Co si letos moravskoslezské skiareály připravily za novinky?

Léto již dávno skončilo a v tuzemských skiareálech se začali provozovatelé připravovat na zimu. Co se oproti loňské sezoně změnilo? Většina lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji letos před zimní sezonou investovala řadu milionů korun do vylepšování zasněžovacích systémů. Kromě toho ale valná část modernizovala a významně rozšířila služby pro návštěvníky.

„Opět investujeme do zasněžování, a to nemalé peníze. Letos jsme do toho investovali přes šest milionů korun. To je pro nás asi před sezonou nejzásadnější věc,“ řekl například Jaroslav Vrzgula, vedoucí střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku v Beskydech, které je největším lyžařským areálem v regionu. Provozovatelé na Bílé upravovali také jeden ze svahů. „Na sjezdové trati v místě, kde nám svah ujížděl, jsme dělali opěrnou stěnu ze dřeva a kamení, aby to nenarušovalo přírodu. Úprava sjezdovky stála milion korun,“ doplnil podrobnosti Vrzgula. V rámci dlouhodobého plánu rozvoje připravuje středisko také nákladnou výměnu sedačkové lanovky. Tento proces je však podle Vrzguly poměrně náročný, takže se samotná výměna uskuteční zřejmě v roce 2021.

Výkonný ředitel SkiParku Gruň ve Starých Hamrech v Beskydech Kemal Rušitovič informoval, že se před sezonou ve středisku udělaly vcelku podstatné úpravy, ale běžný návštěvník je v provozu prakticky nepozná. „Něco jsme upravili na zasněžovacích technologiích, dělali jsme technické úpravy, které by nám měly udělat trošku lepší sníh,“ objasnil k modernizaci zařízení v areálu. Středisko ale také rozšířilo vybavení lyžařského servisu. „To znamená, že větší sortiment bude hlavně pro menší děti, snowboardy i lyže. Taky rozšíříme lyžařskou školu, bude fungovat pro daleko víc lidí. Zkoušeli jsme to a osvědčilo se to, takže bude více instruktorů,“ konstatoval Rušitovič. Veškeré investice v areálu před sezonou by se podle něj daly vyčíslit asi na šest až sedm milionů korun. „Jsou to věci, které nejsou vidět, ale stojí hromadu peněz,“ podotkl výkonný ředitel.

Provozovatel střediska Vaňkův kopec v Horní Lhotě u Ostravy Martin Kafka řekl, že jednou z novinek letošní zimy bude lyžařský bar, který se bude nacházet ve spodní části sjezdovky. „Jinak jsou to drobnosti, vylepšení vybavení do dětských parků a podobně. Budeme mít také nové nájemce v restauraci, kuchyně bude trošku jiná, například tam bude bezlepková strava,“ naznačil Kafka.

Foto: Shutterstock.com

 
 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více