Karlovy Vary: hotely trpí více než na jaře, některé skončí

Pro hotely v Karlových Varech je podzimní vlna koronaviru horší, než byla jarní. Podle průz20m11 který si udělalo karlovarské infocentrum, zřejmě některé z nich letošní rok nepřežijí, některé plánují otevření možná až na jaře, řekla ČTK primátorka největšího českého lázeňského města Andrea Pfeffer Ferklová.

Mnoho karlovarských hotelů zřejmě nepřežije koronakrizi

Ještě v září se mohla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová na COTakhle snídani věnované restartu turismu s relativním uspokojením ohlížet za letní sezonou, resp. za projektem slevových voucherů, díky kterému do tohoto lázeňského města ve velkém zamířila tuzemská klientela. S druhou vlnou epidemie onemocnění covid-19 ale důvody ke spokojenosti zmizely. „Bohužel, většina hotelů, větších hotelových zařízení, jsou uzavřené, ať je to Pupp, Plaza, bude se zavírat Thermal. To uzavření je v důsledku toho, že není poptávka. Sice nejsou uzavřené hranice, ale jsme červení pro většinu Evropy. Většina přemýšlí, jestli vůbec otevřou na začátek sezony od 1. května,“ uvedla pro ČTK Pfeffer Ferklová.

Podle ředitele karlovarského infocentra Josefa Dlohoše je současný stav dokonce výrazně horší než na jaře. „Situace, která nastala ve druhé vlně, je tristní. Dělali jsme dotazníkové šetření, jak na tom hotely jsou teď, a výsledky jsou velmi negativní. Rozdíl je v tom, že při té jarní vlně měly hotely před sebou vidinu hlavní sezony, teď mají před sebou mimosezonu, kdy ví, že nevydělají tolik jako v hlavní sezoně. A jsou nuceni z 85 nebo 90 procent zavřít. Mnoho z těch hotelů tuto situaci nepřežije,“ uvedl Dlohoš. 

Jde podle něj především o menší hotely, kterým se ani v dobrých dobách příliš nedařilo, neměly nastavené ceny a oslovené trhy a spíše spoléhaly na to, čím lákaly Karlovy Vary jako celek. 

Přes léto návštěvnosti a oživení cestovního ruchu výrazně pomohla městská kampaň na podporu turistiky. Město do ní vložilo 50 milionů korun. A i díky ní se ve třetím čtvrtletí letošního roku podařilo nejen do kraje přilákat srovnatelný počet turistů jako loni, ale dokonce i o 2,8, procenta více, a to hlavně českých návštěvníků. Zatímco meziročně cizinců přijelo ve třetím čtvrtletí jen 52,5 procenta, hostů z Česka bylo 162,1 procenta.

Podobnou masivní investici do podpory cestovního ruchu si ale město už nebude moci znovu dovolit. Přesto chce turistice ve městě, které je na ní z velké části závislé, pomoci. Podle Pfeffer Ferklové je návrh navýšit peníze pro infocentrum o 13 milionů korun. „To znamená, že by každý měsíc bylo milion na podpůrnou kampaň, a to by mohlo pomoci, abychom se znovu nadechli daleko rychleji,“ dodala primátorka Karlových Varů.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více