Na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) řešili odborníci z praxe i aplikační sféry krizová řešení pro cestovní ruch. Nápady a nástroje k řešení dopadů restrikcí kvůli pandemii covid-19, ale i nepřímých dopadů současné války na Ukrajině na cestovní ruch v České republice, v Polsku a na Slovensku byly předmětem diskuzí v rámci 16. ročníku mezinárodní konference „Aktuální problémy cestovního ruchu“.
Konferenci již tradičně organizovala Katedra cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava ve spolupráci s příspěvkovou organizací Vysočina Tourism. Konference se konala pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a primátorky statutárního města Jihlava Karolíny Koubové. Mediálním partnerem konference byla agentura COT group a odbornými partnery CzechTourism, Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, Asociace průvodců České republiky, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Svaz venkovské turistiky a agroturistiky. Akce se konala 2. a 3. března 2022.
Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje VysočinaFoto: VŠPJ
Rektor VŠPJ Václav BáčaFoto: VŠPJ
V plénu konference vystoupili velice zajímaví řečníci, kteří nastínili problémy odvětví a některé možnosti zmírnění dopadů krize. Václav Vítek z Amazing Places se věnoval tématu novodobého průvodce po městě a nastínil důležitost a přínos využití marketingových nástrojů pro podnikání v oblasti cestovního ruchu.
Účastníky konference zaujalo také vystoupení Adama Eliáše z Českého gastronomického institutu a jeho detailní shrnutí výzev pro sektor gastronomie. V rámci vystoupení byly nastíněné nejen problémy, ale také navrhnuta řešení, či zmíněny iniciativy vedoucí k řešení situace.
Kateřina Chaloupková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) věnovala pozornost aktuálnímu dění na trhu cestovních kanceláří, a to v souvislosti s omezeními v cestování kvůli covidu-19, dále změnám v legislativě v oblasti cestovních kanceláří a problémům, které sektoru přináší válečný konflikt na Ukrajině.
V závěru plenárního zasedání vystoupila Stanislava Pachrová z Vysoké školy polytechnické Jihlava a představila přítomným výsledky česko-rakouského průzkumu realizovaného v oblasti digitalizace v kulturním cestovním ruchu. Průzkum byl součástí česko-rakouského přeshraničního projektu Interreg.
V rámci dvou dní konference zaznělo kolem 40 příspěvků od tuzemských a zahraničních odborníků z akademické i aplikační sféry. Kromě zástupců vysokých škol se konference účastnili i zástupci destinačních organizací cestovního ruchu a samosprávy.
Pro účastníky konference byl připraven také doprovodný program. Ve spolupráci s příspěvkovou organizací Vysočina Tourism se účastníci podívali do kláštera Želiv, kde absolvovali prohlídku a odkryli odkaz Jana Blažeje Santini v tamní architektuře. Ve večerních hodinách se pak účastníci a organizátoři konference potkali v prostorách Radniční restaurace a pivnice na jihlavském Masarykově náměstí při slavnostním rautu a neformální diskusi.
Konference „Aktuální problémy cestovního ruchu“ má již dlouhou tradici, v niž Vysoká škola polytechnická Jihlava plánuje dále pokračovat a vytvářet na své půdě prostor k podnětné a nezávislé diskusi.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.