Hrady na Liberecku vidělo loni skoro 455 tisíc návštěvníků

Osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji loni navštívilo 454 785 lidí, to je bezmála o 1400 více než v roce 2018. Sezonu hodnotí památkáři jako velice úspěšnou, řekla regionální mluvčí Národního památkového ústavu z Územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

Osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji loni navštívilo 454 785 lidí

„Přálo nám počasí v létě a určitě pomohl i velký celorepublikový projekt Po stopách šlechtických rodů, který byl loni zaměřený na rod Gallasů a Clam-Gallasů,“ uvedla Bidlasová. Tomuto rodu patřily v minulosti v regionu tři státní památky, hrad Grabštejn a zámky Frýdlant a Lemberk. Projekt pomohl hlavně příhraničnímu Grabštejnu na Liberecku. Hrad poprvé překonal hranici 20 tisíc návštěvníků za rok. Bylo jich 22 699 a ve srovnání s rokem 2018 přišlo skoro o 20 procent turistů více. Nárůst návštěvnosti měly i zámky Frýdlant a Lemberk.

„Počítáme, že dopad v návštěvnosti pocítíme i letos, protože až do 1. března bude velká výstava o tomto šlechtickém rodu v Oblastní galerii Liberec,“ uvedla mluvčí. Předpokládá, že výstava by mohla některé její návštěvníky nalákat k prohlídce památek, ze kterých jsou vystavené exponáty zapůjčené.

Loni nejnavštěvovanější památkou v kraji byla zřícenina hradu Trosky v Českém ráji. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna přišlo 116 948 turistů, to je nejvíc minimálně za posledních deset let. Přes 100 tisíc návštěvníků měl ještě nedaleký zámek Sychrov, pro něj to ale byla nejhorší sezona od roku 2013. Loni si celoročně otevřenou památku prohlédlo 103 777 lidí, což je více než desetiprocentní úbytek ve srovnání s rokem 2018. Podle kastelána zámku a ředitele Národní památkové správy Sychrov Miloše Kadlece nevyšly kvůli počasí velké akce. „Třeba vždycky jsme měli na sraz amerických veteránů úžasné počasí, loni byla zima a mrholilo, takže už jenom tam jsme měli propad zhruba 5000 lidí. V průběhu sezony se to docela nahnalo, ale ač se to nezdá, na návštěvnosti se podepsalo i uzavření zámeckého hotelu. I když mi to připadalo, že spolupráce nebyla vždycky ideální, tak když jsem si to spočítal, bylo to 5000 lidí za sezonu,“ řekl.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Do oblak i do podzemí v Plzeňském kraji

Vyzkoušet si práci kováře, projet se důlním vlakem nebo usednout do stíhačky. Zkrátka místa, kde se dospělí promění v hravé děti. To nabízí technické památky v Plzeňském kraji. Tři z nich vám teď blíže představíme a zaručujeme, že se...

Číst více