CzechTourism: Pro cestování by měl stačit covid pas bez testování či karantény

Foto: Shutterstock.com K cestování by měl stačit covid pas bez dodatečného testování nebo karantény Foto: Shutterstock.com

Pravidla pro vnitroevropské i mezinárodní cestování by podle agentury CzechTourism měla směřovat k převzetí osobní odpovědnosti každého turisty. Stačit by měl tzv. covid pas bez dodatečného testování nebo karantény a zároveň by v Evropě měla fungovat srozumitelná a jednotná pravidla pro cestování, která budou podložená vědeckými daty a průzkumy. Agentura to uvedla v tiskové zprávě a dodala, že tak plně podporuje postoj aliance European Tourism Manifesto (ETM) k návrhům Evropské komise upravujícím předpisy pro cestování.

„Cestovní omezení nemají podle analýzy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) žádný účinný dopad na šíření koronaviru v Evropě,“ uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. Doplnil, že za obrovský úspěch považuje zavedení digitálních covid pasů, které se podle něj postupně stávají mezinárodním standardem.

ETM, aliance 70 organizací z veřejného i soukromého sektoru cestovního ruchu, jejímž zakládajícím členem je i Evropská komise cestovního ruchu, do které patří CzechTourism, vydala dokument k návrhům Evropské komise minulý týden. CzechTourism se hlásí k vydaným podnětům.

Podle ETM by se členské státy Evropské unie měly dohodnout na platnosti očkovacího průkazu. Doporučení zkrátit jeho trvání na devět měsíců a vyžadovat k prodloužení posilující dávku ale podle aliance vytvoří rozdíly mezi jednotlivými zeměmi s různými úrovněmi očkování a dostupnosti posilujících dávek. Nyní je podle ní podstatné rychlé přijetí aktualizovaných doporučení, aby měla ještě pozitivní dopad na vánoční svátky. Včasné zavedení nových pravidel bude mít přitom vliv i na jarní a letní sezonu příštího roku, protože lidé začínají plánovat dovolenou kolem Vánoc. Datum 10. ledna, které navrhla Evropská komise, je tak podle ETM zvoleno nevhodně.

ETM se dále pozastavila nad tím, že jako zdroj informací v případě cestovních omezení by měla být nadále využívána barevně odlišená mapa ECDC. Podle ní to způsobí další zmatek pro cestování po EU, hlavně pro rodiny s dětmi. Unijní země by podle ETM měly také uznávat vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a nedělat rozdíl u těch, které neodsouhlasila Evropská léková agentura. Rozlišovat by se neměli ani turisté, kteří nemoc covid-19 prodělali. Ti při cestách v EU nemusejí mít dodatečný doklad, při cestách mimo unii musejí mít negativní PCR test.

Pandemie koronaviru a související omezení měla podle agentury CzechTourism drastický dopad na cestovní ruch. V případě Česka propad odvětví loni činil 161 miliard korun a krize znamenala ztrátu zhruba poloviny pracovních míst. V turismu v roce 2019 pracovalo asi 240 000 lidí.

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více