení nesmějí přijímat samoplátce od začátku března. Prodloužení nad rámec nouzového stavu však podle jejich svazu nemá oporu v pandemickém zákoně, podle něhož se protiepidemická opatření v současné době řídí.

Lázně jsou jedním ze sektorů nejvíce zasažených koronavirovou krizí. Výrazně jsou závislé na hostech z ciziny, kteří v nich podle ministerstva pro místní rozvoj před krizí tvořili až 44 procent klientů. Podle Svazu léčebných lázní je podpora státu nízká, fixní náklady pokrývá zhruba z 15 procent.

Otevření se projeví do 2-3 týdnů

Na obsazenosti lázní by se včerejší rozhodnutí vlády mohlo projevit do dvou až tří týdnů, očekávají provozovatelé. Pro řadu lázeňských subjektů tvoří samoplátci dominantní část zákazníků, ale dosud podle vládních nařízení na rozdíl od pacientů vyslaných zdravotními pojišťovnami měli velmi omezené podmínky pro lázeňskou léčbu. Proto rozhodnutí vlády lázně vítají, řekl ČTK generální ředitel lázeňských hotelů Ensana (Léčebné lázně Mariánské Lázně) Karel Kalivoda. Podle nových podmínek by samoplátcům stačil i negativní profesionálně provedený PCR nebo antigenní test na koronavirus.

„Čekali jsme na to dlouho a dlouho jsme se o to snažili,“ konstatoval Karel Kalivoda a připomněl, že uvolňování podmínek pro samoplátce bylo postupné. „Nejdřív nám pustili ty, kteří prodělali covid, teď od pondělí 10. května už to mohli být ti, kteří byli plně vakcinováni a nyní se k tomu přidává ta třetí možnost, tedy pro ty, kteří budou mít negativní test,“ popsal Kalivoda.

Návrat samoplátců ale nebude okamžitý a podle Kalivody se do lázní začnou vracet zhruba na konci května. „Minimálně potřebujeme 14 dní, než se to nějakým způsobem projeví. Nehledě k tomu, že například v Mariánských Lázních jsou nyní otevřeny jen tři hotely. Myslím, že okolo víkendu 15. a 16. května se začnou otevírat další lázeňské hotely a zhruba na konci měsíce se to snad začne plnit. A to už budou asi čísla nákaz tak nízká, že přijdou i další rozvolnění,“ doufá ředitel největších lázní v Mariánských Lázních.

Lázně v současné situaci, kdy je omezený mezinárodní pohyb, očekávají, že situace v letošní sezoně bude podobná jako loni, to znamená, že hlavně zpočátku budou převažovat čeští klienti. Klienti z Evropské unie sice do českých lázní mohou, ale stále pro na platí pětidenní karanténa zakončená negativním testem. „Léto, očekáváme, bude podobné loňskému, to znamená 80 procent domácí klientela a někdy v průběhu července až srpna se začnou objevovat hosté z Německa. A hosté z Ruska a rusky mluvících zemí letos moc nadějně nevidíme, spíš by mohli začít jezdit na jaře 2022,“ řekl ČTK generální ředitel tuzemských hotelů Ensana Karel Kalivoda.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více