Experti: Provoz hotelu na čtvrtinu kapacity je hazard

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Provoz hotelu jen na čtvrtinu kapacity, jak s tím počítá vládní plán rozvolňování, podle expertů v současné situaci prohloubí ztráty. Takové fungování je podle nich pro chod hotelu zcela nerentabilní. Navíc není jasné, kdy konkrétně uvolnění nastane, nelze tak plánovat. Podnikatelé nevědí, zda nebudou muset po nějakém čase znovu zavřít. Vzhledem k pokračujícímu omezení služeb jim také chybí informace o další podpoře vlády. Vyplývá to z vyjádření odborníků na ubytovací služby a cestovní ruch.

Vláda bude protiepidemická opatření uvolňovat na základě šesti balíčků. Určující bude počet nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Hotely a penziony jsou obsaženy ve čtvrtém balíčku, který bude moci být spuštěn při méně než 75 nakažených za týden na 100 tisíc lidí. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je v ČR nyní 177 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. Kromě toho, že ubytovací zařízení budou smět obsadit maximálně 25 procent kapacity, hosté se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nutné bude dodržování i dalších bezpečnostních a hygienických pravidel.

Po zveřejnění plánu rozvolňování je podle viceprezidenta České unie cestovního ruchu a viceprezidenta Svazu léčebných lázní ČR Martina Plachého těžké odhadnout, kolik hotelů za těchto pravidel otevře. „Při takových podmínkách je to kromě ekonomického hazardu také hazard s důvěrou vašich klientů a zaměstnanců. Nemluvě o tom, že při dosažení obratu 50 procent ve srovnání s minulým obdobím přicházíte o veškeré kompenzace,“ řekl.

Představený systém rozvolnění je podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům „posledním hřebíčkem do rakve cestovního ruchu“. Pro plánování je podle ní nutné mít k dispozici model teoretického vývoje. Z balíčků podle ní není jasné, co se stane následující týden, natož například za měsíc. V Německu k určování vývoje podle ní využívají projekční matematický model, který je volně přístupný. Díky tomu si může každý zjistit, kdy bude co při stávajícím vývoji otevřeno.

I za zmíněných ztížených podmínek plánuje provoz hotel NH Prague City, řekl jeho generální ředitel Petr Nešpůrek. „V této chvíli je pro nás jakýkoliv příjem přínosem, ale tato situace není dlouhodobě udržitelná. Tudíž je pro nás stěžejní informace, jakým způsobem bude pokračovat další podpora vlády, jelikož současný program Antivirus je platný pouze do května,“ uvedl dále. Další podmínky platné od června jsou podle něj nejasné.

Plán uvolnění je podle výkonného ředitele vyhledávače ubytování a atrakcí pro rodiny s dětmi Explorio.cz Františka Peterky do jisté míry zklamáním. Paušální snížení kapacity nedává podle něj smysl. Ideálně by se podle něj mělo postupovat na základě dispozice ubytovacího zařízení a režim pro fungování nastavovat v rámci vnitřních prostor. „Toto zcela zbytečně dopadne i na hotely, penziony nebo chalupy, kde je i při plné obsazenosti riziko nižší nebo srovnatelné jako v běžném bytovém domě,“ řekl. Zároveň je podle něj třeba brát v potaz, že v některých místech je totiž už nyní na červenec nebo srpen obtížné zajistit rezervaci a snížení kapacity tento stav ještě posílí.

Nejnovější články z rubriky Finance

Foto: Shutterstock.com

Airbnb dávala v Praze práci 7 000 lidí

Z analýzy ekonomického dopadu Airbnb na vybrané destinace ve světě, kterou zpracovala společnost Oxford Economics, mimo jiné vyplývá, že v Praze tato firma zprostředkovávající sdílené ubytování v roce 2019 pomohla vytvořit zhruba 7 000 pracovních míst.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Česko má přes 230 km nových cyklostezek financovaných z IROP

Do konce dubna bylo v Česku s podporou Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vybudováno 233,8 km nových a zmodernizováno 7,8 km cyklostezek a cyklopruhů. Infrastruktura pro cyklistickou dopravu bude podporována i v nadcházejícím programovém...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ERV: Nejčastější covid situace na dovolené

V době koronaviru mohou turisty potkat dva základní druhy nepříjemností spojených s nemocí covid-19 – samotné onemocnění nebo nařízená karanténa, do které musí člověk nastoupit i v případě, že neonemocní. V různých destinacích se řešení těchto situací a s nimi související...

Číst více