Kongresová turistika v Brně trpí

Velké brněnské hotely, které poskytují kongresové prostory pro desítky až stovky lidí, sčítají milionové ztráty. A doufají, že po prázdninách se poptávka po pronájmech sálů obnoví alespoň zčásti. Některé akce se přesunuly z jara na podzim, firmy tlačí s ohledem na nynější velký převis nabídky na nižší ceny a konkurence je velká. Zároveň se hotely snaží firmy maximálně ujistit, že zvládnou organizaci dokonale i po hygienické stránce.

Velké brněnské hotely, které poskytují kongresové prostory pro desítky až stovky lidí, sčítají milionové ztráty

„V současné době bohužel nezažívá kongresový byznys nejlepší období. Ať už kvůli omezenému počtu zahraničních hostů, kteří tvoří velkou část naší obvyklé klientely, tak i kvůli letní sezoně, kdy kongresů bývá obecně méně. Zatímco některé kongresy byly zrušeny úplně, jiné se přesunuly na podzim,“ uvedl zaměstnanec marketingového oddělení hotelu Courtyard by Mariott Šimon Blecha.

Například Quality Hotel Brno Exhibition Centre u výstaviště hovoří o neuskutečněných tržbách za 9 milionů, a to v období od března do konce června kvůli COVID-19 a vládním opatřením. „Jedná se především o pronájmy prostor, pronájem audiovizuální techniky, ubytování a stravování konferenčních hostů,“ doplnil ředitel hotelu Radim Beneš. Věří, že díky variabilitě konferenčních i stravovacích prostor se podaří plánované podzimní akce uskutečnit i za panujících protiepidemických opatření.

Podle ředitele Orea Hotelu Voroněž Lukáše Plisky jsou klienti v plánování výrazně opatrnější než dřív. Navíc plánují menší akce obvykle pro 40 až 80 lidí. „A velice citliví jsou na cenu. Z tlaku na ni je zřejmé, že poptávka je výrazně nižší celkově i na straně konkurence. Současně se množí dotazy ohledně možnosti stornování akcí a evidujeme mnoho dotazů na téma hygienických opatření,“ odhalil.

Zájem podle Blechy také záleží na samotném finančním zdraví firmy. Mnohé totiž mohou mít či už mají problémy. „I přes nastalé problémy zůstáváme optimisty,“ uvedl Pliska.

S velkými problémy se potýkají i Veletrhy Brno, které v Brně nabízejí největší množství kongresových prostor. Vedle pořádání veletržních akcí jsou totiž kongresy a konference jednou z klíčových podnikatelských aktivit a často s konáním veletrhů úzce souvisí. Letos už však muselo vedení zrušit dva největší veletrhy Techagro a Mezinárodní strojírenský veletrh i další veletrhy. Řadu akcí pro stovky lidí stále nejde kvůli vládním opatřením uskutečnit a budoucnost je nejistá.

Foto: Courtyard by Mariott Brno

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Do známých i zapomenutých mlýnů

Mouka neroste v regálech v supermarketu, s úsměvem říká molinolog – tedy odborník na mlýny – Rudolf Šimek. Před necelými deseti lety založil databázi Vodnimlyny.cz, a to s cílem zmapovat místa, kde se na území dnešní České republiky mlelo obilí....

Číst více
Foto: Pavel Bálek

Rozmach vodních linek na Českobudějovicku

Českobudějovicko sice není vnímáno jako tradiční destinace říční plavby, ale počtem lodních linek si v ničem nezadá se zbytkem republiky. Plavba na Vltavské vodní cestě v oblasti Českých Budějovic zažívá největší rozmach od své obnovy v roce 2011....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Boskovice: jedno město, nespočet záminek k návštěvě

Malebné městečko Boskovice nijak nevyniká svou velikostí, zato koncentrací atraktivit všeho druhu. Jen málokde na jedné adrese najdete hrad i zámek zároveň, pocítíte atmosféru Divokého západu a ztratíte se v pitoreskních uličkách židovské čtvrti. Prázdniny, co by kamenem dohodil...

Číst více