Příští týden se otevřou hotely. Asociace očekává nižší zájem než loni

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

(aktualizováno 20. 5.) Od pondělí 24. května začnou fungovat hotely pro rekreační účely, a to bez omezení kapacity. Vnitřní prostory restaurací by se mohly hostům otevřít v první polovině června. Hoteliéři rozvolnění samozřejmě vítají, celkově ale letos v létě očekávají nižší poptávku.

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení se příští pondělí otevřou naplno, tedy bez jakéhokoli limitu, o kterém se původně uvažovalo. Hosté každopádně budou muset prokázat svoji bezinfekčnost, a to testy na koronavirus (ne staršími než 48 hodin), certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci. Na rozdíl od režimu platného na restauračních zahrádkách bude povinností personálu tyto doklady zkontrolovat. Lidé se budou smět ubytovat nejvýše na sedm dní. Pro delší pobyt bude nutný opětovný test, přičemž bude možné využít i schválenou samotestovací sadu na místě.

Hoteliéři otevření vítají

Ubytovatelé, které včera oslovila ČTK, rozvolňovací plán vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. „Jsme velice rádi, už jsme to očekávali dlouho. Takže jsme plně připraveni a těšíme se. Jde vidět, že potom, co se informace o možném otevření dostala mezi lidi, tak začaly chodit i rezervace pobytů,“ řekl například Adam Soustružník z Hotelu Šipka ve Štramberku na Novojičínsku. Podotkl, že první měsíce budou dobíhat poukazy na zaplacené pobyty přesunuté kvůli epidemii.

Na uvolnění opatření čekali i v X-Parku Františkov v Jeseníkách. „Lidé by chtěli jezdit na hory, rekreovat se, ale dosud to nebylo možné. Lidé čekali, i my jsme čekali, abychom je mohli pustit do pokojů. Je to dobrá zpráva, že se život vrací do normálu a budeme moci konečně pracovat,“ řekla provozovatelka areálu Petra Ševčíková. „Už zítra bychom mohli ubytovávat, jenom jsem čekala na mávnutí vlády. Jsem šťastná, protože zimní sezona byla masakr, ztráty jsou obrovské,“ doplnila.

Za skvělou zprávu označil možnost otevření ředitel českobudějovického Grandhotelu Zvon Petr Šalda. „Je hrozně důležité, aby se o tom mluvilo, protože lidé už ani pořádně neví, v jakém režimu se kde můžou ubytovat a kam jet. Jak vláda, tak Asociace hotelů a restaurací by měly udělat nějakou osvětovou kampaň,“ sdělil. Poptávka v hotelu, jenž má téměř 200 lůžek, je podle ředitele zatím opatrná. Odhaduje, že za dva až tři týdny začnou rezervace na léto. Na recepci bude mít hotel připravené antigenní testy.

Možnost od příštího týdne otevřít přivítal i majitel hotelu Karlštejn na Berounsku Jan Bartoníček. Hotel v podhradí známého hradu se zaměřuje na wellness pobyty, Bartoníčka proto mrzí, že se hosté zatím nebudou moci koupat ve venkovním vyhřívaném bazénu. „Nicméně jsme aspoň za tohle rádi, abychom už včetně personálu najeli do nějakého režimu, protože jedna věc je ekonomická záležitost, vlastní existence hotelu, a druhá nějaký pravidelný program pro zaměstnance. To je stejně důležité jako ekonomika, protože potom pracovní místa opouštějí a hledají jiné obory,“ uvedl Bartoníček.

Lukáš Pytloun, majitel řetězce hotelů Pytloun Hotels, rozvolnění okomentoval takto: „Povinnost předkládat testy, doklady a očkování nebo prodělaném onemocnění asi nebude pro klienty velký problém, protože to potřebují i jinde a testují je většinou zaměstnavatelé.“ Hotely ale bude podle jeho slov nutné na klienty připravit. Otvírat se chystá podle poptávky klientů. Je podle něj zbytečné otevřít všechny hotely a mít je skoro prázdné. Pytloun provozuje 13 hotelů v Liberci, Praze, Krušných horách a Krkonoších, loni na jaře urychlil kvůli pandemii automatizaci odbavení klientů, kteří se tak v hotelích prakticky nemusí potkat s personálem nebo jinými hosty.

