×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

CzechTourism: Pro cestování by měl stačit covid pas bez testování či karantény

Foto: Shutterstock.com K cestování by měl stačit covid pas bez dodatečného testování nebo karantény Foto: Shutterstock.com

Pravidla pro vnitroevropské i mezinárodní cestování by podle agentury CzechTourism měla směřovat k převzetí osobní odpovědnosti každého turisty. Stačit by měl tzv. covid pas bez dodatečného testování nebo karantény a zároveň by v Evropě měla fungovat srozumitelná a jednotná pravidla pro cestování, která budou podložená vědeckými daty a průzkumy. Agentura to uvedla v tiskové zprávě a dodala, že tak plně podporuje postoj aliance European Tourism Manifesto (ETM) k návrhům Evropské komise upravujícím předpisy pro cestování.

„Cestovní omezení nemají podle analýzy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) žádný účinný dopad na šíření koronaviru v Evropě,“ uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. Doplnil, že za obrovský úspěch považuje zavedení digitálních covid pasů, které se podle něj postupně stávají mezinárodním standardem.

ETM, aliance 70 organizací z veřejného i soukromého sektoru cestovního ruchu, jejímž zakládajícím členem je i Evropská komise cestovního ruchu, do které patří CzechTourism, vydala dokument k návrhům Evropské komise minulý týden. CzechTourism se hlásí k vydaným podnětům.

Podle ETM by se členské státy Evropské unie měly dohodnout na platnosti očkovacího průkazu. Doporučení zkrátit jeho trvání na devět měsíců a vyžadovat k prodloužení posilující dávku ale podle aliance vytvoří rozdíly mezi jednotlivými zeměmi s různými úrovněmi očkování a dostupnosti posilujících dávek. Nyní je podle ní podstatné rychlé přijetí aktualizovaných doporučení, aby měla ještě pozitivní dopad na vánoční svátky. Včasné zavedení nových pravidel bude mít přitom vliv i na jarní a letní sezonu příštího roku, protože lidé začínají plánovat dovolenou kolem Vánoc. Datum 10. ledna, které navrhla Evropská komise, je tak podle ETM zvoleno nevhodně.

ETM se dále pozastavila nad tím, že jako zdroj informací v případě cestovních omezení by měla být nadále využívána barevně odlišená mapa ECDC. Podle ní to způsobí další zmatek pro cestování po EU, hlavně pro rodiny s dětmi. Unijní země by podle ETM měly také uznávat vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a nedělat rozdíl u těch, které neodsouhlasila Evropská léková agentura. Rozlišovat by se neměli ani turisté, kteří nemoc covid-19 prodělali. Ti při cestách v EU nemusejí mít dodatečný doklad, při cestách mimo unii musejí mít negativní PCR test.

Pandemie koronaviru a související omezení měla podle agentury CzechTourism drastický dopad na cestovní ruch. V případě Česka propad odvětví loni činil 161 miliard korun a krize znamenala ztrátu zhruba poloviny pracovních míst. V turismu v roce 2019 pracovalo asi 240 000 lidí.

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Jižní Čechy se rozrostou o další modernizovaná karavanová stání

Do dotačního programu Jihočeského kraje, zaměřeného na vznik nových a modernizaci současných karavanových stání, dorazilo k termínu podání celkem 27 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala Jihočeská centrála cestovního ruchu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Česká kampaň na CBS oslovila 8,5 milionu Američanů 

Kampaň na nejsledovanější americké TV stanici CBS, která zvala americké turisty na návštěvu České republiky v roce 2022, zhlédlo na klíčových trzích na východním pobřeží USA (New York a Philadelphia) téměř 8,5 milionu diváků. V tiskové zprávě o tom...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Cestovní ruch ve Vídni byl loni na 28 procentech úrovně před krizí

Poklesem zájmu v důsledku protipandemických opatření netrpí zdaleka jen tak často omílaná Praha, ale i řada dalších evropských měst. Například v rakouské metropoli dosáhnul loni turismus jen 28 procent předkrizových hodnot. Počet přenocování se ale proti předchozímu roku...

Číst více