Facebook: 6 tipů při tvorbě video reklamy

Foto: Shutterstock.com Pamatujte, že pro Facebook jsou ideální videa o délce 5 – 15 vteřin Foto: Shutterstock.com

Uživatelé Facebooku zkonzumují denně 100 mil. hodin video obsahu. Studie od Socialbakers potvrzuje, že videa na Facebooku přinesou o 135 % větší návštěvnost než jiný typ vizuálů. Jak tedy na Facebooku připravit video reklamy, aby měly co největší úspěch?  Nabízím 6 základních tipů.

Aby video reklama mohla být opravdu úspěšná, je nutné si na začátku stanovit cíle. Čeho chceme dosáhnout, jaké metriky budeme sledovat, kterou cílovou skupinu potřebujeme oslovit. Toto je jen základní výčet toho, na co je důležité si před tvorbou videa odpovědět, aby vynaložená snaha přinesla to, co potřebujeme. A nyní již ony slíbené tipy.

Chytněte pozornost publika

Jako lidé dokážeme udržet pozornost pouze po dobu 8,25 vteřin. Pro zajímavé srovnání: zlatá rybička to umí po 9 vteřin. Ať už vědu pozveme do hry nebo ne, konzumace online obsahu je velmi rychlá, proto popřemýšlejte, jak pozornost publika nejenom přitáhnete, ale jak i udržíte. K využití jsou například otázky, stejně jako to využilo Airbnb ve své reklamě. Jakmile uživatel na otázku odpoví ano, pak je velká pravděpodobnost, že video reklamu zhlédne až do konce.  Další možností, jak připoutat pozornost, jsou tučně zvýrazněná prohlášení/citáty, výrazné barvy nebo vizuály.

Je dobré počítat také s tím, že uživatelé desktopu potřebují 2 až 3 vteřiny, aby si vytvořili pozitivní nebo negativní názor na reklamu. U uživatelů mobilních zařízení je čas dokonce pouhých 0,4 vteřiny, proto je důležité chytit pozornost opravdu co nejdříve.

Zdroj: Facebook Ukázka práce s otázkami ve videu Airbnb Zdroj: Facebook

V krátkosti je síla

Keep it short and simple, jak říká známé rčení. Platí to i u videa. Facebook sám doporučuje, aby videa byla co nejkratší a ideální délka je 5 – 15 vteřin. U videí o této délce je větší šance, že ho uživatelé zhlédnou až do konce. Pro úplnost: do feedu na vašem profilu můžete nahrát video o délce až 240 minut.

Zvládněte to i bez zvuku

Na co dál nezapomenout? Na zvuk. Hlasitá videa obecně hodně obtěžují a Facebook sám potvrzuje, že až 85 % uživatelů sleduje videa bez zvuku. Další studie dokládají, že obzvlášť mileniálové a generace Z mají v oblibě videa s titulky a tento trend roste i mezi dalšími věkovými kategoriemi.

Jak s tímto naložit? Při tvorbě video reklam i videí obecně nezapomínejte na to, aby vaše videa předala sdělení úspěšně i bez zvuku. Není to o tom vytvářet videa bez zvuku, ale dejte uživatelům možnost výběru. Takto připravené video dokáže zvýšit počty zhlédnutí až od 12 %.

Vyzvěte k akci

Bez čeho se žádná video reklama neobejde, je výzva k akci (CTA). Ať už jsou vaším cílem prodeje nebo zvýšení návštěvnosti webu, musí tam být. Čím jasnější je, tím lepší celkový výsledek. Kam ji ale umístit? Na začátek nebo na konec? S CTA na konci nemáte jistotu, že uživatelé video zhlédnou až do konce a uvidí ji. Naopak na začátku uživatele nemusíte dostatečně přesvědčit. Data potvrzují, že s CTA na začátku je konverzní poměr 3,15% zatímco na konci je to 10,90%. Pokud je CTA uprostřed, pak se konverzní poměr může dostat až na 16,95%. Oslovíte uživatele v momentě, kdy se vaším videem nejvíce baví.

Vertikální nebo čtvercová videa

Aby zásah video reklamou byl co nejvyšší, zvolte vhodný formát. Ideálně vertikální (9:16) nebo čtvercový (1:1). Při zobrazení tyto formáty vyplní až 80% obrazovky mobilního zařízení vašeho cílového publika. Dobře připravená čtvercová videa dokážou zvýšit počet zhlédnutí o 30 – 35 % a zvýšit míru zaujetí o 80 – 100 %. Horizontální formát (16:9) v tomto případě vypusťte, protože cena za proklik (CPC) a cena za zhlédnutí (CPV) je u vertikálních (9:16) nižší než u horizontálních.

Chytlavý nadpis a text

Na co se dál zaměřit? Titulek videa a text postu jsou stejně důležité jako video samotné. Proč? Potřebujete zaujmout chytlavým titulkem, který motivuje k zastavení a zhlédnutí videa. Obecně, když je titulek příliš dlouhý, nikdo ho nebude chtít číst. Naopak, když je zase příliš krátký, neposkytne potřebné množství informací. A pokud jsou nudné a nezajímavé, o to hůř. U Facebook reklamy máte pro titulek 40 znaků a pro popis maximálně 125 znaků.

Zajímavým příkladem je opět reklama Airbnb. Hlavním cílem byla inspirace prostřednictvím příběhu a zároveň výzva k akci.

Zdroj: Facebook Hlavním cílem videa Airbnb byla inspirace prostřednictvím příběhu a zároveň výzva k akci Zdroj: Facebook

Kam pro více informací?

Další doporučení pro tvorbu video reklamy, včetně jednotlivých formátů najdete v přehledu od Facebooku https://bit.ly/3jien31. Věřím, že vaše video reklama bude super úspěšná.

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více