Kongres AČCKA ve španělské Valencii

Padesátý první kongres Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) proběhl netradičně koncem října ve španělské Valencii. Akce, která se uskutečnila pod záštitou španělské centrály cestovního ruchu (Turespaña) a regionu Valencie, se zúčastnila necelá stovka členských i přidružených účastníků.

Kongresu AČCKA se zúčastnila zhruba stovka subjektů

Kongresu AČCKA se zúčastnila zhruba stovka subjektů
 

Dějištěm kongresu byl hotel Balneario Las Arenas nacházející se u stejnojmenné pláže (Las Arenas). Odbornou část kongresu zahájil prezident AČCKA Roman Škrabánek informacemi o blížící se 3. a 4. vlně elektronické evidence tržeb a o novele zákona o DPH. Elektronické evidenci tržeb, která jako nová povinnost dopadne i na cestovní kanceláře, se věnujeme v samostatném článku. Pokud jde o novelu zákona o DPH, připomněl Roman Škrabánek, že Česká republika přistoupila ke třem zásadním úpravám, k nimž dojde v budoucnu. Jedná se o změnu týkající se postupu při výpočtu DPH, nově bude výhradně jen za každou jednotlivou službu. Druhá změna je u leteckých zájezdů do třetích zemí a mimo EU, kde končí osvobození od přirážky DPH. Třetí velmi zásadní změna je zdaňování přijatých záloh, které bude velkou novinkou a zároveň bude administrativně velmi náročné. Nicméně AČCKA se podařilo prosadit odložení účinnosti této novely na začátek roku 2022. Cestovní kanceláře a agentury tedy budou mít dostatek času na úpravu svých rezervačních systémů.

Mercat Central neboli centrální tržnice

Mercat Central neboli centrální tržnice
 

V průběhu kongresu se projednávalo i o několik případů neoprávněného podnikání v cestovním ruchu a účastníci měli možnost se dozvědět i novinky z posledního jednání o garančním fondu cestovních kanceláří.

Po skončení konferenční části čekal účastníky workshop se zástupci místních společností působících v cestovním ruchu, během kterého měli členové asociace možnost navázat plno nových zajímavých kontaktů. V úvodu workshopu je přivítali ředitelka španělské kanceláře pro cestovní ruch Marie Teresa Ortiz, ředitel valencijského touristboardu Eveliand Gracia a také Evaristo Ceseyes z valencijského zastupitelstva v oboru cestovního ruchu.

Katedrála Panny Marie ze 13. století

Katedrála Panny Marie ze 13. století
 

Valencie – učebnice architektury

Další program už byl ryze poznávací a společenský. Společně se Zuzanou Churanovou, která na českém trhu zastupuje španělskou turistickou centrálu, se účastníci kongresu vydali poznávat historické jádro města Valencie, které skrývá více, než se na první pohled zdá. Střed Valencie leží v záhybu ramene řeky Túria, z jehož vyschlého koryta je dnes park Jardí del Túria. Díky délce zhruba 15 km je jedním z největších městských parků v Evropě. Ve středu města pak účastníci obdivovali krásy katedrály Panny Marie (lidově ve valencijštině zvané la Seu) ze 13. století, postavené na místě někdejší mešity, stejně jako kostel sv. Kateřiny, stojící v jihozápadní části náměstí Plaça de la Reina, respektive již na malém náměstí Plaça de Santa Caterina. Pozornost mnohých upoutala také modernistická budova tržnice Mercat Central (Hlavní nebo Centrální tržnice), jejíž stavba byla dokončena roku 1914 na okraji historického centra jihozápadně od katedrály. Naproti stojí jediná valencijská památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, gotická budova tzv. Hedvábné burzy La Llotja de la Seda. Jedná se o jednu z mála dochovaných gotických památek ve městě. Ve stejné ulici je farní kostel Sant Joan del Mercat. Co se architektury týče, je Valencie plná historicky významných objektů, ale také moderních budov, které jí tiše i nahlas závidí celý svět.

Park Jardí del Túria, jeden z největších městských parků Evropy

Park Jardí del Túria, jeden z největších městských parků Evropy
 

L‘Oceanogràfic Valencia

Účastníci kongresu se ale mohli na vlastní oči přesvědčit, že Valencie je nejen učebnicí architektury, ale také domovinou mnoha dalších atraktivit. Řeč je třeba o Centru umění a vědy, jehož nepřehlédnutelnou součástí je Mořský svět, největší svého druhu v Evropě. Je zde zastoupena celá řada druhů mořské fauny i flóry. Návštěvníci se setkají s nádhernou bílou běluhou, mroži či delfíny. Mimo tyto druhy savců jsou zde nádherná akvária plná ryb a dalších živočichů. Každá budova je rozlišena dle klimatických podmínek a je možné zde najít zástupce žijící ve Středozemním moři, v mokřadech i mírném nebo tropickém moři. Dále zástupce oceánů, Antarktidy, Arktidy a některých ostrovů i zástupce žijící v Rudém moři. Mořský svět byl otevřen v roce 2002. Se svou avantgardní architekturou, uspořádáním různých akvárií a vědeckým, vzdělávacím i volnočasovým posláním zpřístupňuje návštěvníkům svět mořských hlubin.

