Experti: Dařit se může vnitroevropské turistice

Průměrná doba pobytu v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice roste. Pokud budou moci lidé vyrazit na dovolenou, dá se předpokládat, že na ní letos stráví i delší dobu. Dařit by se v letošním roce mohlo zvlášť vnitroevropskému cestovnímu ruchu. Hoteliéři se zaměří na domácí hosty a turisty ze sousedních zemí. Vyplývá to z aktuálních vyjádření expertů.

Dařit by se v letošním roce mohlo zvlášť vnitroevropskému cestovnímu ruchu

Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu k hromadným ubytovacím zařízením je podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta zřetelné, že u domácích i zahraničních cestovatelů poměrně významně vzrostla průměrná doba pobytu. „U domácích je dokonce nejdelší za posledních osm let,“ řekl. Tento trend by podle něj mohl pokračovat i letos.

Zájem zahraničních turistů o cesty do ČR podle Hergeta stále trvá. Je to vidět v datech z vyhledávání leteckých spojení i z rezervací ubytování. „Stále je zde však velká míra nejistoty. Pozvolný restart cestovního ruchu očekáváme hned po uvolnění restrikcí spojených s cestováním, kdy by do ČR mohli přijet první turisté ze sousedních zemí, Nizozemska nebo Maďarska, které jsou v dojezdové vzdálenosti,“ uvedl.

Omezení cestování na dlouhé vzdálenosti bude letos, stejně jako loni, podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům přínosem zejména pro kontinentální evropský cestovní ruch. Hoteliéři tak upínají naději k domácím hostům a těm z okolních zemí. „Investoři do hotelnictví už se tomuto trendu přizpůsobují a rozšiřují portfolio městských hotelů také o regionální v typických dovolenkových destinacích,“ řekla.

Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group předpokládá vzestup servisovaných apartmánů, který je už patrný v zahraničí. Přestože návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dopadla v posledním čtvrtletí loňského roku nejhůře, když počet hostů klesl o 85,9 procenta, servisovaným apartmánům se i v tom období dařilo. „V průměru bylo necelých 70 procent našich apartmánů obsazených. Hlavní klientelou byli lidé, kteří se ubytovali kvůli práci. Jedná se například o obchodníky, živnostníky či podnikatele na volné noze, kteří hledají klid na práci,“ doplnil.

Městský cestovní ruch podle Telyčkové nedosáhne úrovně 2018/2019 dříve než v roce 2024. Nejvíce postižená zůstanou podle ní zařízení závislá na konferencích, kongresech a výstavách. „Pobyty motivované pracovními či obchodními důvody podle mne zaznamenají trvalý pokles o 25 až 30 procent,“ řekla. Příčinami podle ní budou rostoucí digitalizace, snižování nákladů i otázky udržitelnosti týkající se letecké dopravy na krátké vzdálenosti.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více