Iniciativa Zachraňme turismus zaslala otevřený dopis vládě

Iniciativa Zachraňme turismus zaslala otevřený dopis vládě ČR a ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové, v němž se předseda iniciativy Tomáš Barčík vyjadřuje k připravovaným plánům na rozsáhlou mediální kampaň na dovolenou v Česku hrazenou ze státního rozpočtu, a to ve výši 2 miliard korun. Jaké je jeho znění?

Iniciativa Zachraňme turismus zaslala otevřený dopis vládě ČR a ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové

Otevřený dopis: Chceme 2 miliardy pro firmy v cestovním ruchu, ne zbytečnou reklamní kampaň

 

Vážená paní ministryně,

velice si vážíme Vaší snahy o podporu segmentu cestovního ruchu, který v současné době trpí dopady pandemie COVID-19, a dosavadních kroků, které byly učiněny. Rádi bychom se však vyjádřili k připravovaným plánům na rozsáhlou mediální kampaň na dovolenou v Česku hrazenou ze státního rozpočtu, a to ve výši 2 miliard korun.

Na základě našeho rozsáhlého výzkumu Dovolená v Česku 2020, který jsme v červnu uskutečnili s renomovanou agenturou STEM/MARK na vzorku 2 500 lidí, víme, že 9 z 10 lidí plánuje trávit dovolenou v České republice. Z tohoto pohledu nám pak není jasné, proč chcete financovat tak nákladnou propagaci na motivaci Čechů užívat si v Česku, když to 90 procent z nich již plánuje?

Navíc v době, kdy se situace vyvíjí negativním směrem, vznikají lokální ohniska a vracíme se zpět k opatřením proti šíření viru, bude vznikat i reálná obava z toho, že se jako turista mohu někde nakazit a moje motivace bude logicky nižší. Žádná reklama mě nepřesvědčí o tom, že bych měl riskovat zdraví svoje a svých blízkých.

Ti, kteří budou na tomto vývoji nejvíce biti, budou právě provozovatelé služeb v cestovním ruchu. Proto si stojíme za tím, že pokud se ve státním rozpočtu nacházejí ony 2 miliardy korun, měly by směřovat firmám, nikoli médiím.

Nechceme, aby stát rozdával peníze obchodním subjektům neuvážlivě. Naopak. Způsobů, jak celou podporu nastavit, se nabízí celá řada. Mohou to být například slevové poukázky na služby v turismu. Trváte-li na podpoře motivace lidí trávit dovolenou v Česku, nabídněte jim již vyzkoušený model voucherů na určitou částku za určitých podmínek, které budou muset vyčerpat v horizontu jednoho roku. Využitý voucher pak jednoduše proplatíte firmám. Taková mechanika je v našem komerčním světě známá, funguje spolehlivě a není technicky ani technologicky náročná. Nevyužité vouchery zůstanou neproplaceny, takže si ověříte, jak tento způsob pobídky v praxi skutečně funguje, aniž byste plýtvali finance ze státního rozpočtu.

Tímto způsobem se pak peníze dostanou těm, kteří je v rámci naší agendy potřebují nejvíce, tedy firmám poskytujícím služby v cestovní ruchu.

Pevně věříme, že se výše zmíněným tématem budete aktivně zabývat a volné prostředky na podporu cestovního ruchu v České republice využijete efektivně.

 

Za iniciativu Zachraňme turismus

Tomáš Barčík, předseda iniciativy

www.zachranmeturismus.cz

 

Foto: Shutterstock.com (koláž: COT media)

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na Petříně čeká turisty nové „íčko“

Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. Také si zde mohou objednat komentované vycházky s průvodci. Info stánek se...

Číst více
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

JCCR prohlubuje spolupráci s vysokými školami

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) prohlubuje spolupráci s vysokými školami. Jedna z nejlépe hodnocených organizací destinačního managementu v ČR je v současné době nejen garantem zavedení segmentu cestovního ruchu do národního Registru praxí, v němž dosud chyběl, ale podporu vzdělávání...

Číst více