Hotelnictví v Česku prosperuje, vyplývá z průzkumu

Hotelnictví a ubytování v Česku prosperuje a zapomíná na předchozí krizová léta a úbytek ruské klientely. Návštěvnost hostů ze zahraničí i z Česka roste, stoupají ceny a tržby, vyplývá z průzkumu ČSOB mezi malými a středními podnikateli.

Hotelnictví a ubytování v Česku prosperuje a zapomíná na předchozí krizová léta a úbytek ruské klientely.

„Polovina hostů přijíždí ze zahraničí, proto je důležité, v jaké ekonomické kondici se nacházejí země z příjezdových destinací. Čím více návštěvníků z ekonomicky silných zemí přijede, tím více budou moct růst i ceny. Ten pak může stimulovat nové investice a rozvoj dalších služeb,“ uvedl ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Ubytovací ceny se podle dat Českého statistického úřadu pohybují nad předkrizovou úrovní, ale Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR míní, že by hoteliéři měli mít odvahu zvyšovat ceny více. „Velkým problémem je, že za práci v hotelu nejsou lidé dobře placeni. Šíří se nahrazování recepčních automaty. To je ale špatně, šetřit se má v zázemí hotelu,“ dodal.

Zájem o vyšší komfort a rozmanitější služby, které vyžadují obnovu a investice, je zřetelný. „Když se kouknete na portál booking.com, tak hotely s více službami jsou vyprodané nejdříve,“ podotkl Stárek.

Na druhou stranu mají lidé více na výběr. Prostory ke krátkodobému pronájmu nabízí přes službu AirBnB 14 tisíc domácností z ČR. Ve srovnání se zhruba 225 tisíci hotelovými lůžky to není mnoho, ale ještě v roce 2012 to bylo 399 domácností. Dalším tržním faktorem jsou takzvaní online trade agenti, servery jako například booking.com, jejichž silné postavení znemožňuje hotelům nabízet levnější pokoje přes vlastní web.

Trh s ubytováním má nyní podle odhadu roční tržby 40 miliard korun, což je hranice, kterou podle ČSÚ překonal naposled v roce 2008. Ubytovacích zařízení je přes 9000, dvě třetiny z toho tvoří hotely a penziony. Celkově obor zaměstnává 27 tisíc lidí, v porovnání s rokem 2012 o šest procent méně.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: České hotely a penziony loni ubytovaly o sedm procent více hostů

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: JCCR

Travelcon odstartuje už tento čtvrtek

Dopady pandemie covid-19 na cestovní ruch a výhledy pro restart tohoto tvrdě zasaženého odvětví ekonomiky. To jsou témata, která budou prostupovat celým pátým ročníkem konference cestovního ruchu Travelcon, která odstartuje už tento čtvrtek 15. dubna. Nenechte si...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cyklobusy na trase Brno–Vídeň vyjedou již počtvrté

Čtvrtým rokem vyjedou letos na trase Brno–Vídeň cyklobusy svážející cyklisty z Brna a Židlochovic na místa česko-rakouského pohraničí, jako je třeba Hevlín, Znojmo nebo Mistelbach. Od dubna do října je v plánu vypravit jich podle zájmu zhruba deset....

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Karlovy Vary opraví další část Vřídelní kolonády

Karlovy Vary připravují další část rekonstrukce Vřídelní kolonády. Po opravě havarijních částí budovy a hlavně technologií jímání a zpracování vřídelní vody by se další etapa měla týkat zejména oprav hlavní budovy Vřídelní kolonády. Práce by měly začít...

Číst více