Dostálová: Zřejmě připravíme poukazy na podporu městské turistiky

Foto: -pmu- Ministryně Klára Dostálová Foto: -pmu-

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle své šéfky Kláry Dostálové zřejmě připraví program na poukazy pro podporu městské turistiky, která je nejvíce zasažena úbytkem zahraničních turistů. Dostálová to řekla během včerejší předvolební debaty Hospodářské komory k cestovnímu ruchu.

Nejen Praha, ale všechna velká města, která byla závislá na příjezdové turistice, podle Dostálové úbytkem trpí. „Zahraniční klientela se k nám bude dostávat postupně, my musíme nějakým způsobem do těch měst nalákat naše lidi, naše rodiny,“ řekla. S profesními svazy bude resort podle ní řešit, kde jsou největší problémy. Doplnila, že nemá smysl připravovat marketingové kampaně pro oblasti, jako jsou Lipno a Krkonoše, kde už nyní jsou kapacity plné.

Omezení cestování v souvislosti s pandemií dopadlo podle státní agentury CzechTourism ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Před krizí se v ní odehrávala většina příjezdového cestovního ruchu, zhruba osm z deseti návštěvníků bylo ze zahraničí. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v ní dosáhly asi 82 miliard korun.

CzechTourism na podporu příjezdového cestovního ruchu spustí v polovině června kampaň na sociálních sítích. Trvat bude do konce srpna na sousedních trzích a v Nizozemsku, Maďarsku a Ukrajině. Současně zahájí marketingové aktivity také zahraniční zastoupení agentury pokrývající 45 zemí světa. Na zahraniční marketing má CzechTourism na letošní rok 100 milionů, na tuzemský zhruba 56 milionů korun.

MMR loni připravilo poukazy na pomoc tuzemským lázním, kde hosté z ciziny tvořily podle dat úřadu až 44 procent klientů. Program, který má naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb a přispět k obnově daných regionů, pokračuje celý letošní rok.

Lidé mohou nadále využívat poukazy na slevu 4 000 korun na pobyt v tuzemských lázních alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur. Stáhnout si je lze na portálu Kudyznudy.cz.

Příjmy z cestovního ruchu byly loni podle CzechTourism o 83 miliard korun meziročně nižší, činily 84 miliard korun. „Nejvyšší příjmy byly v roce 2019 zaznamenány u Německa, Ukrajiny a Ruska. U Německa došlo v roce 2020 k poklesu příjmů o 45 procent, u Ruska o 60 procent,“ řekl ředitel CzechTourism Jan Herget. Doplnil, že značný propad nastal ze vzdálených trhů – u Spojených států to bylo o 82 procent, u Číny o 80 procent a u Velké Británie příjmy meziročně klesly o 67 procent.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: BVV

Go a Regiontour až příští rok na podzim

Pořadatelé veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour ze společnosti Veletrhy Brno se rozhodli tyto tradiční akce přesunout na termín 3. - 6. listopadu 2022.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více