Na Kubě začal v srpnu platit zákon, podle něhož mohou zahraniční investoři dostat k využití státní pozemky až na 99 let, pokud na nich budou investovat do mezinárodní turistiky. Považuje se za pravděpodobné, že to na ostrově povede k rozvoji luxusních golfových hřišť, napsala agentura Reuters.
Smyslem nového zákona je podle oficiálních zdrojů „dodat více bezpečnosti a záruk zahraničním investorům ve sféře nemovitostí“. Dosud jim zákon umožňoval využívat státní půdu jen 50 let. Státu patří na Kubě většina půdy. Úřady oznámily, že s cílem zvýšit příjmy z turistiky zvažují zřízení asi tuctu golfových hřišť. Zahraniční investoři, kteří mají o tuto oblast zájem, podle Reuters říkají, že k finanční životaschopnosti jejich projektů je limit 99 let nutný.
Vezme kvůli Američanům kubánská atmosféra zasvé?
Po revoluci z roku 1959 začal být golf na ostrově označován za buržoazní sport a teď jsou tam přes skvělé podmínky jen dvě golfová hřiště.
Loni Kubu, pro kterou je cestovní ruch jedním z hlavních zdrojů deviz, navštívilo asi 2,4 milionu zahraničních turistů. V tomto ohledu je ale pro zemi klíčové, aby na Kubu mohli jezdit i turisté ze Spojených států, což dosud americká legislativa neumožňuje. I v této oblasti se ale blýská na lepší časy. Proslýchá se totiž, že americká vláda zvažuje uvolnění restrikcí na cestování na Kubu. Do uzávěrky tohoto vydání ještě rozhodnutí nepadlo. Agentura AP však s odvoláním na „dobře informované zdroje“ uvedla, že Bílý dům by chtěl rozšířit možnosti návštívit Kubu pro studenty, pedagogy a badatele. Prezident Barack Obama už zrušil restrikce na cestování amerických Kubánců za příbuznými a na zasílání peněžní pomoci příbuzným na ostrově. Ze zprávy AP vyplývá, že i po novém uvolnění by byla Kuba nedostupná pro běžné americké turisty. Pro úplnost ovšem dodejme, že o uvolnění restrikcí se žhavě spekulovalo již loni, k žádnému podstatnému vylepšení podmínek ale nedošlo.
Obama v předvolební kampani slíbil „novou strategii“vůči Kubě, s níž USA nemají od začátku 60. let diplomatické styky a proti níž uplatňují obchodní embargo s cílem dosáhnout změny tamního komunistického režimu.
Škarohlídi tvrdí, že po uvolnění podmínek pro cestování Američanů na Kubu už Ostrov svobody nikdy nebude takový, jaký býval. Obávají se, že kvůli přílivu bohatých turistů vezme za své omšelá krása Havany a že svět přijde o jeden z posledních koutů nedotčených globalizací. Pokud by tomu tak mělo být, lze to chápat i jako příležitost a inspirovat turisty k návštěvě Kuby „dokud je ještě čas“.
Text: -čtk- a -red-
Foto: Dario Lucarini
Nejnovější články z rubriky Jižní a Střední Amerika
Spíše než rodné Anglii slouží legendární agent 007 svými novými eskapádami Jamajce. Pětadvacátá bondovka s názvem Není čas zemřít, která byla do kin uvedena na konci září, totiž stimuluje příjezdy turistů právě na tento karibský ostrov....
Pokud jste si v duchu malovali, jak se během příštích týdnů vypravíte poznat sochy moai a další krásy Velikonočního ostrova, nepotěšíme vás. Tento exotický ráj v Tichém oceánu zůstane pro zahraniční turisty i nadále uzavřen. V referendu to minulý týden...
Ostrov svobody se chystá od poloviny listopadu otevřít své hranice zahraničním turistům. Uvedl to v úterý ministr pro turistiku Juan Carlos García. Kuba zavedla omezení v cestovním ruchu v dubnu loňského roku, aby zamezila šíření koronaviru ze zahraničí....