Královéhradecko – jedno z center českého lázeňství

Královéhradecký kraj je znám skalními městy v Českém ráji, nádhernou přírodou KRNAPu a Orlických hor či množstvím hradů a zámků. Ne každý si jej ale vybaví jako jedno z lázeňských a wellness center České republiky. Nacházejí se zde přitom hned čtyři města s lázeňským statusem – Velichovky, Bělohrad, Janské Lázně a Náchod, byť v posledně jmenovaném městě lázně aktuálně nefungují.

Lázně Velichovky se nacházejí v kopcovité krajině na rozhraní Kladského pomezí a Podkrkonoší. S více než stodvacetiletou tradicí patří mezi nejstarší u nás a jejich specializací je léčba a rehabilitace pacientů s onemocněním pohybového aparátu, kteří jsou po operaci kostí a kloubů (především jedinci s kloubními náhradami). Do indikačního seznamu však patří také pacienti s nervovým či onkologickým onemocněním.

Vnější prostory lázní jsou krásné, jak jsme se mohli sami přesvědčit při nedávném press tripu pro vybraná tuzemská média. A také poklidné, což je důležité. Dlouhá promenáda kolem parku, jež tvoří jakési centrum celého objektu, je ideální pro odpolední procházky mezi procedurami. Dominantou areálu je Masarykův dům, který nese jméno po prvním československém prezidentovi. Ten sám v první polovině 20. století lázně osobně navštívil.

Výjimečný je ve velichovských lázních přírodní léčivý zdroj slatiny. Je unikátní nejen v České republice, ale v celé Evropě. Jde o kombinaci křídové slatinné zeminy, která se mísí s vodami z místních pramenů bohatých na uhličitan vápenatý a železo. Je ideální při regeneraci svalového aparátu a také odbourává chronickou bolest kloubů či páteře. Mezi základní léčebné procedury patří slatinné koupele a zábaly, masáže, vyšetřovací výkony, rehabilitace, vodní a přístrojová terapie nebo elektroléčba.

Luxus v Podkrkonoší

Zcela jiný koncept a zážitek pak návštěvníky čeká v Lázních Bělohrad. Podobně jako ve Velichovkách, i zde se největší segment lázeňského léčení zaměřuje na pohybový aparát. Ovšem drtivou většinu pacientů tvoří takzvaní samoplátci (oproti pojištěncům, kteří jsou spíše klientelou pro lázně ve Velichovkách). Bělohradské lázně jsou známé svými kúrami pro klienty s bolestmi zad, artrózou kloubů nebo s Bechtěrevovou chorobou. Lázně léčí též některá neurologická a gynekologická onemocnění. Součástí tamních slatinných lázní jsou jednotky specializované přímo pro děti a dorost. Doléčují se zde především dívky po operacích v malé pánvi. Dostupná léčba minimalizuje riziko pooperačních komplikací, které mohou mít neblahý vliv na plodnost v dospělém věku.

„Na klienty samoplátce se zaměřuje především Spa resort Tree of Life. Výhodou tohoto čtyřhvězdičkového resortu je přítomnost celé řady profesionálů specializujících se na konkrétní odvětví spa & wellness – ať už jde o výživové poradce, maséry, kondiční trenéry, či fyzioterapeuty. Lidé mohou v okolí vyrazit i na zajímavé výlety. Lázně Bělohrad se nacházejí v těsné blízkosti Jičína a také nedaleko vyhlášeného Safari Parku ve Dvoře Králové,“ říká vedoucí marketingového oddělení Eva Zachovalová.

Konceptu resortu Tree of Life odpovídá i úroveň gastronomie. Obědová menu, stejně jako večeře, si do kvality nezavdají nic s kuchyněmi těch opravdu nejluxusnějších hotelů. Všechny prostory i pokoje jsou velmi moderní, některé s krásným výhledem na přilehlý rybníček. Podobně vzdušně působí i celé foyer, kde se nachází příjemný společenský koutek – a bar, kde vám namíchají snad jakýkoliv drink. Součástí hotelu je i moderní fitness centrum. Existují zde dokonce hodiny vyhrazené pouze pro dámy, kdyby některým nebylo příjemné cvičit v přítomnosti mužů. Tree of Life tak působí spíše jako luxusní hotelový resort než jako součást lázeňského komplexu.

V létě pak láká významný mezinárodní folklorní festival s účastí nejen českých, ale i zahraničních souborů. Zajímavostí jsou pravidelné nedělní promenádní koncerty v lázeňském parku Bažantnice, které se konají s tradicí už od roku 1904.

