×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Kongresová turistika v Brně trpí

Velké brněnské hotely, které poskytují kongresové prostory pro desítky až stovky lidí, sčítají milionové ztráty. A doufají, že po prázdninách se poptávka po pronájmech sálů obnoví alespoň zčásti. Některé akce se přesunuly z jara na podzim, firmy tlačí s ohledem na nynější velký převis nabídky na nižší ceny a konkurence je velká. Zároveň se hotely snaží firmy maximálně ujistit, že zvládnou organizaci dokonale i po hygienické stránce.

Velké brněnské hotely, které poskytují kongresové prostory pro desítky až stovky lidí, sčítají milionové ztráty

„V současné době bohužel nezažívá kongresový byznys nejlepší období. Ať už kvůli omezenému počtu zahraničních hostů, kteří tvoří velkou část naší obvyklé klientely, tak i kvůli letní sezoně, kdy kongresů bývá obecně méně. Zatímco některé kongresy byly zrušeny úplně, jiné se přesunuly na podzim,“ uvedl zaměstnanec marketingového oddělení hotelu Courtyard by Mariott Šimon Blecha.

Například Quality Hotel Brno Exhibition Centre u výstaviště hovoří o neuskutečněných tržbách za 9 milionů, a to v období od března do konce června kvůli COVID-19 a vládním opatřením. „Jedná se především o pronájmy prostor, pronájem audiovizuální techniky, ubytování a stravování konferenčních hostů,“ doplnil ředitel hotelu Radim Beneš. Věří, že díky variabilitě konferenčních i stravovacích prostor se podaří plánované podzimní akce uskutečnit i za panujících protiepidemických opatření.

Podle ředitele Orea Hotelu Voroněž Lukáše Plisky jsou klienti v plánování výrazně opatrnější než dřív. Navíc plánují menší akce obvykle pro 40 až 80 lidí. „A velice citliví jsou na cenu. Z tlaku na ni je zřejmé, že poptávka je výrazně nižší celkově i na straně konkurence. Současně se množí dotazy ohledně možnosti stornování akcí a evidujeme mnoho dotazů na téma hygienických opatření,“ odhalil.

Zájem podle Blechy také záleží na samotném finančním zdraví firmy. Mnohé totiž mohou mít či už mají problémy. „I přes nastalé problémy zůstáváme optimisty,“ uvedl Pliska.

S velkými problémy se potýkají i Veletrhy Brno, které v Brně nabízejí největší množství kongresových prostor. Vedle pořádání veletržních akcí jsou totiž kongresy a konference jednou z klíčových podnikatelských aktivit a často s konáním veletrhů úzce souvisí. Letos už však muselo vedení zrušit dva největší veletrhy Techagro a Mezinárodní strojírenský veletrh i další veletrhy. Řadu akcí pro stovky lidí stále nejde kvůli vládním opatřením uskutečnit a budoucnost je nejistá.

Foto: Courtyard by Mariott Brno

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Statistika: Domácí a výjezdový cestovní ruch ve 3. čtvrtletí 2021

V průběhu loňské letní sezóny se meziročně zvýšil počet realizovaných kratších i delších pobytů, s cílem v Česku i v zahraničí.  Důvodem bylo především zlepšení epidemiologické situace a uvolnění cestovních restrikcí u nás i ve světě. Vícedenních cest se ve 3. čtvrtletí uskutečnilo o 13 % více...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Cestu z nudy loni hledalo 21,5 milionu Čechů

Pro cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism, byl uplynulý rok opět rekordním. Počet návštěv překročil 21,5 milionu, což představuje 14procentní meziroční nárůst. O 16 procent se také oproti roku 2020 zvýšil počet uživatelů portálu –...

Číst více