Dominikánské pláže? Ano. A dál?

Pokud by někdo sestavil seznam těžkých hříchů, kterých se dopouštějí turisté, pak na jedné z prvních příček by jistě bylo strávení dovolené v Dominikánské republice výhradně na pláži. Země toho má totiž tolik co nabídnout, že si lze jen těžko představit pohnutky takového hříšníka.

Světe, div se, ale opravdu se najdou tací, kteří neváhají vyrazit do Dominikánské republiky a strávit dovolenou sluněním na břehu tyrkysového moře v Punta Caně s rumovým koktejlem v ruce. Nic proti dominikánským plážím, patří bezesporu k nejkrásnějším na světě, je to ale vážně dostatečný důvod pro to, aby člověk koupil zájezd za několik desítek tisíc a absolvoval minimálně jedenáctihodinovou cestu? Podle nás nikoli…

Počet turistů, kteří tento náš názor sdílejí, naštěstí roste. Přibývá těch, kterým opalování na pláži nestačí a vydávají se objevovat krásy východní části ostrova Hispaniola. To ostatně potvrzuje i Leila Boasier Budecker, ředitelka Národního turistického úřadu Dominikánské republiky se sídlem v Praze: „Za oblíbeností Dominikánské republiky stojí celoročně příjemné klima a široká nabídka aktivního vyžití. V poslední době vyhledávají návštěvníci stále více netradiční destinace a zážitky, ať už se jedná o výlety za pozorováním velryb a karnevaly, nebo cesty za ochutnávkami typických místních produktů, jako je rum, káva, kakao a doutníky.“ Této informaci, byť není podložena tvrdými daty, není důvod nevěřit. Podobně se totiž začínají chovat turisté i v řadě dalších světových destinací. Za autentickými zážitky a méně známými místy se vydávají turisté i v těch zemích, které mohou Dominikánské republice její turistický potenciál jen tiše závidět. Pojďme se na něj ve zkratce podívat blíže.

Dominikánská republika vévodí žebříčku návštěvnosti karibských destinací. V roce 2018 do země zavítalo na 6,5 milionu návštěvníků, což představuje meziroční nárůst o 6,2 procent. Turisté přitom stále častěji cestují za zážitky a vyhledávají místa mimo notoricky známá letoviska. Pokračování tohoto trendu se očekává i letos.

 

Pohyb a adrenalin

Současná generace turistů, v níž dominují mileniálové, inklinuje mimo jiné ke sportovním aktivitám. V tomto směru má Dominikánská republika širokou nabídku – na své si zde přijdou jak pěší turisté či milovníci horských kol, tak třeba golfisté. Posledně jmenovaní sportovci mohou aktuálně vybírat z nabídky 26 hřišť, pod jejichž designem jsou podepsáni takoví velikáni jako Pete Dye, Jack Nicklaus, Robert Trent Jones st., Gary Player, Tom Fazio, Nick Price nebo Greg Norman.

Skvělé podmínky samozřejmě nabízí Dominikánská republika příznivcům vodních sportů. A to nejen těch, které jsou provozovány na moři (kiteboarding, potápění), ale i těch, za kterými je třeba se vydat do vnitrozemí (rafting na řece Yaque Del Norte, slaňování vodopádů). Surfaři a kitesurfaři míří nejčastěji na severní pobřeží Dominikánské republiky, zejména do oblasti Puerto Plata, Sosúa či Las Terrenas na poloostrově Samaná, ideální podmínky ale najdou i na vybraných lokalitách jižního pobřeží (Barahona). Podobně je možné hovořit i o podmínkách pro potápění a šnorchlování – zajímavé lokality lze najít opět jak na severu, tak na jihu. Zajímavou možností, jak strávit část dovolené mimo dominikánské pláže, jsou jeskyně. V současnosti je veřejnosti zpřístupněno 18 jeskynních komplexů a lze je najít prakticky podél celého tisícikilometrového pobřeží Dominikánské republiky. A to není zdaleka vše – dovolenou na ostrově je možné si okořenit také třeba projížďkou na koni, rybařením, paraglidingem, ale například také svezením na některé z tamních „ziplines“, tedy skluzech po laně na kladce. Areálů, které nabízejí tuto adrenalinovou zábavu, je v Dominikánské republice celkem deset. Potrpíte-li si na různá „nej“, vaší pozornosti doporučíme zipline na poloostrově Samaná – je nejen nejdelší v zemi, ale také se zde návštěvníci svezou ve výšce až 122 metrů…