Provozovatel hotelu a restaurace na Ještědu v Liberci a Prezidentské chaty v Jizerských horách Petr Šmaus je rád, že mohou konečně otevřít. Podle něj nebude problém připravit chatu ani hotel na otevření od příštího pondělí. „Kdyby řekli, že můžeme otevřít dnes večer, tak otevřeme,“ řekl. Už nyní jsou podle něj pokoje na Ještědu a Prezidentské chatě zamluvené na příští týden zhruba z poloviny. „Jsou to hlavně stálí hosté, kteří si objednávají pobyty dlouho dopředu a nevadilo jim čekat. A v to rozhodnutí vlády doufali stejně jako my. A zbytek věřím, že se doobjedná,“ dodal.

Z vládních materiálů vyplývá, že ubytovaní hosté budou smět být obsluhováni v hotelových restauracích, a to v čase od 06:00 do 21:59. Zakázáno bude občerstvení formou švédských stolů. Neubytovaným hostům budou vnitřní prostory restaurací zatím odepřeny, využít mohou jen restauračních zahrádek. Interiéry restaurací by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka mohly otevřít v prvním červnovém týdnu, nejpozději ve druhém. Zpočátku se počítá s otevřením 50 procent kapacity, u stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé.

AHR ČR rozhodnutí vítá, předpovídá však nižší poptávku

Rozhodnutí vlády otevřít hotely bez omezování kapacity uvítala také Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR). Prezident asociace Václav Stárek v tiskové zprávě uvedl: „Jsme rádi, že se nám s vládou podařilo dohodnout na otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity a také zajištění stravovacích služeb pro ubytované hosty. Byl to pro nás zásadní limit. Hotely jsou schopny zajistit bezpečný provoz nejen díky našim standardům, ale také díky tomu, že všichni hosté se při ubytování musí ze zákona registrovat, což umožňuje zajistit, aby se v hotelech a penzionech pohybovali pouze hosté, kteří nebudou představovat riziko pro ostatní hosty i personál.“ Z průzkumu, který asociace provedla mezi svými členy, je prý ale patrné, že letošní sezóna bude pravděpodobně ještě slabší, než byla ta loňská. Jedním z limitů pro nadcházející období bude pokračující omezení pro wellness služby, které bude podle AHR ČR trvat patrně do poloviny června, očekávat navíc nelze ani rychlý návrat zahraničních turistů a konferencí.

Průzkum AHR ČR

AHR ČR provedla druhý týden v květnu průzkum mezi členy, kterého se zúčastnilo téměř 400 respondentů. Z výsledků mimo jiné vyplynulo následující:

  • Více než polovina ubytovacích zařízení je stále zcela uzavřena: Přibližně 48 % ubytovacích zařízení již otevřelo pro účely služebních pobytů, i přesto mají v současné době průměrnou obsazenost v ČR do 10 %.
  • Obsazenost otevřených ubytovacích zařízení v Praze činila od ledna do dubna 2021 7 %, tržba za disponibilní pokoj ve stejném období činila 3,68 eura. (pro srovnání 2020 24,77 eura a v roce 2019 činila tržba na disponibilní pokoj dokonce 55,19 eura).
  • Rezervace ubytování – polovina ubytovacích zařízení v ČR má zatím rezervace na léto od 5 do 40 % kapacity, nad 70 % rezervací na letní období registruje zatím necelá pětina ubytovacích zařízení.
  • Celkem 45 % ubytovacích zařízení neočekává v letošním létě větší poptávku než v loňském létě, 24 % očekává dokonce nižší zájem o ubytovací služby.
  • Rekreační oblasti všeobecně očekávají přibližně stejný zájem turistů jako v roce 2020, městské hotely stále nepočítají s velkou obsazeností, neboť zcela chybí firemní a konferenční akce a zahraniční klientela.
  • Přibližně 10 % ubytovacích zařízení nebude již v letošním roce schopno otevřít a hrozí jim bankrot.
  • Pomoc státu formou dotačních programů včetně programu Antivirus, pokrývala u více než poloviny podnikatelů 40 % reálných nákladů spojených s uzavřením provozů.
  • I přes ekonomické problémy více než polovina provozovatelů ubytovacích zařízení (52 %) propustila pouze 5 % zaměstnanců. Více než polovinu původních zaměstnanců bylo nuceno propustit 17 % ubytovacích zařízení. Je tedy patrné, že provozovatelé ubytovacích služeb se maximálně snažili udržet své zaměstnance.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více