Jordánsko zrušilo povinnou karanténu po příjezdu

S účinností od 21. ledna byla zrušena povinná domácí karanténa pro turisty, kteří přicestují do Jordánska. Další protiepidemická opatření včetně obligatorních PCR testů zůstávají v platnosti. V rámci nových podmínek pro návrat turistů ze zahraničí patří Jordánsko mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19. 

Pravidla pro cestování do Jordánska se zrušením povinné karantény příliš nezjednodušila

Pokud jste po přečtení titulku zajásali, že jste právě získali tip na zajímavou destinaci, do které můžete bez komplikací připravit poznávací zájezdy pro své klienty, musíme vás zklamat. Povinná karanténa po příletu či příjezdu byla jen jedním z opatření, která komplikují cestovní ruch do této blízkovýchodní destinace. 

I nadále tak pro každého turistu staršího 5 let platí povinnost předložit při vstupu na území Jordánska negativní PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin před odletem. Mezinárodní zpravodajský server ftnNEWS uvádí, že další test musí každý turista absolvovat ještě na letišti, a to na své vlastní náklady (cca 40 USD). Tuzemské ministerstvo zahraničí se však na svých stránkách věnovaných cestování do Jordánska o této povinnosti nezmiňuje. Uvádí naopak ještě další povinné kroky, mezi které patří vyplnění příjezdového formuláře na webových stránkách jordánského Úřadu pro civilní letectví pod následujícím odkazem: http://www.carc.jo/images/COVID19/Declaration-Form.pdf, kterýžto dokument bude po cestujícím vyžadován ze strany leteckého přepravce v den odletu u odbavovací přepážky. Každý turista vstupující na území Jordánska musí mít podle MZV ve svém telefonu instalovánu trasovací aplikaci s názvem AMAN a mít uzavřeno cestovní pojištění s pojistným krytím pro případ nákazy Covid-19. „V neposlední řadě je mít potřeba na paměti skutečnost, že hotely a další ubytovací zařízení nadále fungují v režimu 50% povolené obsazenosti. Je nutno dodržovat hygienicko-epidemiologická opatření (nošení roušek na všech veřejných prostranstvích, uvnitř dopravních prostředků i všech obchodů). V Jordánsku nadále platí výjimečný stav, bez výjimky musí být dodržovány veškeré pokyny policie a armády (mj. ihned po příletu na mezinárodním ammánském letišti Queen Alia),“ uvádí MZV na svém webu s tím, že během běžných pracovních dní i víkendu platí v Jordánsku mezi půlnocí a 6. hodinou ranní zákaz vycházení. 

Pokud by vás tato opatření od úmyslu poslat své klienty do Jordánska neodradila, mějte na paměti ještě další důležitou věc – nové podmínky pro návrat turistů zpět do Česka, které vstoupí v platnost zítra, tedy v pátek 5. února 2021. Jordánsko patří rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR země s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19, což v praxi znamená, že cestující z těchto zemí musí ještě před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit první PCR test provedený nejvýše72 hodin před zahájením cesty.  „Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14. 2. 2021 ‚přechodné období‘, kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem (ne starším než 24 hod) nebo absolvovat test až při vstupu do ČR (tedy v praxi na letišti).  Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy mají dále povinnost předložit druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den od návratu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace,“ uvádí se na webu MZV. 

Dodejme, že nová pravidla pro cestování se setkala s velmi hlasitým nesouhlasem ze strany představitelů cestovních kanceláří. A nejen jich. Například advokát Pavel Černohous ve svém vyjádření pro server Kurzy.cz označil povinnost prokázat se negativním testem ještě před návratem do vlasti za porušení Listiny základních práv a svobod. 

Zařazení Jordánska na seznam vysoce rizikových zemí působí v kontextu české reality přinejmenším zvláštně. Podle oficiálních údajů je totiž situace v Jordánsku příznivější než u nás – země, která má rovněž zhruba 10 milionů obyvatel, eviduje podle informací publikovaných na stránkách MZV 316 427 případů onemocnění covid-19. Celkem 4 170 pacientů nemoci podlehlo; počet testovaných od začátku pandemie dosáhl 3 616 235.  „Počty prováděných testů klesají; denní přírůstek nově nakažených se pohybuje kolem 1 000 případů, nicméně oficiální místa včetně ministra zdravotnictví přiznávají reálný přírůstek ve výši až 8 000 možných případů,“ dodává ale MZV.

Foto: Shutterstock.com

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více