Karlovy Vary opraví další část Vřídelní kolonády

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Karlovy Vary připravují další část rekonstrukce Vřídelní kolonády. Po opravě havarijních částí budovy a hlavně technologií jímání a zpracování vřídelní vody by se další etapa měla týkat zejména oprav hlavní budovy Vřídelní kolonády. Práce by měly začít už v květnu.

„V rámci ukončení první etapy, kterou nazýváme odstranění havarijního stavu, došlo ke konečnému vyúčtování. Stavební práce byly za 22 milionů a práce spojené s krenotechnologií byly za 24 milionů korun. V rámci první etapy došlo k úsporám ze strany Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád ve výši asi 7,5 milionu korun,“ uvedl náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík.

Město také dostalo neinvestiční dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 28 milionů korun na opravu Mlýnské kolonády, z níž by část chtělo použít na druhou etapu oprav Vřídelní kolonády. Ta spočívá zejména v odstranění havarijního stavu vřídelní síně. Zároveň je zpracovaná projektová dokumentace na sanaci stropu ve vřídelní hale v místech, kde byla už odstraněná pítka.

„Ta druhá etapa se týká primárně prosklené stěny, podlahy, vnějších a vnitřních stěn, osvětlení prostoru a také výměny osmistěnného jehlanu na vrcholu kolonády. Kromě toho by se také měl odstranit provizorní talíř s výtryskem Vřídla, který je nyní před kolonádou,“ doplnil Bursík. Na všechno je už zpracovaná projektová dokumentace. Město muselo při přípravě stavby řešit i dodržení autorských práv, protože některé části stavby jsou umělecká díla.

Podle Bursíka se chystá vypsání výběrového řízení na zhotovitele a podle předpokladů by se v polovině května letošního roku mělo začít s pracemi. I nadále bude Vřídelní kolonáda v omezeném provozu, podobně jako je tomu nyní.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Chvilka na Slovensku, ale jen pro očkované

Slovensko má z našich sousedů nejpřísnější podmínky vstupu. Kdo nemá ukončené očkování proti covidu, musí – až na vyložené výjimky – nastoupit do desetidenní karantény. Následující tipy na jednodenní výlety tak využijete tehdy, pokud jste druhou...

Číst více