Firo-tour dočasně pokračuje jako cestovní agentura

Cestovní kancelář Firo-tour dočasně pokračuje v činnosti jako cestovní agentura. Zatím se jí totiž nepodařilo na další rok získat pojištění proti úpadku. Smlouvy o zájezdu uzavřené do 31. prosince loňského roku a poukazy vydané do tohoto data pojištěné pro případ krachu CK jsou. Firo-tour nadále jedná o vstupu silného strategického partnera do společnosti, s čímž souvisí i obnova pojistné smlouvy na letošní rok. Společnost to uvedla na svém webu. 

Firo-tour v současné době nabízí pobyty s vlastní dopravou, které zprostředkovává jako cestovní agentura. Prodává i dovolené, které organizuje ve spolupráci s jinou cestovní kanceláří. 

Do problémů se Firo-tour dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent. Městský soud v Praze na konci srpna vyhověl její žádosti a vyhlásil pro cestovní kancelář mimořádné tříměsíční moratorium. Firma poté v listopadu požádala o jeho prodloužení, které nyní platí do 28. února. 

Mluvčí Firo-tour Lucie Frnochová podle informací portálu Seznam Zprávy nevyloučila, že svou činnost jako cestovní kanceláře už neobnoví. Společnost by podle ní mohla také vyhlásit celkový úpadek po uplynutí doby prodlouženého moratoria. „Stále však věříme, že k takovému konci nedojde,“ uvedla Frnochová pro Seznam Zprávy. 

Podle dokumentů v insolvenčním rejstříku měla Firo-tour ke konci srpna v pracovním poměru 86 zaměstnanců. Za poslední účetní období dosáhla obratu 1,3 miliardy korun. Na Slovensku vyhlásila cestovní kancelář Firo-tour ke konci loňského roku úpadek poté, co se jí nepodařilo získat povinné pojištění. 

V České republice podle ministerstva pro místní rozvoj k 1. prosinci minulého roku osm cestovních kanceláří vyhlásilo úpadek a 127 jich přerušilo činnost. Na začátku loňského roku jich fungovalo 856, loni vzniklo 22 nových cestovních kanceláří. 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček serveru Lidovky.cz včera řekl, že jeho resort a ministerstvo pro místní rozvoj chystají pro cestovní kanceláře speciální program zaměřený na pojištění, který bude představen příští týden. Jeho podstatou je podle Havlíčka pomoc ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky, aby cestovní kanceláře nemusely ručit vlastními zdroji. 

Cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohou do 11. ledna žádat v rámci programu COVID podpora cestovního ruchu o dotaci. Na pomoc je připraveno 500 milionů korun.

 
 

Nejnovější články z rubriky Outgoing

Foto: Letiště Praha

Aegean Airlines začaly létat do Heráklionu

Pro cesty na řecký ostrov Kréta lze od včerejška využít pravidelného spojení letecké společnosti Aegean Airlines. Linku z Letiště Václava Havla Praha do Heráklionu bude tento dopravce obsluhovat dvakrát týdně, vždy ve čtvrtek a sobotu. V plánu je...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

O podmínkách pro cesty do zahraničí informuje nový web

Na doméně www.dovolena2021.cz dnes Ministerstvo zahraničních věcí spustilo webové stránky, na kterých uživatelé najdou aktuální informace týkající se podmínek pro cestování do 14 zemí světa.

Číst více
Foto: -pmu-

Německo se otevírá turistům. Přivést je mají nové kampaně

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, který byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. V jako poslední ze spolkových zemí se v pondělí otevřely turistům hotely v Sasku. Zájem o cesty do...

Číst více