Valencijský Mořský svět je největším svého druhu v Evropě

Valencijský Mořský svět je největším svého druhu v Evropě
 

Prohlídku zakončili účastníci kongresu obědem v restauraci pod hladinou akvária. Její návštěva je sama o sobě jedinečným zážitkem – nejenže je zde podáváno výborné jídlo, ale strávníci jsou navíc neustále obklopeni pestrobarevnými rybami.

Biopark – novodobá zoologická zahrada

Unikátní zoologická zahrada, v níž zvířata nežijí v klecích, ale na volném prostranství připomínajícím jejich domácí prostředí. Tak lze zjednodušeně popsat koncept bioparku Valencia, v němž jsou návštěvníci doslova vtaženi do expozic a při procházení a prohlídce parku se setkají s dalším neobvyklým způsobem, jak se seznámit s chovanými zvířaty. Park se zabývá především chovem africké fauny a řada expozic je řešena jako „multispecies“ – ve společné expozici je chováno více druhů. Neméně důležitou složkou je ale i tamní flóra. Vegetace a krajina jsou základními prvky bioparku Valencia, které umožňují zvířatům zcela se integrovat do svého okolí. Vegetace je pečlivě vybrána a zahrnuje stromy, keře a ostatní rostliny řady ekosystémů. Biopark nabízí bohatý vzdělávací program.

Biopark je místem chovu africké fauny

Biopark je místem chovu africké fauny
 

Gandía

Poslední den kongresu navštívili účastníci přímořské město Gandía, které se nachází v provincii Valencie ve východním Španělsku. Dnes má díky své poloze významné příjmy z turistického ruchu. Město proslavil rod Borgiů, který během renesance získal velkou politickou moc a bohatství. Palác Ducal v Gandíi, známý také jako palác rodiny Borgiů, je impozantní stavbou, typickou pro civilní architekturu své doby. Nachází se v historickém centru města vedle kostela Santa María a radnice. Je nově zrenovovaný a prohlédnout si je možné nejen atrium, ale i nádherné sály.

Cullera

Cullera je známá obec nacházející se na východě regionu Valencie při ústí řeky Júcar. Jelikož leží přímo u moře, je hojně vyhledávána milovníky vodních sportů a všelijakých radovánek. Turisté si v tomto sympatickém středisku mohou užívat relaxace na prosluněných písečných plážích pobřeží Costa del Azahar. Pláže mají pozvolný vstup do moře, což je ideální pro rodiny s dětmi a nezkušené plavce. Návštěvníci zde mohou zavítat do restaurací, barů, diskoték a další podniků s večerní zábavou. Okolí Cullery je velmi rozmanité, proto je ideální pro pěší turistiku. Výlet do této nedotčené a překrásné krajiny by neměl vynechat žádný turista mířící do Valencie. Mezi tamní nejvýznamnější památky patří maurský hrad z 13. století, kdy měl střežit pobřeží a ústí řeky Júcar.

Obec Cullera je vyhledávána milovníky vodních sportů

Obec Cullera je vyhledávána milovníky vodních sportů
 

Sečteno a podtrženo, účastníci podzimního kongresu AČCKA seznali, že Valencie je ideálním cílem pro ty, kdo mají rádi skvostnou architekturu, nevšední gastronomii, exotická zvířata, dlouhé pláže i nádherné parky. Toto španělské město okouzlí minulostí i současností, je plné historicky významných objektů, ale i moderních budov. Nezbývá než věřit, že se díky kongresu nechá kouzlem Valencie omámit i více českých turistů.

Foto: Barbora Krunclová, Shutterstock.com

Barbora KrunclováC.O.T. media
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Do Thajska už bez karantény!

Thajsko udělalo na začátku zimní turistické sezony další významný krok k obnově cestovního ruchu. Od 1. listopadu umožní zahraničním turistům ze 46 zemí včetně Česka návštěvu země bez nutnosti karantény. Musí se ovšem prokázat certifikátem o dokončeném očkování,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na křídlech Vuelingu od prosince do Amsterodamu

Letecká společnost Vueling zavede od 3. prosince tohoto roku pravidelné spojení mezi Prahou a nizozemským Amsterodamem. Dopravce nabídne lety čtyřikrát týdně, a to vždy v úterý, pátek, sobotu a v neděli. V tiskové zprávě o tom včera informovalo Letiště Praha.

Číst více
Foto: Smartwings

Smartwings zpět na lince do Dubaje. Létat budou denně

Letecká společnost Smartwings včera obnovila přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linka bude během zimního letového řádu provozována každý den letadlem Boeing 737 MAX.

Číst více