Řekne-li se „Diners Club“, pravidelným čtenářům COT Business by se měly automaticky vybavit platební karty a tzv. deponovaný účet – o těchto základních produktech společnosti Diners Club Czech jsme již několikrát informovali. V listopadu tohoto roku představila firma dvě žhavé novinky – reportingový systém Diners Club Global Vision a cestovní pojištění coby součást služeb k deponovanému účtu.
Zjednodušeně řečeno, Diners Club Global Vision je webová aplikace, která umožňuje uživatelům deponovaného účtu a firemních karet Diners Club průběžně sledovat a řídit náklady spojené s používáním těchto nástrojů. Uživatelé mohou volit z 16 předdefinovaných reportů, případně si nastavit vlastní výpisy umožňující kombinaci až 500 datových položek. Firma tak může například z pozice „Velkého bratra“ detailně sledovat, za co její zaměstnanci pomocí karet utrácejí, zda dodržují firemní cestovní politiku apod. Data se v systému zobrazí do tří dnů po zpracování, uchovávána jsou pak po dobu 36 měsíců.
Reporty jsou generovány v zúčtovací měně klienta, nadnárodní společnosti mohou sledovat celková konsolidovaná data v amerických, kanadských či australských dolarech, britských librách, japonských jenech, eurech, norských nebo švédských korunách, případně švýcarských francích. Uživatelé mohou volit mezi anglickou, německou či španělskou jazykovou mutací systému.

„Diners Club celosvětově funguje nejen coby vystavovatel karet, ale také jako zpracovatel transakcí s nimi prováděných. Proto máme detailnější data o používání karet než kolegové z jiných asociací,“ věří Business & Marketing Manager společnosti Diners Club Czech Miloslav Bouček. „Výhodou našeho systému je velká flexibilita, neboť umožňuje prakticky libovolné kombinace dat při vytváření reportů, které jsou stavěny na míru požadavků cestovních kanceláří či přímo koncových klientů,“ dodává.
Velkou výhodou systému Diners Club Global Vision je jeho autonomie, tedy nezávislost na klientovi. Systém je umístěn na internetu a je přístupný v režimu on-line. Je pochopitelně zabezpečený, nicméně neklade na klienta žádné požadavky, pokud jde o zpracování dat. Ten si pouze nastaví reporty, které jej zajímají, a výstupy jsou mu doručovány fyzicky do jeho e-mailu či do „inboxu“ v rámci systému.
Systém nabízí možnost definování správy přístupu. Je logické, že jiný přístup bude vyžadovat hlavní controller ve velké firmě a jiná data budou zajímat každého jednotlivého uživatele karty. V současné době využívá systém v České republice již několik klientů Diners Clubu, zejména nadnárodních společností, které jej používají pro centrální rekonciliaci dat z poboček v různých zemích.
A kolik používání systému stojí? „Cenové nastavení systému odvisí od počtu přístupů, frekvence reportů a od stupně přístupu,“ vysvětluje Miloslav Bouček. Průměrné měsíční poplatky se podle něj pohybují v řádech stokorun. Pro partnery z řad cestovních kanceláří připravuje Diners Club Czech speciální nabídku s možností bezplatného pilotního provozu.
Nejnovějším bonusem k deponovanému účtu společnosti Diners Club je nabídka cestovního pojištění coby velmi žádané služby. Podle Boučka je tento produkt zajišťovaný AIG Czech Republic pojišťovnou velmi dobře připraven a klientům nabízí široké krytí rizik, asistenční službu a v porovnání s konkurenčními nabídkami nejvyšší plnění. Z administrativního hlediska přitom patří mezi nejjednodušší na českém trhu. Pro držitele firemních karet Diners Club je tato služba nabízena zdarma, ostatní klienti platí 60 Kč/den při cestách po Evropě a 90 Kč/den při cestách do jiných oblastí. Poplatek lze uhradit prostřednictvím deponovaného účtu přímo na terminálu cestovní kanceláře, případně pomocí registračního formuláře prostřednictvím Diners Club. Pro cestovní kanceláře připravil Diners Club systém provizí za prodané pojištění.
Petr Manuel Ulrych
Miloslav Bouček věří, že nové produkty Diners Club nemají konkurenci