Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA) navrhuje snížit velikost příručních zavazadel, která si mohou cestující brát na palubu letadel. Na výročním zasedání, které se tento týden konalo v Miami na Floridě, IATA podle některých médií navrhla velikost omezit o 40 procent proti doposud připouštěnému objemu. Přehled na webu BBC ale ukazuje, že u některých aerolinek jsou předpisy přísnější nebo jen o málo benevolentnější.
I když návrh přejít na rozměry 55x35x20 centimetrů není pro letecké společnosti závazný, budou se muset pasažéři dříve či později zřejmě uskromnit. Podle IATA souhlas s tímto krokem už naznačila řada významných aerolinek, například Lufthansa, Emirates, Qatar Airways, China Eastern, China Southern nebo Caribbean Airlines.
Jako důvod pro přijetí tohoto opatření sdružení uvedlo stále větší problém najít na palubě místo pro příruční zavazadla všech pasažérů. S novými rozměry kufříků a tašek s osobními potřebami se prý rovněž urychlí nástup cestujících.
„Zatím jsem nenarazil na leteckou společnost, která by řekla, že je to špatný nápad,“ řekl k novému návrhu viceprezident IATA Thomas Windmuller, jehož cituje list The New York Times. V následujících týdnech očekává souhlasné stanovisko dalších aerolinek.
Agentura DPA nicméně poznamenala, že ještě není zcela jasné, zda tomu tak skutečně bude. Tisková oddělení německých společností Lufthansa a Air Berlin například sdělila, že rozhodnutí o zavedení nových rozměrů ještě nepadla.
Navrhované omezující opatření se nicméně příliš nedotkne cestujících některých společností, které už nyní povolují menší nebo podobné rozměry příručních zavazadel, s nimiž lze nastoupit na palubu. Wizz Air kupříkladu připouští velikost 42x32x25 centimetrů a Ryanair 50x40x20 centimetrů. Nová norma nebude znamenat velké zmenšení zavazadel ani u amerických leteckých společností.
O zavazadlech jednali i ministři
O některých otázkách letecké dopravy jednali včera v Lucemburku také ministři dopravy evropské osmadvacítky. Jednalo se mj. i o možné regulaci velikosti kabinových zavazadel. Český ministr dopravy Dan Ťok k tomu po jednání řekl: „Nesouhlasíme s tím, aby kabinová zavazadla byla regulována skrze evropské nařízení. Chceme, aby pravidla stanovovali jednotliví letečtí dopravci. Ti mají povinnost dostatečně a včas informovat cestujícího o podmínkách přepravy zavazadel. Česká republika v této oblasti upřednostňuje uplatňování komerčních mechanismů, nikoli regulaci na úrovni unijního práva.“
Na programu jednání ministrů byla také diskuse o právech cestujících a odpovědnosti dopravců při zrušení nebo zpoždění letů. Lotyšské předsednictví navrhlo snížit limity kompenzací z pěti na tři hodiny. Ministr dopravy Dan Ťok svým kolegům řekl, že Česká republika s takovou úpravou nemůže souhlasit. Hrozí totiž, že letečtí dopravci by při tříhodinovém zpoždění raději let zrušili, než aby museli platit cestujícím jakoukoliv kompenzaci. Podobný názor měli při jednání ministři Irska, Velké Británie, Francie nebo Polska.