Relaxace ve wellness

Hektika dnešních dnů se podepisuje na enormním růstu poptávky po relaxaci a odpočinku. Dovolená na pláži samozřejmě tyto atributy nabízí, nicméně ještě dál jdou v tomto směru hotely a resorty nabízející wellness služby. Podle údajů z roku 2017 společnosti Global Wellness Institute podnikli turisté celosvětově 830 milionů wellnessových cest, přičemž toto číslo kontinuálně rostlo i v loňském roce. Tento trend je patrný i v Dominikánské republice. Tamní butikové hotely a all-inclusive resorty nabízejí svým klientům workshopy zaměřené na meditaci a pro nalezení vnitřního klidu a harmonie se sebou samými. K regeneraci těla i duše může pomoci např. jóga na břehu šumícího moře, spa uprostřed řeky v tropickém pralese nebo meditace v hotelu v korunách stromů. S tím vším se můžete v zemi setkat. Meditační centra a wellnessová studia poskytují i specializované lekce, jako je např. capoeira či terapie uměním.

Divoká příroda

Jak už bylo uvedeno, dnešní turista vyhledává zážitky. Mezi ty se počítají i setkání s exotickou faunou. V Dominikánské republice se může turistům poštěstit setkat se třeba s papoušky druhu Amazona Ventralis, s krokodýly americkými, plameňáky, želvami, kapustňáky či keporkaky (velrybami hrbatými), kteří připlouvají k dominikánským břehům každý rok v zimě na námluvy. Právě o tyto zážitky je v Dominikánské republice podle portálu TripAdvisor velký zájem. Seznam míst, kde se lze na ostrově věnovat pozorování exotických živočichů, čítá téměř tři desítky položek rozdělených takřka rovnoměrně po celém území.

Výlety za gastronomií

Účastníci řady večírků, které v uplynulých letech pořádalo tuzemské zastoupení dominikánské turistické centrály, dobře vědí, že láska k této karibské destinaci prochází i žaludkem. A potvrdí to také každý, kdo zemi navštívil a okusil tamní kuchyni. Podle informací portálu TripAdvisor byl v Dominikánské republice v roce 2018 zaznamenán zvýšený zájem o kurzy vaření (61% nárůst). Zejména hlavní město Santo Domingo je gastronomií vyhlášené po celém Karibiku. Jeho návštěvníci mohou využít některé z řady kulinářských exkurzí, při kterých budou zasvěceni do tajů přípravy lahodných pokrmů od tradičních tostones (smažené banány) přes mofongo (banánová kaše s česnekem a vepřovým masem či krevetami) po mezinárodní jídla obohacená o dominikánské vlivy. Do pěstování a výroby kakaa (čokolády), kávy a třtinového rumu zase návštěvníky ochotně zasvětí místní producenti v úrodné oblasti Cibao ve vnitrozemí ostrova.

Pro fotografy

Více než 83 000 fotografií. Tímto počtem se pláž Bávaro v Punta Caně stala v celosvětovém srovnání „nejvíce fotografovanou pláží Instagramu roku 2018“. A je k tomu pádný důvod. Jedná se o 50 km dlouhou pláž lemovanou luxusními resorty, restauracemi a obchody se suvenýry. Pod vodní hladinou se navíc ukrývají korálové útesy.

Ti, kdo dávají přednost méně frekventovaným místům, se mohou vydat třeba do oblasti Miches z jižní strany Samanského zálivu. Nezapomenutelný zážitek přinese třeba návštěva vodopádu Salto de la Jalda, jednoho z nejvyšších v Karibiku, či výlet na horu Montaña Redonda, na jejímž vrcholu se nachází houpačka.

Tip pro dobrodruhy

Zatímco většina návštěvníků Dominikánské republiky míří na pláže v Punta Caně, jen málokdo zavítá do oblasti Montecristi na severozápadním pobřeží. A je to rozhodně škoda, protože toulky touto krajinou jsou velmi rozmanité – oku návštěvníka se otevírají výhledy na rýžové plantáže, banánovníky a kaktusy Saguaro, vápencové útesy a husté mangrovové porosty vytvářející tunely, které vedou do průzračných lagun. Dalším místem, které si zaslouží pozornost, je panenská Bahía de las Águilas – jedna z nejkrásnějších pláží Karibiku, jež je součástí národního parku Jaragua v re­gionu Pedernales. Dostat se sem dá jedině autem s pohonem na čtyři kola nebo vodním taxi z Cabo Rojo.

Turistickému potenciálu Dominikánské republiky bychom mohli věnovat klidně jedno celé vydání. I z tohoto letmého výčtu je snad ale každému jasné, že tato karibská destinace používá naprosto vypovídající reklamní slogan. Tedy že nabízí opravdu vše…

Foto: Dominican Republic Ministry of Tourism, Martyn Farr, Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více