Firo-tour dočasně pokračuje jako cestovní agentura

Cestovní kancelář Firo-tour dočasně pokračuje v činnosti jako cestovní agentura. Zatím se jí totiž nepodařilo na další rok získat pojištění proti úpadku. Smlouvy o zájezdu uzavřené do 31. prosince loňského roku a poukazy vydané do tohoto data pojištěné pro případ krachu CK jsou. Firo-tour nadále jedná o vstupu silného strategického partnera do společnosti, s čímž souvisí i obnova pojistné smlouvy na letošní rok. Společnost to uvedla na svém webu. 

Firo-tour v současné době nabízí pobyty s vlastní dopravou, které zprostředkovává jako cestovní agentura. Prodává i dovolené, které organizuje ve spolupráci s jinou cestovní kanceláří. 

Do problémů se Firo-tour dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent. Městský soud v Praze na konci srpna vyhověl její žádosti a vyhlásil pro cestovní kancelář mimořádné tříměsíční moratorium. Firma poté v listopadu požádala o jeho prodloužení, které nyní platí do 28. února. 

Mluvčí Firo-tour Lucie Frnochová podle informací portálu Seznam Zprávy nevyloučila, že svou činnost jako cestovní kanceláře už neobnoví. Společnost by podle ní mohla také vyhlásit celkový úpadek po uplynutí doby prodlouženého moratoria. „Stále však věříme, že k takovému konci nedojde,“ uvedla Frnochová pro Seznam Zprávy. 

Podle dokumentů v insolvenčním rejstříku měla Firo-tour ke konci srpna v pracovním poměru 86 zaměstnanců. Za poslední účetní období dosáhla obratu 1,3 miliardy korun. Na Slovensku vyhlásila cestovní kancelář Firo-tour ke konci loňského roku úpadek poté, co se jí nepodařilo získat povinné pojištění. 

V České republice podle ministerstva pro místní rozvoj k 1. prosinci minulého roku osm cestovních kanceláří vyhlásilo úpadek a 127 jich přerušilo činnost. Na začátku loňského roku jich fungovalo 856, loni vzniklo 22 nových cestovních kanceláří. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček serveru Lidovky.cz včera řekl, že jeho resort a ministerstvo pro místní rozvoj chystají pro cestovní kanceláře speciální program zaměřený na pojištění, který bude představen příští týden. Jeho podstatou je podle Havlíčka pomoc ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky, aby cestovní kanceláře nemusely ručit vlastními zdroji. 

Cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohou do 11. ledna žádat v rámci programu COVID podpora cestovního ruchu o dotaci. Na pomoc je připraveno 500 milionů korun.

 
 

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více