×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Hotely a restaurace dostanou za uzavření kompenzace

Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Celkem je připraveno 3,5 miliardy korun. Schválila to vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení budou muset pro rekreační účely znovu zavřít od pátku 18. prosince. Vláda rozhodla, že pro Českou republiku bude od tohoto data platit přísnější čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES).

Vláda by podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům neměla podnikání omezovat, ale za jasných pravidel ho umožnit. Česká republika totiž podle ní nemá takové prostředky jako například Německo, aby mohla nabídnout adekvátní náhradu. Hoteliéři podle Telyčkové investovali nemalé částky do zvýšených hygienických opatření i do prodloužení sezony provozování činnosti mimo vnitřní prostory. Zároveň umožňují registraci i odhlášení z hotelu on-line. Nyní jsou podle Telyčkové na pokraji duševních i finančních sil a s nimi návazné firmy jako prádelny, dodavatelé potravin nebo softwarů.

Ubytovací zařízení mohla podle stejných pravidel, která představil Havlíček, o podporu žádat za jarní uzavření. Ministerstvo pro místní rozvoj, který program připravilo, evidovalo u první výzvy programu COVID ubytování přes 5  500 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun. Na jaře musely být hotely uzavřené 72 dní.

Ubytovací a stravovací zařízení měla nyní podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poslední možnost částečně pokrýt ztráty. Vládou představené kompenzační programy jsou sice pozitivní, ale požadavky na náhrady byly vyšší. Administrativa podávání žádostí by měla být co nejjednodušší. Pomoc pro vyčerpané podniky musí být okamžitá, má-li být účinná. Zároveň s informací o uzavření vláda představila i podpůrný program COVID gastro, který poskytne restauratérům 400 korun na zaměstnance za každý den nuceného uzavření od 14. října do 31. prosince. Podnikatelé budou moci žádat o 50procentní příspěvek na nájem za čtvrtý kvartál.

AHR upozornila, že většina podniků ze zmíněných oborů je v současné době na konci ekonomických možností. Dosud podle ní nebyla předložena konkrétní data o rizikovosti ubytovacích či stravovacích služeb. Ministr zdravotnictví Jan Blatný po jednání vlády uvedl, že se množí studie, které potvrzují, že v restauracích je riziko nákazy dvojnásobné oproti ostatním sociálním aktivitám. Je to podle něj tím, že lidé nemají roušky a tráví v zařízeních delší dobu.

V případě kompenzací je podle AHR správné, že jednotlivé programy bude možné kombinovat. Vláda také podle ní přislíbila řešení limitu z veřejné podpory podle tzv. dočasného rámce Evropské komise, aby programy mohli využít i největší zaměstnavatelé. Nyní platí limit 800 tisíc eur (asi 21 milionů korun) na jednoho žadatele.

„Za současné situace je rovněž nezbytné vyhlásit znovu moratorium na splátky úvěrů, neboť vzhledem k situaci nejsou již poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb schopni dostát svým závazkům,“ dodal prezident AHR Václav Stárek.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

 Foto: Shutterstock.com
 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina West: Pelhřimovsko má nově destinační společnost

Turistickou nabídku Pelhřimovska začíná propagovat nová organizace destinačního managementu Vysočina West. Ve spolku mají zastoupení čtyři největší města regionu i podnikatelé v cestovním ruchu. Novinářům to řekl předseda představenstva Martin Ecler, který je zároveň ředitelem městské organizace...

Číst více
Foto: CCRJM

Jižní Morava díky influencerům oslovila půl milionu lidí

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava vsadila v loňském roce na spolupráci s cestovatelským portálem Worldee. V rámci kampaně „Nestůj, cestuj“ pozvala na jih Moravy trojici influencerů a nabídla jim prezentaci zaměřenou na příběhy lidí, kteří tvoří jedinečnost tohoto...

Číst více