×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Experti: Dařit se může vnitroevropské turistice

Průměrná doba pobytu v hromadných ubytovacích zařízeních v České republice roste. Pokud budou moci lidé vyrazit na dovolenou, dá se předpokládat, že na ní letos stráví i delší dobu. Dařit by se v letošním roce mohlo zvlášť vnitroevropskému cestovnímu ruchu. Hoteliéři se zaměří na domácí hosty a turisty ze sousedních zemí. Vyplývá to z aktuálních vyjádření expertů.

Dařit by se v letošním roce mohlo zvlášť vnitroevropskému cestovnímu ruchu

Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu k hromadným ubytovacím zařízením je podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta zřetelné, že u domácích i zahraničních cestovatelů poměrně významně vzrostla průměrná doba pobytu. „U domácích je dokonce nejdelší za posledních osm let,“ řekl. Tento trend by podle něj mohl pokračovat i letos.

Zájem zahraničních turistů o cesty do ČR podle Hergeta stále trvá. Je to vidět v datech z vyhledávání leteckých spojení i z rezervací ubytování. „Stále je zde však velká míra nejistoty. Pozvolný restart cestovního ruchu očekáváme hned po uvolnění restrikcí spojených s cestováním, kdy by do ČR mohli přijet první turisté ze sousedních zemí, Nizozemska nebo Maďarska, které jsou v dojezdové vzdálenosti,“ uvedl.

Omezení cestování na dlouhé vzdálenosti bude letos, stejně jako loni, podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům přínosem zejména pro kontinentální evropský cestovní ruch. Hoteliéři tak upínají naději k domácím hostům a těm z okolních zemí. „Investoři do hotelnictví už se tomuto trendu přizpůsobují a rozšiřují portfolio městských hotelů také o regionální v typických dovolenkových destinacích,“ řekla.

Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group předpokládá vzestup servisovaných apartmánů, který je už patrný v zahraničí. Přestože návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení dopadla v posledním čtvrtletí loňského roku nejhůře, když počet hostů klesl o 85,9 procenta, servisovaným apartmánům se i v tom období dařilo. „V průměru bylo necelých 70 procent našich apartmánů obsazených. Hlavní klientelou byli lidé, kteří se ubytovali kvůli práci. Jedná se například o obchodníky, živnostníky či podnikatele na volné noze, kteří hledají klid na práci,“ doplnil.

Městský cestovní ruch podle Telyčkové nedosáhne úrovně 2018/2019 dříve než v roce 2024. Nejvíce postižená zůstanou podle ní zařízení závislá na konferencích, kongresech a výstavách. „Pobyty motivované pracovními či obchodními důvody podle mne zaznamenají trvalý pokles o 25 až 30 procent,“ řekla. Příčinami podle ní budou rostoucí digitalizace, snižování nákladů i otázky udržitelnosti týkající se letecké dopravy na krátké vzdálenosti.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Statistika: Domácí a výjezdový cestovní ruch ve 3. čtvrtletí 2021

V průběhu loňské letní sezóny se meziročně zvýšil počet realizovaných kratších i delších pobytů, s cílem v Česku i v zahraničí.  Důvodem bylo především zlepšení epidemiologické situace a uvolnění cestovních restrikcí u nás i ve světě. Vícedenních cest se ve 3. čtvrtletí uskutečnilo o 13 % více...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Cestu z nudy loni hledalo 21,5 milionu Čechů

Pro cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism, byl uplynulý rok opět rekordním. Počet návštěv překročil 21,5 milionu, což představuje 14procentní meziroční nárůst. O 16 procent se také oproti roku 2020 zvýšil počet uživatelů portálu –...

Číst více