Snem Brita Peta Lemona je dorazit na lyžích na jižní pól a ve splnění tohoto cíle ho nezastaví světová finanční krize ani cena 60 000 dolarů (asi 1,3 milionu Kč), kterou za výpravu musí zaplatit. „Je to hodně peněz, ale tohle je celoživotní šance odcestovat na Antarktidu,“ sdělil Lemon novinářům v Punta Arenas v jižním Chile. Odtud se s 12 dalšími lidmi vypraví na cestu, při které má v plánu pokořit také nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson, píše agentura Reuters.
Ať už je to cestování na konec světa ve snaze překonat nejvyšší hory nebo například lov slonů v Africe, cenově náročná turistika zaměřená na dobrodružství se prozatím zdá být nedotčena světovou finanční krizí. Provozovatelé cestovních kanceláří zabývajících se horskými túrami či loveckými safari tvrdí, že to lze zčásti vysvětlit příjmy jejich klientů, ale také tím, že podobné výpravy většinou bývají celoživotními cíli, kterých se odhodlaní jedinci snaží dosáhnout po dlouhá léta.
Společnost Alpine Ascents International letos na Mount Everest vypraví sedm až dvanáct lidí, každého za 65 000 dolarů (zhruba 1,4 milionu Kč). Je to stejný počet osob jako v minulých letech, říká zástupce firmy Gordon Janow.
Eric Simonson, jehož společnost International Mountain Guides pořádá cesty na Mount Everest za 43 000 až 70 000 dolarů (asi 916 000 až 1,5 milionu Kč), rovněž předpokládá, že bude mít letos opět všechny výpravy na nejvyšší horu světa plně zarezervovány. Poznamenává však, že to není ani tak věc finančních možností jako spíše odhodlanosti klientů. „Existuje mylná představa, že lidé, kteří se na takové cesty vypravují, jsou ohromně bohatí a mohou si dovolit vypsat šek, aniž by nad ním dvakrát přemýšleli,“ říká Simonson. „Jsou to ale jen běžní lidé, kteří usilují o dosažení svých cílů,“ vysvětluje.
Pro některé lidi je stopování a zastřelení slona nebo nosorožce v africké přírodě loveckým ekvivalentem výpravy na Everest a nezřídka je to vyjde i dráž. Společnosti zajišťující lov velkých afrických zvířat si ale na nedostatek klientů také nestěžují. „Ročně pořádáme asi 40 lovů a kvůli recesi jsme letos měli zatím jen jedno storno,“ podotkl Alistair Pole ze Zambezi Hunters, jež poskytuje lov slonů a nosorožců v Zimbabwe za desítky tisíc dolarů. Povolení k zastřelení těchto kusů v Jihoafrické republice nebo Namibii může stát i 100 000 dolarů (2,1 milionu Kč). „Řekl bych, že 80 procent našich klientů se řadí mezi bohaté,“ dodal.
Existují nicméně signály, že finanční krize některé společnosti poskytující podobně nákladná dobrodružství přece jen zasáhne. Podle některých zdrojů se totiž během současné recese ztenčily hodnoty majetků amerických milionářů o 30 procent. Zhruba 55 procent těchto lidí má navíc strach, že nebudou mít dostatek prostředků k pokračování ve svém životním stylu, uvádí poradenská firma Spectrem Group.
U lidí s nižšími příjmy zároveň klesá zájem o méně nákladná dobrodružství, jako je například lov menších zvířat v Africe nebo výprava na některý z méně náročných vrcholků, než je Everest. Americký prodejce loveckých a rybářských potřeb Cabela’s předvídá, že se mu tržby oproti loňsku poněkud zmenší. O tom, že finančně méně náročný lov africké zvěře klesá, svědčí příklad Jeffa Shankleho – malého podnikatele z amerického státu Mississippi, jenž se loni vypravil do Afriky na lov antilop. „Letos se tam kvůli ekonomické situaci nepodívám,“ říká.
-čtk-
Foto: Brad Mering