Hledáte tip na atraktivní výlet po Evropě, který vám nebude komplikovat bezpočet covidových testů a povinná karanténa v cílové destinaci? Zkuste zapřemýšlet o Švýcarsku. Podmínky jsou maximálně vstřícné, dopravních spojení kvapem přibývá a těšit se můžete na řadu novinek…
Podmínky pro vstup do této alpské země jsou od 6. května pro české turisty maximálně volné. Česko bylo vyřazeno ze seznamu rizikových zemí a proto vypravíte-li se poznávat krásy Švýcarska individuální dopravou, nebudete svázáni žádnými restrikcemi. Nebudete potřebovat ani negativní test, ani odevzdávat vstupní formulář. Stejně tak tranzit přes Německo či Rakousko je možný bez testů a příjezdových formulářů. Potřebovat budete každopádně roční dálniční známku, těšit se ale můžete na bezplatný průjezd tunely (s výjimkou těch na švýcarsko-italských či švýcarsko-francouzských hranicích).
Pokud do země helvétského kříže přicestujete vlakem, autobusem či lodí, vystačíte si se vstupním formulářem. A zvolíte-li dopravu leteckou, budete potřebovat ke vstupu na palubu letadla negativní PCR test a před vstupem do země budete muset vyplnit formulář. „Jakmile Evropská unie přijme pravidla pro cestování, je Švýcarsko připraveno je kopírovat,“ uvedla na tiskové konferenci v minulém týdnu manažerka tuzemského zastoupení Switzerland Tourism Alena Koukalová.
Pro turisty, kteří mají v plánu vyjet do Švýcarska autobusem, přidala Alena Koukalová zajímavou informaci týkající se dopravce Nobless Line. Tato firma od 6. května posílila noční linku do Švýcarska a zpět. Její luxusní autobusy jezdí nově z Prahy a Plzně každou středu, čtvrtek, pátek a neděli večer, z Bernu, Curychu a St. Gallenu pak každé pondělí, čtvrtek, pátek a neděli večer. Další možností jsou spoje ČSAD Tišnov z Brna, Prahy a Plzně do St. Gallenu, Curychu, Lucernu, Fribourgu a Bernu. Cestující mohou vyrazit vždy ve středu, v pátek či neděli. Jednou týdně se lze do Švýcarska svézt i s RegioJetem, který nabízí přímá spojení z Prahy do St. Gallenu, Curychu, Lucernu, Ženevy, Lausanne a Lugana. Síť těchto dopravců je hustší než v minulých letech, což je podle Aleny Koukalové dáno tím, že autobusy nyní suplují leteckou dopravu, která je až do konce letošního roku naopak v porovnání s minulostí řidší. Obnovení linky z Prahy do Curychu oznámil také FlixBus. Dojde k němu 2. června a v provozu bude linka čtyřikrát týdně. „Autobus do Curychu vyjíždí z Prahy v devět ráno, zastavuje v 7 městech na německém území, např. v historických univerzitních centrech Regensburg, Augsburg a Tübingen a také na letišti ve Stuttgartu. Do Curychu přijíždí ve 20:30. Zpátky je spoj k dispozici v pondělí a od pátku do neděle s odjezdem v 8:35 a příjezdem do Prahy v 19:55,“ uvedla mluvčí FlixBusu Eva Krejčí.
Dáváte-li přednost co nejkomfortnějšímu cestování a vyhledáváte-li romantiku vlaků, vězte, že od června budete mít opět k dispozici spojení přímým lůžkovým vozem Českých drah z Prahy přes Sargans do Curychu. „Vlak odjíždí denně po 18. hodině s příjezdem do Curychu následující den po osmé hodině ranní. Kolem půl osmé ráno je možné vystoupit v zastávce Sargans, která je vhodná pro návštěvníky kantonu Graubünden,“ vysvětlila Alena Koukalová a dodala, že v lůžkovém voze si může cestující vybrat z několik tříd – od klasického třílůžkového oddílu až po nejkomfortnější třídu Deluxe se samostatnou sprchou a WC.
Abyste měli informace o možnostech cestování do Švýcarska úplné, přidáváme ty, které se týkají letecké dopravy. Se švýcarským vlajkovým dopravcem Swiss se aktuálně můžete vydat třikrát týdně do Curychu – vždy v pondělí, čtvrtek a sobotu. V červnu bude k dispozici i úterní let a Swiss začne také třikrát týdně (v pondělí, čtvrtek a sobotu) létat do Ženevy. V červenci pak plány této letecké společnosti počítají s dvanácti lety týdně do Curychu a čtyřmi lety týdně do Ženevy.
Jaké povinnosti vás čekají při návratu?
Komplikovanější je dle v současnosti platných podmínek až cesta domů. Švýcarsko je – podobně jako většina dalších evropských zemí – aktuálně na seznamu našeho ministerstva zdravotnictví vedeno mezi zeměmi s vysokým rizikem onemocnění covidem-19 (tzv. červené země), pro návrat platí pravidla uvedená zde: Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19 | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (mzv.cz) Zjednodušeně řečeno: po návratu je vyžadována karanténa a do 5 dnů absolvování PCR testu. Lidé cestující veřejnou dopravou musejí test s negativním výsledkem absolvovat ještě před započetím cesty. Výjimky mají osoby plně očkované či prokazatelně prodělavší onemocnění covidem.
Vydáte-li se letos do Švýcarska, můžete se těšit minimálně na pět desítek atraktivních turistických novinek. S vybranými tipy vás seznámíme již brzy na našich stránkách.
Z Ostravy do polské části Slezských Beskyd měla v neděli začít jezdit nová autobusová linka. O víkendech a státních svátcích měla jezdit přes Havířov, Český Těšin a Třinec do polských měst a obcí Ustroň, Visla, Jistebná a Javořinka. Jak ale ČTK...
Místo zničené kabinové lanovky bude turisty na Ještěd vozit autobus. Spojení zajistí Liberecký kraj. Turisty by měla linka vozit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Pokud to půjde, měly...
Zájezdovým autobusovým dopravcům se dnešním dnem otevírá možnost požádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii nemoci covid-19. Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun. Částka má podle...