Co je to České dědictví UNESCO?

České dědictví UNESCO je sdružení obcí a měst České republiky, na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Být na tomto Seznamu je obrovskou poctou.

Označení památky symbolem UNESCO je aktem, kterým celé světové společenství prohlašuje: „Ano, toto je cosi, co je na celém světě výjimečné a jedinečné, je to cosi, co je naším společným dědictvím, je to něco, co se zavazujeme chránit jeden pro druhého a v zájmu nás všech – národů světa.“ Dnes je na Seznamu celkem 812 lokalit ve 137 státech světa (z toho 628 kulturních, 160 přírodních a 24 smíšených). Česká republika ratifikovala mezinárodní Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví v roce 1991 a od té doby se podařilo zapsat na Seznam UNESCO již celkem 12 míst z celé České republiky. Je to víc než dvojnásobek světového průměru – v průměru totiž připadá 5,9 památek na jeden státní celek. Můžeme tedy hrdě prohlásit Českou republiku za „UNESCO velmoc“. Zapsání památky na Seznam UNESCO je jednak vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality v oblasti turismu a motivaci k návštěvě. Památky UNESCO jsou také velkou učebnicí dějin kultur, jsou důkazem nádherné rozmanitosti a v mnoha zemích také vlajkovými loďmi péče o kulturní dědictví.

Třebíč

 

Žďár nad Sázavou

 

Kutná Hora

 

Vlakem za památkami UNESCO 2007 – sbírejte žolíky na veletrzích!

Po úspěšném prvním ročníku společného projektu Českých drah, sdružení České dědictví UNESCO a cestovní kanceláře Čedok s názvem Vlakem za památkami UNESCO odstartuje začátkem roku 2007 ročník druhý. Záměrem marketingové kampaně je nalákat občany České republiky, ale i návštěvníky z ciziny k prohlídce českých památek UNESCO a motivovat je k využití ekologické dopravy.

Kromě plakátů a propagace v médiích bude opět vydána brožura představující všechny památky UNESCO v České republice. Součástí brožury budou informace o nejlepších a nejlevnějších způsobech cestování vlakem za těmito památkami. Významnou motivací je soutěž, která bude probíhat od 1. května do 31. října tohoto roku. Účastníci soutěže budou po předložení platné označené jízdenky sbírat razítka v informačních centrech či přímo na památkách UNESCO. Pokud bude hrací karta obsahovat alespoň tři razítka, budou cestovatelé zařazeni do slosování o velice zajímavé ceny.

Velkou novinkou je možnost získání tzv. žolíka, který může být použit místo libovolné památky na hrací kartě. Žolíka bude možné získat pouze na veletrzích GO a Regiontour v Brně a Holiday World v Praze, a to buď ve stánku Českých drah, nebo ve stánku sdružení České dědictví UNESCO.

Zajímavou podporou soutěže je také velkoformátová reklama památek UNESCO na lůžkových vozech. Na koleje vyjede postupně dvanáct nových lůžkových vozů, z nichž každý bude vozit jednu schematicky vyobrazenou památku UNESCO. V rámečcích uvnitř vozů je povídání o té které památce a také prezentace všech památek UNESCO v České republice. Bližší informace o soutěži můžete najít na:

www.cd.cz/unesco

 

 

Jaké bude programovací období
2007 – 2013?

Programovací období, které máme před sebou, beru jako obrovskou výzvu a příležitost. V uplynulém programovacím období jsem měla možnost podílet se na přípravě dvou projektů. Těsně před ukončením je v Litomyšli projekt rekonstrukce části Zámeckého pivovaru a jeho přeměna v tzv. Evropské školicí centrum. Díky společnému úsilí Města Litomyšle, Evropské aliance YMCA, Pardubického kraje a za pomoci finančních prostředků z Evropských fondů byla zachráněna významná část kulturní památky UNESCO.

Došlo k rozšíření ubytovacích kapacit a k posílení předpokladů pro rozvoj kongresové turistiky a rozvoj vzdělávacích, spolkových a kulturních aktivit. Druhý projekt se jmenuje Vítejte v ČR – zemi památek UNESCO a získal podporu v rámci nadregionálního SROPu. Jde o tzv. měkký projekt, jehož cílem je systematická a cílená propagace v šech památek UNESCO v ČR.

Příprava i realizace obou projektů stála přípravné i realizační týmy mnoho sil. Domnívali jsme se však, že některé porodní bolesti budou odstraněny a že se z chyb tohoto období všichni poučíme. Dnes se však zdá, že věci jsou stejné, ne-li horší než v prvním řádném programovacím období. Opět budeme pravděpodobně všichni za pochodu upravovat svoje připravované projekty dle podmínek operačních programů. Opět bude problematické, nebo nemožné připravit tzv. integrované projekty (tedy v rámci jednoho projektu spojit programy veřejného sektoru se zájmy podnikatelů), které by například v oblasti cestovního ruchu velmi výrazně zjednodušily a pomohly zvednout úroveň určitých oblastí. Se zjednodušením administrativní náročnosti či snížením byrokratizace se také pravděpodobně nedá příliš počítat. Proslýchá se také, že se nebudou rozdělovat žádné peníze v oblasti cestovního ruchu v nadregionální úrovni. To bude problém například pro sdružení obcí a měst majících na svém území památku UNESCO, České dědictví UNESCO.

V projektu podpořeném EU v prvním programovacím období právě zpracováváme marketingovou koncepci propagace památek UNESCO pro léta 2007 – 2013, v závěru koncepce budou doporučení pro vypracování dalšího projektu pro nové programovací období. Jak se zdá, nebudeme mít však kde zažádat. Teoreticky bychom samozřejmě mohli žádat finanční prostředky z SROPu v místě, kde má naše sdružení sídlo, ale prakticky? Všichni cítíme, že zcela logicky si budou kraje chtít podpořit aktivity na svém území a nebudou mít zájem podporovat další kraje. Konkrétně, proč by NUTS II Severovýchod, kam spádově patří sídlo sdružení ČDU a na jehož území se nachází jediná památka UNESCO ČR z dvanácti, měl podporovat všech dvanáct památek? A nebylo by dobré hledat úplně opačnou cestu? Tedy hledat možnosti jak marketingově spojit např. všechny památky UNESCO v České a Slovenské republice? Vždyť přiznejme si otevřeně, jaké procento cizích návštěvníků vůbec zaznamenalo rozpad Československa?

Začátkem tohoto roku jsme s kolegy žertovali o tom, že by se letos měly s ohledem na evropské fondy zrušit všechny volby. Ani zdaleka jsme však nedokázali odhadnout, jak velký dopad mohou mít komunální volby na přípravu projektů a parlamentní volby (a neexistence stabilní vlády) na přípravu operačních programů a podmínek nutných k přípravám projektů a čerpání evropských peněz.

Tak tedy vězte, vážení politici, my tady v regionech již netrpělivě čekáme na vyhlášení operačních programů a zveřejnění příruček pro žadatele. Prozatím připravujeme projekty tzv. do šuplíku a věříme, že nám dáte šanci, abychom mohli prostřednictvím evropských peněz zvednout úroveň v regionech!

Text: Ing. Michaela Severová
výkonná ředitelka sdružení České dědictví UNESCO
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl
Foto: ČDU

Autor

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více