Klášter Potála, někdejší sídlo dalajlámůFoto: Shutterstock.com
V Tibetu v poslední době bují turismus, což představuje riziko pro historické památky a životní prostředí, upozornila agentura AP. Do regionu se podle ní vypravuje čím dál více čínských turistů, kteří vzhledem k pandemii covidu-19 upřednostňují cestování po Číně před dovolenými v zahraničí.
Do Tibetu míří každoročně miliony návštěvníků, v loňském roce úřady zaregistrovaly nárůst turistů o 12,6 procenta oproti roku předchozímu, uvedla AP s odvoláním na čínskou asociaci, která se věnuje propagaci turismu. Zástupce ředitele této asociace Ke Lej očekává, že množství návštěvníků oblasti se do roku 2026 zdvojnásobí. Počet turistů, který převyšuje počet obyvatel v Tibetu, znamená, že je zapotřebí opatrnosti kvůli ochraně životního prostředí a kultury, uvedl. V Tibetu v současné době žije na 3,5 milionu lidí.
Podle kulturního geografa Newyorské univerzity (NYU) v Šanghaji Travise Klingberga přitahuje turisty do oblasti „mystika a mýtus o Tibetu coby odlehlé a sněhem odříznuté zemi“.
Samotný Tibet přitom přesunul svoji pozornost od zahraničních turistů k návštěvníkům z Číny, kde se rozmohla střední třída, podotýká profesorka geografie na University of Colorado v americkém Boulderu Emily Yehová. Podle jejích slov si Tibeťané někdy stěžují, že čínští turisté nerespektují kulturní tradice regionu a občas třeba šlapou na modlitební praporky.
„Bude těžké ochránit ekologii a kulturu Tibetu… pokud nebudeme mít dlouhodobý plán,“ upozorňuje Ke Lej. „Je proto velmi důležité stanovit soubor hodnot a pravidel chování pro cestování v Tibetu,“ podotkl. V současné době je například omezeno množství lidí, kteří mohou denně navštívit někdejší sídlo dalajlámů, klášter Potálu, na 5 000 návštěvníků denně.
Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.
Zákazníci letecké společnosti Emirates se mohou těšit na další cestovní zážitek - aerolinka nabídne novou letovou třídu Premium Economy s prvotřídními službami jak na palubě, tak na zemi. Prodeje letenek v této nové třídě budou zahájeny 1. června...