Tisíce let starý léčivý pramen

Specifické místo mezi královéhradeckými lázněmi zaujímají Státní léčebné lázně Janské Lázně. Své jméno odvozují od teplého pramene (starého víc jak 6 700 let), který dle místní kroniky objevil panský zbrojnoš Jan z Chockova už roku 1006. Lví zásluhy na rozvoji areálu pak patří Janu Adolfu Schwarzenbergovi. Byl to právě on, kdo dal vystavět první budovy na kolonádě, které patří mezi nejkrásnější v České republice. Čím se ovšem počátkem 20. století vyznamenaly lázně v podstatě na celosvětové úrovni, byla léčba následků dětské obrny, k čemuž výrazně dopomohla analýza zdejších pramenů. Ty totiž vykazovaly shodné složení s těmi, kterými se léčil i americký prezident Franklin Delano Roosevelt ve Warm Springs. Ve své době byly Janské Lázně jediným obdobným léčebným střediskem v Evropě.

„V dětské léčebně Vesna se léčí děti do osmnácti let věku s nervovými a nervosvalovými onemocněními, jako je například dětská mozková obrna. Jsou tu však i pacienti po onkologické léčbě, po úrazech či ortopedických operacích, s nemocemi pohybového a dýchacího ústrojí nebo poruchami látkové výměny či dětskou obezitou,“ říká marketingová ředitelka léčebných lázní Zuzana Pichlová.

Lázně nabízejí také individuální fyzioterapii v rámci některých pobytových balíčků pro samopláteckou klientelu, jako je například balíček Léčebný lázeňský pobyt. Nejoblíbenějšími jsou pak Program proti bolesti zad, který získal ocenění ve Velké ceně cestovního ruchu, a balíček Lázeňská pohoda. Oblíbenou klasikou lázní jsou takzvané Víkendové pobyty.

„Během zimního období je návštěvníky nejvíce vyhledáváno ubytování v hotelu Terra, který si zachoval historický zevnějšek, avšak s moderním vnitřním vybavením. Oblíbený je i pobyt v lázeňské dependanci Réva. V rámci hotelového ubytování totiž klientům nabízíme každodenní vstup do lázeňského Aquacentra s bazénem a vířivkami plněnými teplou minerální vodou z našeho přírodního léčivého zdroje. V areálu jsou k dispozici rovněž sauny a klasické i exotické masáže od špičkových lázeňských masérů,“ do­dává Pichlová.

Špičkové procedury

Mezi ně se řadí individuální cvičení s vy­užitím certifikovaných metod. Pacienti s pohybovými problémy mohou využít naprosto špičkovou technologii Alter G, tedy speciální antigravitační trenažer, který dokáže nasimulovat měsíční chůzi – člověk při ní pociťuje pouze 20 procent hmotnosti své „zemské“ váhy. Pro pacienty po mozkových příhodách jsou připraveny technologie, které jim pomáhají při ergoterapii včetně nácviku každodenních činností s využitím moderních přístrojů Gloreha či SunBall. Dále jsou to masáže, logopedická a psychologická péče či využití plynových injekcí a parafínu. V prostorách areálu se též nachází moderní rehabilitační bazén a vířivky v rámci Aquacentra, které je zásobováno teplou minerální vodou přímo ze zdroje.

„Významnou devízou lázní je jejich geografická poloha. Díky ní máme dvě hlavní sezony. Standardně lázeňskou letní sezonu a rovněž zimní sezonu, od prosince do března. Úzce spolupracujeme s místními subjekty jako je největší lyžařský areál v ČR SkiResort Černá hora – Pec nebo Stezka korunami stromů Krkonoše. Našim klientům tak můžeme nabídnout zvýhodněné skipasy a vstupenky. Můžeme je navíc SkiBusem odvézt až takřka od dveří našeho ubytování na lanovku Černohorský express,“ uzavírá Zuzana Pichlová.

Foto: Adam Mašek a Lázně Bělohrad

Adam MašekC.O.T. media
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turismus v Praze je na dně, miliardové ztráty ničí celé odvětví

Cestovní ruch v Praze je na dně. Ztráty jdou do miliard a dále narůstají. Restrikce stále přetrvávají, bez urychleného a účinného řešení existenční krize turismu v hlavním městě lze v brzké době očekávat dramatický dopad na celou Českou republiku a její...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha si i v době krize polepšila v konkurenci kongresových destinací

Slovinský magazín Kongres letos už podesáté hodnotil mezinárodní kongresové destinace na základě setu 75 odlišných kritérií. Praha v letošním roce získala 4,68 bodu z 5 možných, a obhájila tak své prvenství v regionu tzv. Nové Evropy. V celkovém žebříčku XL...

Číst více