×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Královéhradecký kraj – Betlém ve skále, ale i řízek se zelím a knedlíkem

Foto: Shutterstock.com Braunův Betlém je vytesán do skály Foto: Shutterstock.com

Ať už toužíte po historických skvostech, poznání, hravém odpoledni, nebo snad máte v plánu odložit starosti a povinnosti všedních dní na později, zamiřte na severovýchod Čech, kde si každý přijde na své.

Betlém v lese

Přijměte pozvání na procházku do Nového lesa v okolí města Dvůr Králové a obce Kuks. V tamní pískovcové skále zanechal svůj rukopis barokní sochař Matyáš Braun. Ústředním motivem uměleckého díla je akt narození Ježíše. Když se však zadíváte pozorněji, spatříte i další postavy, reliéfy a výjevy náboženského a biblického zaměření.  Přestože neúprosný čas stejně jako rozmary přírody vykonaly své, je nač se dívat. Národní kulturní památka se začala formovat na začátku 18. století na objednávku tehdejšího hraběte Šporka. Přál si, aby právě tady lázeňští hosté našli klidné a relaxační zákoutí.

Hravá návštěva v Polici nad Metují

Po generace osvědčená a snad nejznámější česká hračka, se kterou nuda opravdu nehrozí.  Řeč je o Merkuru, stavebnici, která pobláznila malé i velké natolik, že si vysloužila jedinečnou muzejní expozici. Vzpomenete si vůbec, jak se jmenovala v roce 1920, kdy díky Jaroslavovi Vanclovi spatřila světlo světa? Nesla název Inventor. Na samotném začátku se jednotlivé dílky spojovaly pomocí kovových háčků, o pět let později přišly dodnes používané matičky a šroubky. Muzeum Merkuru slouží nejen jako zdroj zajímavých informací, ale také si tu můžete poskládat model podle fantazie nebo se zúčastnit tvořivých workshopů. Spatříte Ocelové město, kterému se stal předlohou stejnojmenný příběh z pera Julese Verna, historické skvosty, pozoruhodné stavby, kolejiště či vlaky. Muzeum Merkuru v jednotlivých sekcích odkrývá působivý příběh symbolu dětství od píky až po současnost. Ideální záminka k výletu do Police nad Metují, kde prověří svou hravost i zručnost návštěvníci  všech věkových kategorií. Vždyť přece platí, kdo si hraje, nezlobí! Vyrazte co možná nejdřív, od Vánoc je muzeum až do března zavřené.

Foto: Shutterstock.com Přehrada Les Království Foto: Shutterstock.com

Nejromantičtější přehrada široko daleko?

Jednoznačně vodní nádrž Les Království, která zaujme pseudogotickým stylem. V celé své kráse a nemalých rozměrech s plochou o velikosti 58,6 ha se rozprostírá nedaleko Dvora Králové nad Labem. Možná jen málokdo tuší, že se jedná o vůbec nejstarší přehradu v Čechách – její výstavba totiž započala už v roce 1910. Sloužit svému účelu však začala až o celých 7 let později. Jak je vidno, tak v tomto případě zub času místu daroval to, co nebývá běžné, totiž genius loci. Některé návštěvníky okouzlí vodní dílo natolik, že ho chtějí spatřit ve všech čtyřech ročních období. Možná se po první návštěvě zařadíte k nim a zrealizuje pokus číslo dvě s první sněhovou vločkou.

Jídelníček, jaký svět neviděl

Každý výlet si žádá jak příděl zážitků, tak dobrého jídla. Vyrazte do místních hospůdek, klidně i do těch bohem zapomenutých, kde servírují regionální speciality typické pro Královéhradecký kraj.  Co rozhodně stojí za ochutnání? Abyste se v místních jídelních lístcích lépe vyznali, přiblížím vám hned několik pokrmů. Je libo pavlišovský vepřový řízek s houskovým knedlíkem a kysaným zelím? Tato nevšední kombinace se s oblibou konzumuje co by kamenem dohodil od Náchoda. Máte pocit, že od teď vás už nic nepřekvapí? Možná se to podaří nasládlé švestkové omáčce podávané s uzeným masem. Všemi oblíbená česnečka se ukrývá pod místní přezdívkou oukrop. Jako dezert si vychutnáte nejrůznější kynuté koláče s ovocem či plněné marmeládou.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovarský kraj podpoří památky a turismus 16 miliony korun

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí...

Číst více
Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více