Cvak!

Slyšeli jste to? To se mi právě v kapse otevřela kudla. Kdosi totiž opět prohlásil, že „společně to zvládneme".

Ano, opravdu jen máloco mne poslední dobou irituje víc než toto klišé, které na nás denně útočí ze všech myslitelných stran. Možná snad jen slogan slibující, že bude líp… Oboje mi zní skoro stejně jako budovatelská hesla let dávno minulých. Jenže na druhou stranu musím přiznat, že lepší recept na cestu z té současné bryndy asi není. Ano, zvládneme to. Protože musíme. Jiná možnost neexistuje. Ale utěšovat se touto myšlenkou samozřejmě nestačí, musíme všichni zabrat.

Vzpomínám, jak jsme na jaře jásali nad každým dobrým nápadem, jak proplout útesy proticovidových opatření a jak nastavit plachty tak, aby se kymácející loď opět vydala do bezpečných vod a tam alespoň částečně nabrala rychlost. A dost mě zneklidňuje, že podobných zpráv nyní slýchám zoufale málo. Že onu víru v lepší zítřky, kterou byly tyto nápady motivovány, mnozí ztrácejí. Že ti, kdo před půl rokem hledali často i vcelku odvážné cesty, jak pro své přechodně zavřené hotely najít smysluplné využití, dnes na dveře věšejí cedule s nápisem „zavřeno“ a odevzdaně čekají na pomoc či zázrak. A ti, kdo šli příkladem a vařili pro zdravotníky, nyní rezignovaně hovoří o konci podnikání. A tak bych mohl pokračovat. Odmítám ale uvěřit, že by to vše, co tu v posledních desetiletích v potu tváře vznikalo, mělo jako mávnutím kouzelného proutku skončit.

Zkusme to nevzdat. Pojďme oprášit staré nápady. Hledat možnosti, jak pomoci nejen sobě, ale i ostatním – klientům, partnerům, kolegům, ale i těm, s kterými si běžně spíše konkurujeme. Ono se nám to vrátí. Jsme na jedné lodi. Do podpalubí se ale valí voda, a jestli nezačneme všichni něco dělat, půjdeme ke dnu společně. Situace je vážná, nedopusťme ale, aby se vyvinula v zoufalou. V určitých ohledech se nyní (v půli října) může jevit nadějnější než na jaře. Chce to ale nerezignovat a neztrácet víru. Na poraženectví, skepsi, nihilismus a deprese je vždycky času dost.

Autor

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více