GeoPraha – Geohry v Praze

 Naše hlavní město Praha je zase bohatší! Nemluvíme v tomto případě o přepočtu HDP na obyvatele, ale o přepočtu geoher na plochu jeho území. Přibyly totiž hned tři nové geohry a s celkovým počtem 21 kousků se začíná stávat českou geovelmocí. Pojďme si tedy postupně představit místa, kde na hráče čekají zbrusu nová dobrodružství a veledůležité mise.

Tab.: Geohry v Praze:

Troja  Hledání růžového slona
O ztraceném prameni a kouzelné víle
Holešovice Něco (ne)málo o Výstavišti
Malá Strana     Modelem na Petříně
Tajemství starých malostranských škol
Bezhlavá láska
Malou Stranou za princeznou
Hodinářem ve svatovítské katedrále
Staré Město     Karlův most versus Vltava
Mužové 28. října a skautská pošta
Kazatelův učeň
Mord ve Spálený
Sametová Praha
Hlubočepy Staré pověsti české – Dívčí válka na Děvíně
Vinohrady Byla vila bratří Čapků vyloupena?
Malešice Expedice Malešice
Štěrboholy Najdi tambora
Karlín Aby nebyli nuceni žebrati
Karlov 17. listopad 1989
Žižkov Svobodná republika Žižkov
Ďáblice Operace Anthropoid

 

Aby nebyli nuceni žebrati

Píše se rok 1930 a válečný invalida Josef Velíšek slaví významné životní výročí. Je veteránem z válek šlesvicko-holštýnské a prusko-rakouské a rovněž nestor karlínského ústavu pro vojenské invalidy, kde již zaslouženě užívá vojenského invalidního zaopatření. Dnešní pravidelný špacírek se mu věru vydařil, ale málem zapomněl, že právě dnes také slaví významné životní jubileum! Musí se tedy rychle vrátit do Invalidovny; kamarádi a velení mu zajisté připravili nějakou oslavu, na které by neměl chybět. Pomoci mu a doprovodit ho zpět může jen ten, kdo k tomu má dostatek fištrónu. Za odměnu se seznámí se svým dobrodružným životem průvodce a místem utrpení, pomoci a naděje.

Geohra startuje před Žižkovským tunelem, je možné ji odehrát kdykoliv během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň jednu hodinku. Je možné zdolat ji i se psem, kočárkem či na vozíku. Doporučujeme ji spojit s prohlídkou Invalidovny.
www.geofun.cz/aby-nebyli-nuceni-zebrati

Hledání růžového slona

Geohra je zasazena do Údolí slonů v pražské zoo, v které se hráči společně s Janitou a Maxem snaží nalézt ztraceného růžového slona. Potřebují v tom pomoc a na oplátku sdělí mnoho zajímavého o svých sloních spolubydlících. Dokonce i prozradí jedno tajemství prostřednictvím rozšířené reality!

Každý návštěvník zoo si tak touto novou geohrou může zpestřit prohlídku a pokusit se zde prokázat dostatek odhodlání a důvtipu, aby pomohl růžového slona vypátrat. Hra je určena zejména pro dětské návštěvníky, kteří jistě neodolají stát se malým „slonoznalcem“.

Geohru lze spustit v zoo Praha u občerstvení v Údolí slonů. Je možné ji tedy odehrát kdykoliv během návštěvních hodin zoo a je dobré si na ni vyčlenit jednu hodinu. I tuto hru lze zdolat se psem, kočárkem či na vozíku.
www.geofun.cz/hledani-ruzoveho-slona

17. listopad 1989

Jak si nejlépe připomenout 30. výročí událostí, které se odehrály v pátek 17. listopadu 1989 v Praze? Zažít je přímo na vlastní kůži, tedy skoro na vlastní kůži. Prostřednictvím nově spuštěné geolokační hry je možné se stát jedním z demonstrantů a zúčastnit se akce, která vedla k pádu komunistického režimu. Hrou provází autentická účastnice demonstrace Klára Pospíšilová, která dokonce i hru vlastním hlasem nadabovala. Startuje na Albertově a probíhá přesně po místech, kudy procházel průvod demonstrace. Každý se může během ní zamyslet, co sám je ochoten obětovat pro svobodu a demokracii.

Hru je možné odehrát kdykoliv během roku a je dobré si na ni vyčlenit alespoň dvě hodiny. Hráči na trase plní různé úkoly, např. vymýšlejí vlastní hesla ke skandování, a také se rozhodují, zdali svoji účast na demonstraci zakončí až na Národní třídě, nebo předčasně. Hru lze absolvovat i se psem či sportovním kočárkem.

Hra vznikla v rámci projektu národních oslav „Společné století“ u příležitosti 30 let demokracie a svobody a znovuobnovení KČT a je spolufinancována Ministerstvem kultury ČR.

Je možné ji spojit s geohrou Sametová hra, která více informuje o dění po demonstraci a o osobě Václava Havla.
www.geofun.cz/17-listopad-1989/

Všechny nové geohry již tradičně zpestřuje využití rozšířené reality, která umožňuje zobrazit a rozpohybovat objekty v záběru kamery chytrého telefonu.

foto
Vít PechanecGEOFUN
jednatel a projektový manažer
vitek@geofun.cz
Tel: 603 799 819
www.geofun.cz
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více