Lázně Jáchymov zahájily sezonu a zvou do štoly

Foto: Shutterstock.com Lázně Jáchymov Foto: Shutterstock.com

V Jáchymově včera symbolicky odstartovala lázeňská sezona. Se zpožděním a bez velkých akcí pro veřejnost. I přes tvrdé dopady, které způsobila lázním pandemie koronaviru, představily lázně i letos novinky - nové Návštěvnické informační centrum a prohlídkovou štolu. Od letní sezony si lázně, a to nejen v Jáchymově, slibují opět oživení. Musí však stále řešit dopady více než ročních omezení, řekl novinářům generální ředitel Lázní Jáchymov a prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

„Máme za sebou neuvěřitelně těžké období přežití. A ještě to není za námi. Budeme ještě narážet na ozvěny covidu, například v omezení cestování a kdy nevíme, kdy budou moci přijet zahraniční hosté, kteří jsou pro lázně v tomto regionu alfou a omegou. Speciálně u nás je to asi polovina návštěvníků,“ uvedl Bláha.

Dalším problémem je zaměstnanost. Podle Bláhy dostaly lázně těžkou ránu z hlediska obrazu jako zaměstnavatele. Hodně lidí odešlo z lázeňských služeb a dalo přednost práci, která má pravidelnou pracovní dobu. V Lázních Jáchymov jsou nyní otevřeny pouze lázeňské hotely v dolní části města, v nichž má společnost zajištěn personál. Pro otevření všech ubytovacích zařízení nemají zatím lázně dostatek pracovníků. Lázně jsou nyní obsazeny zhruba z jedné poloviny celkové kapacity, v otevřených hotelech je pak obsazenost okolo 80 procent.

Ani příští měsíce nebudou pro lázně jako obor lehké, uvedla ČTK. Bez zahraničních návštěvníků mohou spoléhat jen na hosty z Česka, přičemž výhodu budou mít lázně, které se starají o pacienty s poukazy zdravotních pojišťoven nebo lázeňská zařízení, která jsou u horských areálů, jako jsou například Lázně Jáchymov, které už před několika lety začaly část své kapacity vyhrazovat pro návštěvníky lyžařských areálů v okolí Boží Daru.

Hloubku dopadů koronavirové krize na lázeňství dokládá i propad tržeb v posledních dvou letech. Zatímco v roce 2019 měly jáchymovské lázně obrat od ledna do července zhruba 320 milionů korun, loni, když už na jaře lázně zasáhla první omezení, to bylo 170 milionů korun, letos to je zatím jen 120 milionů korun. Podle Bláhy pomohly k přežití kompenzace od státu. Až nyní se ale lázně dostávají postupně do černých čísel a mohou začít splácet pomyslný dluh i zaměstnancům, kterým tak mohou opět platit odměny nebo i navýšit mzdy.

Kromě lázeňských služeb chtějí Lázně Jáchymov využít i toho, že Krušnohoří je na seznamu památek UNESCO. I proto včera představily nové informační centrum a prohlídkovou štolu. Návštěvníci podle Bláhy často žádali, zda by se mohli podívat do štoly, odkud se čerpá radonová voda pro léčebné účely v lázních. Kvůli bezpečnosti to ale není obvykle možné. Proto lázně vybudovaly velmi věrnou kopii štoly přímo v informačním centru, kde se návštěvníci dozvědí o historii těžby, současnosti i léčivých účincích radonové vody, kterou jsou jáchymovské lázně proslulé.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více