FCR ČR žádá vládu o ochranu subjektů v cestovním ruchu

Fórum cestovního ruchu ČR (FCR ČR), platforma sdružující asociace a svazy s více jak 7 500 členy a zaměstnávajícími více jak 180 tisíc pracovníků, požádalo vládu o pomoc při řešení dopadů pandemie koronaviru na subjekty cestovního ruchu.

Fórum cestovního ruchu ČR požádala vládu o pomoc při řešení dopadů pandemie koronaviru na subjekty cestovního ruchu

„Jsme si vědomi toho, že vláda je naplno zaměstnána opatřeními směřujícími k ochraně zdraví občanů České republiky a eliminaci šíření této pandemie, přesto upozorňujeme vládu na související dopady na odvětví cestovního ruchu, které je prvním zasaženým odvětvím našeho hospodářství v důsledku této celosvětové pandemie,“ uvedl Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu ČR. Upozornil také, že cestovní ruch se v novodobé historii České republiky neocitl ve složitější situaci. Nedojde-li brzy ke konsolidaci nastalé krize, budou následky pro odvětví a následně i pro celou národní ekonomiku bezprecedentní.

„První analýzy z řad našich členů ukazují, že ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více je 30 miliard korun, bude-li krize zažehnána v řádu zhruba 3 měsíců. Bude-li epidemie a s ní související restrikce trvat mnohem déle, propadnou se tržby o více jak 100 miliard korun, dojde k významné ztrátě desítek tisíc pracovních míst a insolvenci stovek subjektů,“ vysvětlil Sivek.

V této souvislosti s tímto navrhlo Fórum cestovního ruchu vládě přijmout níže uvedená opatření, která by mohla dopady na subjekty v cestovním ruchu zmírnit.

  • Rozšířit rozsah bezúročných překlenovacích půjček až do výše 30 milionů korun, při zachování vládou schválené délky odkladu splátek na 2 roky.
  • Vyhovět žádostem o odklady odvodů DPH, záloh na daň z příjmu právnických osob a odvodů na zdravotní a sociální pojištění s tím, že tyto odklady nebudou státem úročeny.
  • Pro zamezení propouštění zaměstnanců využít program na financování výplat pro dlouhodobě nezaměstnané formou kofinancování výplat po dobu omezení.
  • Vytvoření vládního garančního fondu jako pojišťovacího nástroje pro krytí pojištěných pobytů zrušených v souvislosti s hrozbou nákazy koronavirem.
  • Dočasné převedení sazby DPH za ubytovací služby ze současných 15 % na 10 % a služeb cestovních kanceláří z 21 % na 15 %.
  • Vytvoření akční komise, která připraví návrh opatření, které se bude týkat opětovného nastartování cestovního ruchu. Alokace částky ze státního rozpočtu určené na propagaci České republiky.

 

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více